Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 35 km od Cieszyna. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 18 - 19 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz trasę rowerową z Cieszyna? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych tras. Są różne pod względem trudności czy odległości, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 35 km od Cieszyna. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Cieszyna przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w okolicy Cieszyna

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 35 km od Cieszyna, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 18 maja w Cieszynie ma być 24°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 47%. W niedzielę 19 maja w Cieszynie ma być 24°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 50%.

🚲 Trasa rowerowa: Trzy kraje w jeden dzień

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 61,06 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 14 min.
  • Przewyższenia: 291 m
  • Suma podjazdów: 1 430 m
  • Suma zjazdów: 1 438 m

Trasę dla rowerzystów z Cieszyna poleca Lemur36

Jeżeli marzycie przejechać na rowerze przez trzy państwa, malowniczymi drogami i ścieżkami, a do tego w czasie około 5 godzin, to ta trasa jest stworzona dla Was! Pętla przebiega wokół Trójstyku - punktu styku trzech granic: Polski, Czech i Słowacji. Do chwili przystąpienia tychże państw do układu z Schengen 21 grudnia 2007 r. istniało w tym miejscu potrójne przejście graniczne.
Punkt startu naszej wycieczki znajduje się w południowej części wsi Jaworzynki, na Trzycatku. Jedziemy przez Zapasieki Dolne i Górne, Laliki do Myto, gdzie znajduje się granica polsko-słowacka. Po szybkiej odprawie ;) jedziemy dalej, podziwiając krajobrazy Słowacji. Mijamy Skalite, Cierne, Skradne, Cadce i Milosową, gdzie czeka nas kolejna odprawa celna ;). Krótka chwila i już jesteśmy w Czechach, w Jabłonkowej. Przed nami ostatni z dłuższych i wyczerpujących podjazdów (w sumie były trzy), na drodze do Herczawy, gdzie przekroczymy granicę i znajdziemy się w naszym ukochanym kraju - Polsce! Teraz pozostaje jeszcze wisienka na torcie, czyli dojazd do Trójstyku!
Niestety, pogoda gwałtownie zaczęła się zmieniać i nie mogliśmy dłużej cieszyć się ze zdobycia tego pięknego miejsca.
Zachęcamy wszystkich do przejechania tej trasy, tym bardziej, że jeżeli Unia Europejska się rozsypie, to czekać będzie nas prawdziwa odprawa graniczna!
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Do Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 41,28 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 15 min.
  • Przewyższenia: 186 m
  • Suma podjazdów: 814 m
  • Suma zjazdów: 890 m

Rowerzystom z Cieszyna trasę poleca Ireneusz

Park Zdrojowy tężnia i Muzeum.
Muzeum Fauny i Flory Morskiej mieści się przy Gimnazjum nr 1 im. gen. broni Stanisława Maczka, w jednym z przysiółków gminy Jaworze - Jaworzu Średnim. Jaworze jest uroczą gminą w powiecie bielskim, w południowej części województwa śląskiego. Miejscowość ma aspiracje uzdrowiskowo-wypoczynkowe. Powstanie muzeum było możliwe dzięki ofiarności bosmana Erwina Pasternego. Urodził się w Jaworzu Średnim w 1928 r. i tu zdobył wykształcenie podstawowe. Realizując swoje młodzieńcze marzenia, kontynuował naukę w szkołach morskich, zdobywając stopień bosmana. Pływał po całym świecie, zgłębiając jednocześnie tajniki życia oceanów. Zaczął też łowić, a następnie preparować różne stworzenia morskie. Część swojej kolekcji okazów przyrody mórz południowych podarował szkole w Jaworzu. Muzeum Fauny i Flory Morskiej rozpoczęło swoją działalność w 1969 r. Najciekawszymi eksponatami są m.in. żółw morski, rekiny (w tym rekin młot), ośmiornice, mięczaki, jeżowce. Dzięki wieloletniej współpracy i pomocy Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, większość eksponatów jest świetnie zachowana, powstają nowe ekspozycje, a młodzież pogłębia swoją wiedzę na tematycznych obozach i spotkaniach. Warto dodać, że tradycje morskie w Gimnazjum oprócz Muzeum Fauny i Flory aktywnie podtrzymuje Międzynarodowe Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej (początki Ligi sięgają 1930 r.; organizacja miała za zadanie propagowanie zagadnień morskich wśród społeczeństwa oraz rozbudowę floty morskiej i rzecznej). Jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów na najlepiej pracujące Koło, a także wydawcą własnego pisma „Delfin”. W 2011 r. powstał projekt budowy w pobliżu Gimnazjum pierwszego w tym regionie, nowoczesnego Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, z salą wykładową. To umożliwia dotarcie do szerszego grona odbiorców, a zarazem staje się kolejną atrakcją Jaworza. Do nowego muzeum mają trafiłóy m.in. zbiory zgromadzone w szkolnym Muzeum, a także dodatkowe okazy fauny i flory morskiej oraz śródlądowej.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: 20.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Góra Świętej Anny (Sankt Annaberg) 408 m n.p.m

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 163,59 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 290 m
  • Suma podjazdów: 1 802 m
  • Suma zjazdów: 1 812 m

Rowerzystom z Cieszyna trasę poleca Hakos

Temperatura: 8-14 st.C
Godz. startu: 6.40
Godz. mety: 14.50
Czas wycieczki: 8h 10min
Czas jazdy: 6h 46 min
max prędkość: 54 km/h
średnia prędkość: 24,1 km/h
dystans: 163,4 km

Podstawowy punkt każdego rowerzysty, który trzeba zdobyć. Trasa zaplanowana dużo wcześniej czekała na realizacje. Start skoro świt przy temp. 8 st.C więc nie tak zimno jak na środek listopada. Jadąc od Rybnika do Sławęcic przez Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe o tej godzinie można zapomnieć o jakiejkolwiek cywilizacji i ruchu. Cisza i spokój. W lasach tylko można natknąć się na myśliwych i zorganizowane polowania, gdzie nie można czuć się bezpiecznie - tylko strzały słuchać i szereg zielonych z flintami przy drodze:). Po drodze jest platforma widokowa ze ścieżką dydaktyczną nt. pożarów w lesie, następnie ciekawym punktem jest kopalnia piasku w Ktolarni, dalej Podobóz KL Aushwitz filia w Blachowni Ślaskiej. Obóz Blechhammer Sławięcice koło Blachowni Śląskiej Istniał IV 1944 – I 1945 więźniów wykorzystywano przy budowie zakładów chemicznych, 609 więźniów najemcą był O/S Hydrierwerke AG.
Podjazd na GŚA rozpoczął się od Leśnicy i jakoś nie specjalnie się ciągnął.
Zwiedzanie na GŚA. Pamnik Jana Pawła II, Grota Lurudzka, Sanktuarium Św. Anny, Pomnik Czynu Powstańczego, Amfiteatr.

Powrót inną dłuższą trasą aby nudno nie było :)

Poziom trudny ze względu na wzniesienia i dystans.

Wiedzie przez: Świerklany, Jankowice, Rybnik, Stodoły, Rudy, Kotlarnia, Stara Kuźnia, Sławęcice,Zalesie Śląskie, Lichynia, Leśnica, GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY

Powrót: GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY, Leśnica, Raszowa, Kędzierzyn-Koźle, Stare Koźle, Bierarwa, Lubieszów, Dziergowice, Solarnia, Kuźnia Raciborska, Nędza, Górki Śląskie, Lyski, Rydułtowy, Pszów, Wodzisław Śląski, Mszana, Jastrzębie- Zdrój.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: 16.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Pałac w Boryni

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 24,86 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 45 min.
  • Przewyższenia: 66 m
  • Suma podjazdów: 502 m
  • Suma zjazdów: 506 m

Trasę rowerową mieszkańcom Cieszyna poleca Hakos

Temperatura: 4 st.C
Godz. startu: 13.10
Godz. mety: 14.55
Czas wycieczki: 1h 45min
Czas jazdy: 1h 4 min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 24,8 km/h
dystans: 25,2 km

Przejażdżka do pięknego Pałacu w Boryni. Sam budynek świeżo wyremontowany w okolicy piękny park. Aktualnie znajduje się tu restauracja i hotel.

Pałac wybudowano, prawdopodobnie w 1781 roku, gdy właścicielem dóbr (od roku 1760) był Jan von Schlutterbach.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków w lutym 1966 r.
W 1985 r., pałac zakupiła KWK Borynia, która w 1987 przeprowadziła kolejny remont. Jego założeniem było dostosowanie budynku pałacu do potrzeb Ośrodka Szkoleniowego SiTG. Następnie budynek został przekazany Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. Obiekt odrestaurowano.

W 2008 r. Jastrzębska Spółka Węglowa wystawiła budynek na sprzedaż. W 2009 r. Pałac w Boryni pozyskał nowego właściciela. W budynku przeprowadzono generalny remont , adaptując obiekt na hotel i restaurację, a także przeprowadzono rewitalizację zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego.

Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Nad stawami, lasem, hałdą do Rudołtowic

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,07 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 210 m
  • Suma podjazdów: 999 m
  • Suma zjazdów: 1 019 m

Ireneusz poleca trasę mieszkańcom Cieszyna

Do pałacu w Rudołtowicach.
Pałac o dość tajemniczej przeszłości, bowiem nie jest dzisiaj możliwe ustalenie dokładnej daty jego powstania. Historia zabytkowej budowli rozpoczęła się więc albo po wojnie trzydziestoletniej, lub też sto lat później, gdy dobra tutejsze znajdowały się w posianiu hrabiego Józefa Zborowskiego.

Pałac w stylu późnego baroku i rokoko jest obiektem murowanym, piętrowym i częściowo podpiwniczonym, przy czym jego parter jest sklepiony, a na piętrze znajdują się sufity. Na zewnątrz w przyczółku frontowym podziwiać można kartusze z herbami Jastrzębiec, po lewej stronie herb Zborowskich z XIV w. przedstawiający złotą podkowę zwróconą barkiem w dół, a między jej ramionami krzyż, a z prawej strony herb Ostoja przedstawiający dwa złote półksiężyce odwrócone od siebie i miecz srebrny ostrzem w dół, w czerwonym polu. Pałac pokrywa dach mansardowy, kryty eternitem z nowszymi lukarnami. Zachowany do dzisiaj układ wnętrz jest trzytraktowy i symetryczny.

W skład rudołtowickiego zespołu wchodzi ponadto oficyna zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. oraz pozostałości zabudowy folwarcznej, spichlerz i kuźnia. Całość otoczona jest zabytkowym parkiem krajobrazowym, założonym w II poł. XVIII w., w którym podziwiać można zabytkowe dęby, lipy i graby.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto