Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Jerzy Miller chce budowy integracyjnego przedszkola w Andrychowie

Robert Szkutnik
Fontanna w centrum Andrychowa, przy placu Mickiewicza, w której chłodzą się Romowie . Właśnie w centrum miasta w lokalach komunalnych mieszka największa grupa Romów
Fontanna w centrum Andrychowa, przy placu Mickiewicza, w której chłodzą się Romowie . Właśnie w centrum miasta w lokalach komunalnych mieszka największa grupa Romów Robert Szkutnik
Edukacja dzieci romskich to największy problem tej grupy etnicznej w Andrychowie - uważa Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Jak przekonywał w Radiu Kraków, rośnie kolejne pokolenie Romów, którzy będą nisko wykwalifikowani i będą mieć kłopoty ze znalezieniem pracy. Dlatego trzeba tworzyć podwaliny koegzystencji i wzajemnego porozumienia między dziećmi, a potem dorosłymi.- Jest duża potrzeba tworzenia przedszkola. I to nie romskiego, ale wspólnego dla całej społeczności lokalnej - przekonywała na antenie Jerzy Miller.

Przedszkola nie chcą

W Andrychowie idea utworzenia takiej placówki wywołała nieprzychylne komentarze. Burmistrz miasta Tomasz Żak twierdzi, że wojewoda chyba pomylił się i chodziło mu o inne miejscowości województwa.

- W Andrychowie nie ma potrzeby tworzenia takiego przedszkola - przekonuje Tomasz Żak.
Rzecznik wojewody twierdzi jednak, że nie ma mowy o pomyłce i że gmina właśnie tak powinna starać się o poprawę relacji między Romami i nie-Romami.

- Przedszkole to pewna koncepcja i mamy nadzieję, że samorząd życzliwie się do niej odniesie - przekonuje Jan Brodowski, rzecznik wojewody. Dodając, że wojewodzie zależy na działaniach długofalowych w sferze edukacji, bo jak zaznacza, wyrasta następne pokolenie dzieci, które będą miały w przyszłości kłopot z utrzymaniem siebie i rodziny.
- Wiele dzieci nie zna lub ma kłopoty z językiem polskim, gdy idzie do szkoły - mówi Brodowski.
Słowa wojewody wywołały w Andrychowie oburzenie, że władze województwa nie znają kompletnie potrzeb tutejszych mieszkańców.

Dzieci uczą się
Dzieci romskie mieszkające tu na stałe chodzą do przedszkoli razem ze swoimi rówieśnikami, tak samo zresztą jak do szkoły. I nie są to żadne ośrodki reedukacyjne, tylko normalne placówki oświatowe.

W szkole w czasie roku szkolnego w świetlicy zatrudniony jest animator kultury romskiej. - U nas nie ma potrzeby, aby robić klasy integracyjne lub przedszkole. Każdy podział stygmatyzuje. Najlepiej nie dzielić na Romów i nie-Romów - zaznacza Natalia Orłowska, animatorka kultury romskiej w Andrychowie. Dodaje, że w szkole pracuje od ośmiu lat i między dziećmi nie dochodzi do konfliktów. A to, że dzieci nieraz nie znają słów, zdarza się w każdej społeczności. Przekonuje też, że andrychowscy Romowie są dwujęzyczni, mówią dobrze po polsku i romsku.

Z kolei burmistrz miasta przytacza liczby. Mówi, że około dwadzieściorga dzieci chodzi do szkoły a dziewięcioro do przedszkola.
- Wszystkie dzieci romskie realizują obowiązek szkolny, a dla dziewięciorga dzieci nie będę otwierał nowego przedszkola - denerwuje się Tomasz Żak.

Romowie mają w Andrychowie swój festiwal, a samorząd prowadzi różne programy dla tej społeczności. Do tego urząd wojewódzki daje pieniądze na realizację działań adresowanych do romskiej mniejszości na działalność świetlicową oraz różne pozaszkolne zajęcia.

Pieniądze otrzymuje klub sportowy UKS "Black Dragon", gdzie trenerem jest Gerard Linder, szef społeczności romskiej Jamaro. W tym roku na wakacyjny obóz szkoleniowo-integracyjny dostali 31,5 tys. zł. Z kolei klub szkoleniowo-integracyjny dostał 24,3 tys. zł. W poprzedniej i obecnej kadencji gmina otrzymywała także pieniądze z budżetu państwa m.in. na zakup mieszkań socjalnych dla romskich rodzin.

To gdzie leży problem?

Część mieszkańców Andrychowa twierdzi, że Romowie dostają wręcz za dużo pomocy. - Mają darmowe mieszkania, o które nie dbają, pieniądze z pomocy społecznej. Ciężko pracujący człowiek tyle nie dostaje - mówi mieszkaniec miasta.
Na razie do Andrychowa wrócił spokój.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto