Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowe Pogórzańskie Gody wystartują już za tydzień. Na scenie świetne zespoły z całego województwa

Lech Klimek
Lech Klimek
Pogórzańskie gody to zawsze prezentacja najlepszych z całego województwa
Pogórzańskie gody to zawsze prezentacja najlepszych z całego województwa Lech Klimek
Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody to niezwykle ciekawe wydarzenie artystyczne odbywające się w Łużnej od 2009 roku. Pomysł przeglądu zrodził się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, które to od samego początku jest jego organizatorem i realizatorem we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łużnej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Główną ideą Pogórzańskich Godów jest ochrona i popularyzacja cennych wartości dawnej kultury wiejskiej, która przejawia się w obrzędach zarówno dorocznych jak i rodzinnych, zwyczajach, obyczajach, z udziałem symboli, rekwizytów, atrybutów, muzyki, śpiewu i tańca.

- Już 27 i 28 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbędzie się 15 Jublileuszowy Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody - mówi Karolina Szymczyk, dyrektor GOK w Łużnej. - Podczas tegorocznej edycji zaprezentuje się 9 grup regionalnych z terenu całej Małopolski. 15 lat współpracy MCK Sokół oraz GOK w Łużnej zaowocowało wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Powiatu Gorlickiego i Województwa Małopolskiego - dodaje.

W konkursie uczestniczą dorosłe zespoły folklorystyczne oraz grupy regionalne z terenu całej Małopolski, które wcześniej poddawane są kwalifikacji na regionalnych konkursach bądź na podstawie nagranych materiałów filmowych. Ostatecznie nominowani do Łużnej prezentują na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej zakwalifikowane i pieczołowicie przygotowane widowiska, które ocenia komisja artystyczna złożona ze specjalistów z zakresu etnografii, teatru, muzyki i tańca ludowego. Zespoły rywalizują o Główne Trofeum – prestiżową w środowisku regionalistów Złotą, Srebrną i Brązową Różdżkę.
Ponadto najlepsze zespoły pod względem teatralnym Komisja Artystyczna co roku rekomenduje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
- W bieżącym roku wydarzenie to odbywać się będzie już po raz piętnasty, a więc Pogórzańskie Gody, to w tym roku także okrągły Jubileusz - podkreśla dyrektor GOK. - Gośćmi tegorocznego Przeglądu będzie: Amatorski Zespół Teatralny z Szalowej, Zespół Ambitus z Łużnej, Kapela Alpejska Glasba oraz Orkiestra Dęta z Łużnej. Szczegółowe informacje na plakacie - dodaje.

Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej zaprezentuje się dziewięć zakwalifikowanych do udziału w Konkursie, dorosłych zespołów i grup regionalnych, w tym:

  • Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (pow. nowosądecki)
  • Grupa Regionalna z Ropy (pow. gorlicki)
  • Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki)
  • Grupa Teatralna przy KGW z Laskowej (pow. limanowski) 
  • Zespół Regionalny MOGILANIE z Mogilan (pow. krakowski ziemski)
  • Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic (pow. limanowski)
  • Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa (pow. nowosądecki)
  • Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy (pow. limanowski)
  • Zespół Regionalny LOTRY z Łapszanki (pow. nowotarski)
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto