Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w fontannach nie jest przeznaczona do kąpieli!

redakcja
W słoneczne dni często korzystamy z wody w miejskich fontannach. Niestety, woda ta jest mylnie uznawana za czystą, bezpieczną dla zdrowia.

W naszym regionie także znajdują się fontanny. Wszystkim znana fontanna w Lipnie czy “koziołek” w Skępem. To przecież nieodłączny element Skępego. W 1979 roku miejscowi rzemieślnicy i handlowcy ufundowali na rynku fontannę, na dużym, polnym kamieniu umocowano metalowy odlew koziołka.

Często przechodząc obok fontann myjemy sobie w fontannach ręce, dzieki uwielbiają się latem w nich pluskać, a jak się okazuje to nie jest dla nas bezpieczne.

- Wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda z tego typu urządzenia nie jest uzdatniana i dezynfekowana, a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli - ostrzega Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Bydgoszczy.
Inspektor Sanitarny ostrzega przed wodą pochodzącą z fontanny. Woda ta nie jest przeznaczona ani do picia ani też do kąpieli.

Jak ostrzega Sanepid zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/zbiornika, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotach do jamy ustnej.

Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu tych obiektów wpływają między innymi: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody. Istotną rolę w zanieczyszczaniu wody w fontannach odgrywają również źródła zewnętrzne, takie jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty itp.) oraz ludzi. Dlatego fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, w którym przy sprzyjających warunkach mogą występować bakterie z rodzaju Legionella. Mogą one w przypadku inhalacji prowadzić do zachorowań na legionelozę. Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach.

Pokazy WOPR i policji na włocławskiej przystani

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto