Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrzosiec krwisty będzie pięknie kwitł, ale musisz go przycinać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć wrzosiec czerwony

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wrzosiec krwisty to bardzo atrakcyjna roślina. Jego wielką zaletą jest to, że kwitnie wczesną wiosną, a czasem nawet zimą. Ma też niezbyt duże wymagania i udaje się w większości ogrodów. Jednak jeśli chcemy, by pięknie i obficie kwitł, musimy go przycinać. Radzimy, kiedy i jak ciąć wrzosiec krwisty.

Spis treści

Wrzosiec krwisty w ogrodzie

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) to niezwykle atrakcyjna roślina. Jest to niska krzewinka, która z czasem tworzy okazałe poduchy pędów i kwiatów. Jego wielką zaletą jest termin kwitnienia – te rośliny obsypują się kwiatami często jeszcze zimą, a najpiękniej rozkwitają w marcu-kwietniu. Kwiaty utrzymują się długo, a wyglądają jak drobne dzwoneczki. Bardzo gęsto pokrywają szczyty pędów. Poniżej nich na łodygach rosną liście, które wyglądają jak drobne igiełki i są zielone również zimą. Kwiaty wrzośców są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i pierwsze wiosenne motyle. Dostarczają im nektaru tak potrzebnego wczesną wiosną, kiedy kwitnie jeszcze niewiele kwiatów. Wrzosiec krwisty najczęściej ma różowofioletowe kwiaty, a ich barwa nabiera intensywności podczas kwitnienia. Są także odmiany o kwiatach białych.

Wrzosiec krwisty uda się nawet początkującym ogrodnikom

Te wrzośce są też łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Najlepiej rosną w słonecznych miejscach i na lekko kwaśnej ziemi, jednak są znacznie bardziej tolerancyjne w stosunku do podłoża niż ich kuzyni, czyli wrzosy. Bardzo ważne jest to, by nie mylić wiosennych wrzośców krwistych z innymi wrzoścami, ani wrzosami! Warto je zasilać nawozem dla roślin kwaśnolubnych kwitnących, a gdy latem nie pada – podlewać. To ważne szczególnie w przypadku młodych roślin. Starsze tworzą dość gęste „poduchy” i ziemia wokół nich przesycha stosunkowo powoli.

Wrzosiec słabo kwitnie? Musisz go przyciąć!

Wrzośce krwiste mogą tworzyć prawdziwą burzę kwiatów, ale kluczowy jest jeden zabieg. To przycinanie. Jeśli go zaniedbamy, będą wytwarzać coraz mniej kwiatów, w końcu mogą całkiem przestać kwitnąć.

Kiedy przycinać wrzosiec krwisty?

Wrzosiec krwisty przycina się, gdy przekwitnie. Ten termin bywa dość zróżnicowany, w zależności od tego, jaka była pogoda zimą i wczesną wiosną. Najczęściej to połowa kwietnia do początku maja. Z cięciem nie można zwlekać zbyt długo. Trzeba to zrobić, zanim zaczną pojawiać się nowe przyrosty nad kwiatami (nieco mylące bywa to, że kwiaty wrzośców utrzymują się dość długo i częściowo zasychają na pędach). Pamiętajmy, by nie ciąć wrzośca krwistego jesienią!

Jak ciąć wrzosiec krwisty?

Jeśli chcemy, by wrzośce pięknie rozkwitły w kolejnym sezonie, zetnijmy ich kwiaty – tuż pod miejscem, z którego zaczynają wyrastać. Nie można ścinać całych gałązek! Po ścięciu kwiatów pędy rozgałęzią się, latem podrosną, a na przełomie zimy i wiosny – obsypią kwiatami.

Wrzosiec można ciąć sekatorem, ale wygodniejsze są nożyczki ogrodnicze, można wykorzystać nawet zwykłe (pędy są dość miękkie). Jeśli rośliny są dość równe, a kępa duża, można ułatwić sobie pracę, chwytając jedną ręką po kilkanaście pędów i ścinając je razem. Dzięki temu ścięte gałązki będzie łatwiej usunąć i nie będą wpadać między rośliny.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrzosiec krwisty będzie pięknie kwitł, ale musisz go przycinać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć wrzosiec czerwony - RegioDom.pl

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto