Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieciowy impas w Wadowicach [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Na wysypisku w Choczni brakuje miejsca. Żeby uchronić je przed zamknięciem, miasto miałoby wyłożyć aż 4 mln zł na rozbudowę składowiska.Czy to się opłaci?
Na wysypisku w Choczni brakuje miejsca. Żeby uchronić je przed zamknięciem, miasto miałoby wyłożyć aż 4 mln zł na rozbudowę składowiska.Czy to się opłaci? Bogumił Storch
Zamieszanie wokół składowiska odpadów pod Wadowicami może uderzyć po kieszeni mieszkańców całej gminy.

Czy mieszkańcy Wadowic zapłacą znacznie więcej za śmieci? Na razie na to się zanosi. Spółka Empol chce, aby miasto dopłaciło 4 mln złotych do planowanej rozbudowy wysypiska, którego jednym z właścicieli jest miejscowy samorząd. Ma to uratować je przed zamknięciem. Wadowickim władzom został już tylko dzień na podjęcie decyzji.

Śmieci z Wadowic trafiają na wysypisko w pobliskiej wsi Chocznia. Zarządza nim spółka EKO, która ma dwóch właścicieli: prywatną firmę Empol z Tylmanowej (posiadającą 51 proc. udziałów) oraz gminę Wadowice (49 proc. udziałów).

- Plan rozbudowy jest już przygotowany, mamy też ważną decyzję środowiskową - zapewnia Leszek Rataj, dyrektor do spraw rozwoju spółki Empol.

Potrzeba jednak pieniędzy, bo spółka nie dostała na tę inwestycję kredytu w banku. Empol zwrócił się do gminy z wnioskiem o dokapitalizowanie komunalno-prywatnej spółki EKO o 8 mln zł.

Samorząd miałby wyłożyć połowę tej kwoty, a Empol drugie 4 mln zł. Burmistrz i radni Wadowic mają na podjęcie decyzji czas do końca maja. Termin upływa więc w środę, 1 czerwca.

Rozbudowa jest konieczna, bo na wysypisku zaczyna brakować miejsca na odpady. Wykazała to kontrola przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Maksymalna pojemność składowiska odpadów w Choczni wynosi 154 600 metrów sześciennych śmieci. Uzbierało się już około 150 tys. Limit może zostać przekroczony do końca tego roku. Problem jest poważny, ponieważ jeśli nie będzie można przyjmować więcej odpadów, to spółka EKO może stracić przyznawaną przez Urząd Marszałkowski licencję na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Śmieci trzeby by wtedy wywozić dalej poza Wadowice, a to wiązałoby się ze wzrostem kosztów transportu odpadów. Wtedy wyższe opłaty mogą uderzyć po kieszeniach mieszkańców Wadowic.

Władze nie chcą dopłacać

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że nie ma możliwości podwyższenia składowiska, można je rozbudować tylko poziomo. Radni Wadowic nie wiedzą, co z tym fantem zrobić.

- W połowie roku budżetowego nie widzę możliwości, aby rada miasta nagle znalazła cztery miliony złotych - przyznaje przewodniczący rady Józef Cholewka.

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski też nie chce dopłacać do rozbudowy wysypiska.

- Mamy pilniejsze potrzeby. Najkorzystniejszym wyjściem wydaje się pozbycie udziałów w spółce. Jednocześnie należy zagwarantować sobie przetargiem zachowanie wysokości opłat za odbiór i składowanie odpadów - przekonuje i zaznacza, że takie rozwiązanie wymaga zgody Rady Miejskiej.

Opozycyjny radny miejski Paweł Janas wraz z kolegami z wadowickiej Nowoczesnej ostrzega, że to zamieszanie może skończyć się drastycznymi podwyżkami opłat za śmieci. Według nich w obecnym układzie właścicielskim inwestowanie publicznych środków w spółkę nie leży w interesie gminy. Z drugiej strony obawiają się, że przejęcie udziałów gminy i zmonopolizowanie gospodarki śmieciami przez prywatna firmę przełoży się na znaczny wzrost opłat za wywóz śmieci.

Kto tu rządzi?

W skład zarządu spółki EKO wchodzi prezes desygnowany przez większościowego udziałowca oraz wiceprezes, którego wskazuje burmistrz. Tym drugim jest obecnie były współpracownik Mateusza Klinowskiego - Paweł Koper. Sam Klinowski zasiada w radzie nadzorczej spółki EKO.

Opłaty w Wadowicach

Stawki za śmieci w gminie wynoszą 5,70 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w gospodarstwie, gdzie selekcjonuje się odpady oraz 12 zł miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, gdzie nie ma segregacji odpadów.

Spółka ostrzega rajców
„Wymagane prawem objętości składowiska muszą być osiągnięte najpóźniej do końca sierpnia 2016 roku, w przeciwnym wypadku nie będzie możliwe ujęcie składowiska w opracowanym planie gospodarki dla województwa małopolskiego (...) Powiększona objętość czynna składowiska do 200 tys. metrów sześciennych wypełni zapisy o utrzymaniu czystości oraz porządku w gminach i planu gospodarki odpadami dla województwa małopolskiego” - czytamy w piśmie, które otrzymali ze spółki radni miejscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto