V liga: W derbach Oświęcimia z wymiany ciosów zwycięsko wyszła Unia, pokonując Sołę II [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Marcin Pluta strzałem głową pieczętuje zwycięstwo Unii nad Sołą II 4:2 w piątoligowych derbach Oświęcimia. Fot. Jerzy Zaborski
W Oświęcimiu, przynajmniej w piątoligowym wydaniu, niepodzielnie panuje Unia, która na własnym boisku pokonała naszpikowane trzecioligowcami rezerwy Soły. Jak na derby przystało, mecz obfitował w zwroty akcji.

Na ten mecz nie trzeba było nikogo specjalnie mobilizować. Unia przystępując do derbów znała wynik z Osieka, który pokonał Orła Ryczów, także zgłaszającego aspiracje do awansu.

Najpierw Bartosz Praciak płaskim strzałem zmusił Marcina Kopra do kapitulacji.

Minutę później, po dograniu z kornera przez Kamila Wójcika, Przemysław Kubas wypuścił piłkę z rąk, ale z 5 m piłki do siatki nie potrafili wepchnąć: Konrad Kasolik, Dawid Skiernik i Adam Śliwiński. - _Więcej wiary w tym polu karnym! _– krzyknął Kamil Wójcik, widząc to, co wyprawiali jego koledzy.

Chwilę później Przemysław Dudzic był blisko podwyższenia prowadzenia miejscowych, lecz minimalnie przestrzelił (17 min).

Odpowiedź gości była jednak szybka i ze zdwojoną siłą. Po pięknym zagraniu Wójcika (tzw. podcinką zagrał piłkę) i przebitce Przemysław Knapika, Dawid Skiernik znalazł się sam przed bramkarzem i szansy nie zmarnował.

Potem z lewej strony w pole karne wpadł Knapik, który płaskim strzałem po długim rogu pokonał Kubasa. - Bramkarz przy straconych gola nie miał wiele do powiedzenia, ale owszem, był jakiś nieswój - stwierdził Sławomir Frączek, trener Unii.

Jeszcze przed przerwą rajdem popisał się Bartosz Praciak. Minął kilku rywali, potem dograł Dudzicowi, który z bliska trafił pod poprzeczkę.

Popularny „Bolo” jeszcze raz dał się gościom we znaki, ale już po przerwie, bo po podaniu od Pactwy wygrał pojedynek z Koprem. Unia znowu wyszła na prowadzenie.

Jednak dwie minuty później Jakub Snadny mógł doprowadzić do remisu. Trafił w bramkarza.

Atmosfera na boisku była napięta. Ciśnienia nie wytrzymał Baluś, który został usunięty z boiska za uderzenie w twarz Przemysława Światłowskiego. -_ To był kluczowy moment, bo – mając o jednego zawodnika mniej _– trudno było nam szukać remisu – stwierdził Paweł Cygnar, trener rezerw Soły.

Wynik strzałem głową ustalił Marcin Pluta, wykorzystując podanie z wolnego od Przemysława Gałuszki.

Unia Oświęcim – Soła II Oświęcim 4:2 (2:2)
1:0 Praciak 16, 1:1 Skiernik 21, 1:2 Knapik 25, 2:2 Dudzic 44, 3:2 Dudzic 54, 4:2 Pluta 90+1.
Sędziował: Marcin Biros (Libiąż). Żółte kartki: Pactwa, Pietraszko, Dudzic – Koper, Śliwiński, Wowra, Snadny. Czerwona kartka: Baluś (60, uderzenie przeciwnika w twarz). Widzów: 100.

Unia: Kubas – Kabara, Wiertel, Pluta, Kocoń – Rzeszutko (90 Jończyk), Pactwa (81 Nowotarski), Pietraszko, Światłowski – Praciak, Dudzic (77 Gałuszka).

Soła II: Koper – Baluś, Kasolik, Śliwiński, Bochenek – Wykręt (63 Brańka), Wójcik (80 Długajczyk), Wowra (68 Zarzycki), Skiernik (58 Wrona) – Snadny, Knapik.

Brzezina Osiek – Orzeł Ryczów 2:1 (1:1)
0:1 Główczak 15 karny, 1:1 Dubiel 30 karny, 2:1 Dubiel 70.
Sędziował: Rafał Ziach (Chrzanów). Żółte kartki: Dubiel, Majda, R. Gros, M. Gros, Ł. Szczepaniak, Majcherek, Kulczyk – Główczak, Zębala, Ł. Chlebicki. Widzów: 120.

Brzezina: Kulczyk – Ł. Płonka, D. Płonka, Majcherek – Majda (46 Buczek), Ł. Szczepaniak, M. Gros, Czerny (80 Zygmunt) - R. Gros (57 Antecki), Pietraszewski (65 Rogala), Dubiel.

Orzeł: Świergosz – Pluta, Żuraw, Czerwiec (75 Jędrzejczyk), Bachul (75 Biela) – Główczak, Matejko, Ł. Chlebicki, Zębala – A. Pater (65 Włosiak), Poltavets (55 Drobniak).

Po zagraniu ręką przez Majcherka goście dostali karnego, którego pewnie wykorzystał Główczak.

Miejscowi wyrównali w podobnych okolicznościach. - Karny był mocno naciągany. Rywal odbił się od Czerwca – tłumaczył Grzegorz Gierek, wiceprezes Orła.

Po zagraniu od Łukasza Płonki, Dubiel wygrał pojedynek ze Świergoszem. W ostatniej minucie remis gościom mógł uratować Jędrzejczyk.

***********************************************************************************************************************************************

KS Chełmek – Bobrek 1:0 (0:0)
1:0 Kustra 89.
Sędziował: Witold Romanowski (Wadowice). Żółte kartki: D. Chylaszek, Wierzbic. Widzów: 100.

Chełmek: Żołneczko – Kumanek, Kulig, Sidor, Domżał – Chojnowski (89 Pater), Kaczor, Bachowski, Kustra – Kantek (77 Sergiel), Żurawik.

Bobrek: Lichański – Nowotarski (77 D. Chylaszek), B. Chylaszek, Tomasik (72 Kleczkowski), Byrski – Wierzbic (85 Marcin Barciak), K. Chylaszek, R. Dziędziel, Michał Barciak – Jarosz (60 Nowak), Janik.

Emocje były w końcówce. U gości Janik przegrał pojedynek z Żołneczką (86 min), a chwilę później po drugiej stronie Kustra przestrzelił karnego. Zrehabilitował się za niego zdobyciem zwycięskiej bramki.

Bliski uratowania gościom remisu w doliczonym czasie był Michał Barciak, lecz przegrał z Żołneczką.

Soła Łęki – Zagórzanka 1:1 (1:1)
1:0 Konrad Żmuda 11, 1:1 Kikla 33.
Sędziował: Paweł Pilarczyk (Sucha Beskidzka). Żółte kartki: Zemła, Konrad Żmuda – Madeja, Jedynak. Widzów: 50.

Soła: Dusik – Kramarczyk, Zemła, Gabryś, Pawlusiak – Wójcik, Bogdan, Dziubek, Matejko – Konrad Żmuda, Góra.

Zagórzanka: Madeja – Kądziołka, Pieczka, Zdun, Radosz – Tokarek (68 Glistak), Krawczyk, Rejdych (65 Jedynak), Kikla – Bujakiewicz, Biesek (75 Paliwoda).

Przed przerwą więcej gry mieli gospodarze, ale zdobyli tylko jedną bramkę. Mogli prowadzić wyżej, lecz w 24 min Zemła przestrzelił karnego.

Jeszcze przed przerwą po strzale Kikli Dusik miał kłopoty z opanowaniem piłki, więc wpadła mu do siatki.

Niwa Nowa Wieś – Nadwiślanin Gromiec 4:2 (2:0)
1:0 Merta 2, 2:0 Swarzyński 7, 2:1 Szlęzak 47, 3:1 Piskorek 75 karny, 3:2 M. Pactwa 83, 4:2 Swarzyński 90+2.
Sędziował: Michał Kudela (Wadowice). Żółte kartki: A. Żmuda, Góral – M. Pactwa, Szlęzak, Nowicki.

Niwa: Gacur – Stawowczyk, Śleziak, Góral, Zwaryczuk - Makowski (70 K. Żmuda), Piskorek, A. Żmuda (65 Michałek 85 Łęcki), Merta (80 Zacny) – Swarzyński, Klimczyński.

Nadwiślanin: Wojtarowicz – M. Pactwa, Augustyn, Zajas, Nowicki – Rundzia (80 J. Waligóra), Nędza, Szlęzak, Zejma – D. Adamczyk, Palka (60 M. Waligóra).

Mecz ustawiły szybkie dwa gole. Najpierw Merta przymierzył w ”okienko”, a potem, po błędzie Wojtarowicza, trafił Swarzyński.
Wprawdzie Szlęzak zdobył kontaktowego gola, strzałem po długim rogu, ale miejscowi wykorzystali karnego.

Goście raz jeszcze złapali kontakt, ale Swarzyński wykończył akcję Zacnego.

- Tego meczu nie mieliśmy prawa przegrać. Zrobiliśmy to na własne życzenie
– powiedział Jarosław Chowaniec, trener gromczan.

- Potrzebowaliśmy tego zwycięstwa – stwierdził Kamil Żmuda, trener Niwy.

Inne mecze:

Jałowiec Stryszawa - Tempo Białka 1:3 (0:1)
: Korba 22 karny, Lenik 50, S. Marek 87 - W. Kłapyta 90.

Sokół Przytkowice - LKS Żarki 0:2 (0:1): Kurzak 19 karny, Knapik 86.

Dąb Paszkówka - Skawa Wadowice 3:1 (2:0): Korzeniowski 10 karny, Smajek 30 i 80 - Karcz 87.