Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich
Babia Góra jest położona w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Jej wysokość to 1725 m n. p. m. Zwana też Diablakiem, znana jest z bardzo zmiennej pogody i potężnych wiatrów, jakie możemy napotkać w jej masywie, zwłaszcza na wierzchołku. Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęcz Krowiarki. Wyróżniają się w nim dwa wybitne wierzchołki; Diablak i Mała Babia Góra (1517 m). W 1954 w masywie Babiej Góry (wraz ze szczytem Diablak) utworzono Babiogórski Park Narodowy. W uznaniu niezwykłych walorów przyrodniczych Babiogórski Park Narodowy został wpisany w 1977 przez UNESCO na listę światowych rezerwatów biosfer.
Jak dotrzeć na szczyt Diablaka?
Bardzo wygodne jest zaplanowanie "pętli" od Przełęczy Krowiarki. Zyskujemy na wysokości, wjeżdżając na parking położony na przełęczy 1000 m n. p. m. Koszt całodniowego postoju to 15 zł. Po 2.30 godz. osiągamy szczyt idąc czerwonym szlakiem przez Sokolicę. To dość ostre podejście, ale szybko nabieramy wysokość. Ponieważ śnieżna ścieżka jest mocno ubita, idzie się wygodnie, nawet łatwiej niż latem. Ze szczytu możemy podziwiać piękne panoramy Tatr, Beskidów, Gorców. widać też Jezioro Orawskie. Zejście przez Mała Babią (szlak czerwony), a następnie do Markowych Szczawin, do schroniska. stąd wygodną ścieżką na Przełęcz Krowiarki. Całość pętli to około 5.30 godz. Oczywiście trzeba doliczyć czas na odpoczynek. W zależności od kondycji w 7 godz. powinniśmy zrobić tę trasę.
Szlaki
- czerwony z Markowych Szczawin 1:30 h (↓ 1:10 h), z przełęczy Brona 1 h (↓ 0:45 h)
- czerwony z przełęczy Krowiarki 2:30 h (↓ 1:30 h), z Sokolicy 1:30 h (↓ 1 h)
- zielony z Przełęczy Jałowieckiej Północnej 2:25 h (↓ 2 h), z Małej Babiej Góry 1:15 h (↓ 1:10 h)
- zielony z Kiczor 3:40 h (↓ 3:10 h), ze Stańcowej 2:30 h (↓ 2 h)
- żółty z Markowych Szczawin 2:00 h (↓ 1:50 h)
do Markowych Szczawin
- czarny z Zawoi Lajkonik 2:10 h (↓ 1:45 h)
- zielony z Zawoi Markowej 1:15 h (↓ 1:00 h)
- niebieski z Przełęczy Krowiarki 1:15 h (↓ 1:00 h)
Jak się przygotować?
Wiadomo, że zimowe wyjście w góry wymaga innych przygotowań niż letnie. Konieczny jest odpowiedni ubiór, najlepiej "na cebulkę": np. odzież termoaktywna, taka jaką stosujemy w przypadku jazdy na nartach, dobrze odprowadzająca pot i utrzymująca ciepło, koszula flanelowa, polar i kurtka, lekka i ciepła. Nieodzownym elementem garderoby powinna być czapka i rękawiczki. I dobre, górskie buty. dobrze byłoby zaopatrzyć się w raki lub raczki, co znacznie ułatwia wchodzenie, a zwłaszcza schodzenie. Nieodzowne są kijki - mogą być te narciarskie, najlepiej dwa, by stabilizować równowagę. O ile bez raków można się obyć, o tyle, bez kijków już nie. Wskazane jest zabranie jedzenia. Najlepiej energetycznych produktów, takich jak banany, czekolada. Pamiętajmy, nie przeceniajmy swoich możliwości, lepiej wycofać się, niż ryzykować niebezpieczeństwo, kontrolujmy czas, teraz zmrok zapada po godz. 16.
Nieodzowne wyposażenie turysty
- czapka
- rękawiczki
- termos z gorącą herbatą
- latarka
- naładowany tel. komórkowy
- niezbędne jedzenie: czekolada, banan
- folia NRC (koc termiczny)
Z Babiej Góry można podziwiać takie widoki:
- Sławomir Peszko na imprezie u Piotra Żyły! MEMY
- Joanna Jędrzejczyk prywatnie. Pozuje w skąpym bikini
- Żona Marcina Najmana. Kim jest piękna Julita? ZDJĘCIA
- Historyczny moment. Cracovia ma już nową bazę treningową!
- Małopolska Jedenastka Roku 2020. Zdecydowana przewaga Cracovii
- Oceniamy piłkarzy Wisły za jesień 2020
Aleksander Śliwka - Orlen
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?