Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2024: Jak i kiedy przestawiamy zegarki? Krócej pośpimy w... Wielkanoc!

OPRAC.:
Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Zmiana czasu 2024r.
Zmiana czasu 2024r. pixabay
Zmiana czasu na letni w 2024 roku już za chwilę! Pamiętajcie o przestawianiu zegarków z zimowego na letni. Kiedy dokładnie w 2024 roku przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3? Nietypowo, korekta czasu w 2024 roku zbiega się ze świętami wielkanocnymi.

Początki zmiany czasu: Niemcy pionierami

Pierwsza zmiana czasu, polegająca na przestawieniu zegarków o godzinę do przodu, miała miejsce 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech. Pomysł ten narodził się jednak znacznie wcześniej.

"Do wprowadzenia sezonowej zmiany czasu namawiał w latach 80. XVIII wieku Benjamin Franklin - jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem zmiana ta pozytywnie wpłynęłaby na gospodarkę państwa."

Pomysł ten nie zyskał jednak szerokiego poparcia.

Poważne traktowanie tematu zmiany czasu nastąpiło na początku XX wieku. Brytyjczyk William Willett w broszurze „Waste of Daylight” (1907 r.) przekonywał do wprowadzenia zmiany czasu. Pomimo nacisków na rząd, nie udało mu się przeforsować tego pomysłu. Tym samym, Niemcy byli pionierami zmiany czasu, a w ich ślady poszła Wielka Brytania.

Zmiana czasu w Polsce: historia pełna zawirowań

Historia zmiany czasu z zimowego na letni w Polsce jest burzliwa i pełna zmian. Pierwsza taka zmiana miała miejsce w 1919 roku.

Później przestawianie zegarków następowało w czasie II wojny światowej, a następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964 oraz od 1977.

Czas letni stosowany jest obecnie w prawie 70 krajach na świecie. W Europie nie przeprowadzają zmiany jedynie Islandia, Turcja, Rosja i Białoruś.

Zmiana czasu na letni: kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2024 wypada na ostatnią niedzielę marca. Zegarki przestawiamy w nocy z 30 na 31 marca, z godziny 2 na 3, czyli o godzinę do przodu.

Będziemy zatem krócej spać.

Zimowy czas wróci ponownie 27 października 2024 roku.

Zmiana czasu: argumenty za i przeciw

Głównym powodem zmiany czasu z zimowego na letni jest możliwość jak najdłuższego korzystania ze światła dziennego. Zmiana ta pomaga oszczędzić energię elektryczną i zwiększa bezpieczeństwo na drogach.

Z drugiej strony, przestawianie zegarków co pół roku ma negatywny wpływ na organizm człowieka, powodując zaburzenia rytmu dobowego.

W ciągu pierwszych kilku dni po zmianie czasu będziemy mogli odczuwać m.in. senność oraz wyczerpanie. Zjawisko to można porównać do zmian stref czasowych podczas lotu samolotem. Mogą mu towarzyszyć:

  • zaburzenia koncentracji

  • bóle głowy

  • senność

  • znużenie

  • rozdrażnienie

  • zmiany nastroju

  • zaburzenia apetytu

  • osłabienie fizyczne,

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Zmiana czasu od wielu lat budzi kontrowersje. W 2018 Unia Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mogłyby doprowadzić do zniesienia zmiany czasu w krajach UE.

"Wkrótce zostały one zawieszone, a trzy lata później Ministerstwo Rozwoju i Technologii oznajmiło, że - w nawiązaniu do doniesień medialnych Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego do 2026 roku."

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu 2024: Jak i kiedy przestawiamy zegarki? Krócej pośpimy w... Wielkanoc! - Kraków Nasze Miasto

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto