Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Widzisz bezdomniego lub pijanego? Sprawdź, czy nie potrzebuje pomocy

Redakcja
Wielu bezdomnych o pomoc nie poprosi. Bez okazania serca mogą nie przetrwać zimy. W naszej okolicy schronisk i azylów nie brakuje
Wielu bezdomnych o pomoc nie poprosi. Bez okazania serca mogą nie przetrwać zimy. W naszej okolicy schronisk i azylów nie brakuje
Niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia bezdonmych. Dotyczy to też osób będących pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków. Policjanci apelują, by nie przechodzić obojętnie obok ludzi śpiących na ławkach i dawać znać, gdy ma się wiedzę o osobach mieszkających w altanach śmietnikowych czy pustostanach.

Już pod koniec listopada niskie temperatury dały o sobie znać.

W Wadowicach policjanci pomogli leżącemu na skwerku mężczyźnie po telefonie od zatroskanych mieszkańców miasta. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

Nie dożyłby do rana. Policjanci odwieźli go do Izby Wytrzeźwień w Jaworznie. Z kolei w Oświęcimiu dzielnicowy z komendy podczas obchodu swojego rejonu w zrujnowanym budynku na os. Zasole odnalazł 60-letniego mężczyznę. Udzielił mu wsparcia i odwiózł do miejskiej ogrzewalni.

Na ul. Smoluchowskiego w Oświęcimiu dwóch bezdomnych nocuje w altance śmietnikowej. Przychodzą wieczorem, opuszczają ją rano.

- Nie chcą iść do noclegowni, bo musieliby przestać pić - mówi mieszkaniec Oświęcimia, który chciał im pomóc.

Bo nic na siłę

Ustawa o pomocy społecznej obliguje samorządy do pomocy bezdomnym. Ale musi mieć zgodę takiej osoby na umieszczenie jej w schronisku.

- Nie mamy na terenie gminy schroniska dla bezdomnych, ale mamy podpisane porozumienia z kilkoma schroniskami i tam trafiają osoby z terenu naszej gminy, którym potrzebne jest schronienie lub pomoc - wyjaśnia Ewa Skupień z Ośrodka Pomocy Społecznej w Wadowicach.

W gminie Brzeszcze osoby bezdomne osoby pod wpływem alkoholu nie mogą liczyć na ciepły kąt, bo gmina nie podpisała umowy z żadną ogrzewalnią ani z Izbą Wytrzeźwień. Do schroniska takiej osoby nie przyjmą.

Adresy schronisk

W Małopolsce zach. jest kilka schronisk: Dla mężczyzn są w: Andrychowie (ul. Batorego 48 i 52, tel. 33 875 33 00, liczba miejsc: 23), Brzeszczach (ul. Mickiewicza 6, tel. 32 211 12 51

liczba miejsc: 12), Kluczach „Dom Nadziei” (ul. Bolesławska 23, tel. 32 647 14 41, 70 miejsc), Gorenicach (ul. Chrzanowska 2, tel. 32 647 14 41, 32 645 61 67, liczba miejsc: 36).

W Oświęcimiu w jednym miejscu jest schronisko i ogrzewalnia (ul. Dąbrowskiego 139, tel. 33 842 03 65, 4 miejsc). Jest też

Dom Wiejski dla Bezdomnych Mężczyzn w Bulowicach (ul. Bł. Faustyny 4, tel. 33 843 55 41, miejsc: 8)

Noclegownie są w: Chrzanowie (ul. Fabryczna 29 b, tel. 32 750 62 51, liczba miejsc: 40 i do 10 dostawek).

Bezdomne panie pomoc znajdą w Domu Sióstr Albertynek im. Św. Brata Alberta - schronisko w Wadowicach (ul. Mickiewicza 33 A, tel. 33 823 37 68, liczba miejsc: 10, Domu Samotnej Matki (schronisko) w Wadowicach (ul. Sadowa 1, tel. 33 823 57 17, 30 miejsc).

WIDEO: Co powinno się zrobić w przypadku zaginięcia osoby. Rzecznik policji odpowiada

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto