Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skowronki i sowy – który typ jest bardziej narażony na przedwczesną śmierć? Fińscy badacze poznali odpowiedź. Szukali jej przez 37 lat!

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Skowronki czy sowy, kto jest zdrowszy? Naukowcy od dawna szukają odpowiedzi na to pytanie.
Skowronki czy sowy, kto jest zdrowszy? Naukowcy od dawna szukają odpowiedzi na to pytanie. Istvan Szabo / Pexels
„Skowronki” są najbardziej aktywne wczesnym porankiem, a „sowy” późnymi wieczorami. Tak działają ich chronotypy, czyli preferencje organizmu związane z porami aktywności i wypoczynku. Najnowsze badanie fińskich naukowców pokazało, że osoby, które późno kładą się spać, mogą mieć gorsze wyniki zdrowotne, ale wcale nie jest temu winna jedynie pora zasypiania.

Spis treści

„Skowronki i sowy” – czy różnice w ich aktywności wpływają na umieralność?

Wcześniejsze badania wskazywały na większe ryzyko wystąpienia niektórych chorób, szczególnie dotykających układ krążenia, wśród u sów, czyli amatorów późnego zasypiania i wstawania, niż u rannych ptaszków. Jednocześnie rośnie przy tym liczba badań wskazujących na korelacje między zdrowiem i jakością snu.

Wyniki najnowszego fińskiego badania z udziałem 23 tys. bliźniąt, trwającego 37 lat, wskazują tymczasem, że osoby, które późno się kładą i późno wstają, mają nieco podwyższone ryzyko śmierci, ale ma to związek głównie z paleniem tytoniu i konsumpcją alkoholu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

– Nasze wyniki sugerują, że chronotyp ma niewielki lub nawet nie ma żadnego, niezależnego wpływu na umieralność – skomentował dr Christer Hublin z Fińskiego Instytutu Zdrowia Pracy w Helsinkach.

Warto zaznaczyć, że spośród 23 tys. ochotników, 7,5 tys. określiło siebie jako do pewnego stopnia „typ wieczorny”, a 2,2 tys. – zdecydowanie „typ wieczorny”. Dla typu porannego liczby te wyniosły odpowiednio 6,3 tys. i 6,8 tys.

Nocne marki i ich nocne zwyczaje. Co nie wychodzi im na zdrowie?

Zadeklarowane „sowy” miały łącznie o 9 proc. wyższe ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny, niż zadeklarowane „skowronki”. W porównaniu do „skowronków”, „sowy” były przy tym młodsze i częściej piły oraz paliły. Co więcej, rzadziej też przesypiały pełne 8 godzin na dobę.

– Zwiększone ryzyko zgonu związane z byciem wyraźnie osobą „wieczorną”, w porównaniu do osób, które są wyraźnie osobami „porannymi”, prawdopodobnie wynika ze zwiększonego spożycia tytoniu i alkoholu – podkreślił ekspert.

Naukowcy zwracają uwagę, że ich wyniki powinny dobrze odzwierciedlać ryzyko w całej populacji, ponieważ stan zdrowia ochotników był podobny do ogólnego zdrowia mieszkańców kraju. (PAP)
Marek Matacz
mat/ bar/

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skowronki i sowy – który typ jest bardziej narażony na przedwczesną śmierć? Fińscy badacze poznali odpowiedź. Szukali jej przez 37 lat! - Strona Zdrowia

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto