Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oświęcimianie mogą zostać potencjalnymi dawcami szpiku

Monika Pawłowska
Agnieszka Jakubowska zachęca do podarowania komuś życia na święta
Agnieszka Jakubowska zachęca do podarowania komuś życia na święta Fot. Monika Pawłowska
5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Co piąty Polak angażuje się bezinteresownie w pomoc drugiemu człowiekowi. Aż 13 tys. wolontariuszy każdego roku pomaga Fundacji DKMS organizować akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To właśnie dzięki nim baza dawców wynosi już ponad milion osób, które chcą pomóc swoim „bliźniakom genetycznym”, jeśli zajdzie taka potrzeba. Każdy może dołączyć do tego grona, w którym już jest Agnieszka Jakubowska.

Rozmowa z Agnieszką Jakubowską, organizatorką akcji w Oświęcimiu „Podaruj komuś życie na święta”.

Bardzo mocno zaangażowała się Pani w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Podaruj komuś życie na święta”. Będzie organizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej już po raz czwarty. Co Panią kieruje?
Sama kilka lat temu zarejestrowałam się w banku dawców szpiku. Gdyby zaszła taka potrzeba oddam szpik mojemu genetycznemu bliźniakowi. Jak mój szwagier, do którego pewnego dnia zadzwonił telefon z DKMS i poinformowano mu, że jest osoba potrzebująca. Zadzwonił do mnie cały szczęśliwy „Aguś, będę dawcą!”. Oddał szpik kobiecie po 40-tce mieszkającej w Australii. Tylko tyle wiemy. Marzy mi się, aby jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą, a chorych było jak najmniej. Tymi akcjami chcę dotrzeć z informacją o możliwościach oddania krwiotwórczych komórek macierzystych do jak największej ilości osób. W ciągu trzech edycji w Galerii Książki zarejestrowało się blisko 200 osób. Odwiedzających nas było znacznie więcej. Czasem przychodzili po informację, jak to się odbywa i dlaczego boli. W rozmowie obalamy te mity, że szpik pobierany jest z kręgosłupa, że to boli i jest niebezpieczne dla zdrowia, bo ingerencja w kręgosłup kojarzy się jednoznacznie.

To obalmy ten mit do końca. Jak odbywa się pobieranie szpiku?
Najczęściej pobieranie komórek macierzystych odbywa się z krwi obwodowej. Pobieranie odbywa się także z talerza kości biodrowej. Ta metoda też nie jest straszna. Dawca czuje się po pobraniu szpiku w ten sposób, jak po uderzeniu. Nic strasznego. Po dwóch dniach organizm jest zregenerowany.

Już wiemy, że oddanie szpiku nie boli i nie jest zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Jak powinniśmy się przygotować do rejestracji?
Wystarczy przyjść z dowodem osobistym, będą potrzebne dane osobowe, pesel i dwa numery telefonów - potencjalnego dawcy i osoby najbliższej. Ten na wypadek, gdybyśmy zmienili numer telefonu, wyjechali za granicę, po prostu nie odebrali telefonu, to wtedy DKMS kontaktuje się z osobą wskazaną. Następnie pobieramy trzema patyczkami wymaz z jamy ustnej. Ot i wszystko. Potem tylko czekamy na telefon, że możemy być dawcą i po badaniach możemy nim zostać. Najważniejsze, żebyśmy mieli to przekonanie, że chcemy oddać szpik. Żeby nie było takiej sytuacji, że ktoś otrzymuje telefon i w tym momencie wycofuje się. Dla osoby, która walczy o życie, to cios.

To kiedy możemy się zgłosić?
Dzięki dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej-Galeria Książki w Oświęcimiu przy ul. Nojego 2B, zapraszamy 7 i 8 grudnia od godz. 9 do 19, a 9 grudnia od 9 do 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto