Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turbulencje: co robić, gdy samolot nagle zacznie się trząść? Czy grozi wtedy katastrofa? Które miejsce wybrać, by nie odczuwać wstrząsów?

Emil Hoff
Emil Hoff
Czy jest sens bać się turbulencji w czasie podróży samolotem? Co należy zrobić, gdy maszyna nagle zacznie się trząść? Które miejsca wybrać, by odczuwać turbulencje jak najmniej? Zapraszamy do informatora: turbulencje nie takie straszne, czyli porady dla osób bojących się wstrząsów w czasie podróży lotniczej.
Czy jest sens bać się turbulencji w czasie podróży samolotem? Co należy zrobić, gdy maszyna nagle zacznie się trząść? Które miejsca wybrać, by odczuwać turbulencje jak najmniej? Zapraszamy do informatora: turbulencje nie takie straszne, czyli porady dla osób bojących się wstrząsów w czasie podróży lotniczej. 1971yes, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Wiele osób boi się latać samolotami, a już największe obawy budzą w nich turbulencje. Czy nagłe wstrząsy w czasie lotu mogą spowodować katastrofę? Jak należy się zachować w czasie turbulencji? Które miejsce w samolocie wybrać, by odczuwane wstrząsy były najsłabsze? Odpowiadamy!

Spis treści

Turbulencje i inne lotnicze strachy. Czy są powody, by bać się latania samolotem? Statystyki uspokajają

Chociaż strach przed lataniem, a przynajmniej niepokój związany z podróżą samolotem, odczuwa wielu turystów, wszyscy eksperci uspokajają i powołują się na statystyki: wypadki lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko.

W całym 2022 r. w wyniku takich wypadków zginęło 229 osób. Jednocześnie, jak podają międzynarodowe agencje lotnicze, co roku odbywa się ok. 40 milionów lotów, a na pokładach samolotów przewożonych jest 4,5 miliarda pasażerów. Oznacza to, że szansa na utratę życia w samolocie wynosi jeden do ok. 15 milionów. Prawdopodobieństwo jest więc mniejsze niż szansa na trafienie szóstki w Lotto (jeden do ok. 14 milionów).

Mimo to pasażerowie często boją się latać, a największe obawy budzą turbulencje. Czym są, skąd się biorą i jak uniknąć urazu w czasie podróży samolotem, który wpadł w turbulencje?

Katastrofy samolotów zdarzają się niezwykle rzadko i nigdy nie powodują ich turbulencje.
Katastrofy samolotów zdarzają się niezwykle rzadko i nigdy nie powodują ich turbulencje. demkat, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: 15 najczęstszych błędów w czasie podróży samolotem. O tych rzeczach musisz pamiętać, by uniknąć stresu i komplikacji przed i w trakcie lotu

Czym są turbulencje w czasie lotu samolotem?

Turbulencje to gwałtowne ruchy powietrza, które mogą mieć wiele przyczyn. Czasem samolot wlatuje w tzw. prądy konwekcyjne, czyli pasy unoszącego się do góry powietrza, nagrzanego przez słońce. Czasem w samolot uderzają tzw. uskoki wiatru, związane z gwałtownymi zmianami jego siły i kierunku, szczególnie często spotykane nad wybrzeżami i pasmami górskimi. Czasem turbulencja nie ma wyraźnej przyczyny i jest niewykrywalna dla radaru – to tzw. Clear Air Turbulence (CAT), spotykana na wysokości powyżej 4,5 km.

Kiedy masa powietrza wokół samolotu poruszy się nagle (niezależnie od konkretnej przyczyny), maszyna siłą rzeczy odczuje te ruchy i zadrży lub zatrzęsie się. Właśnie te wstrząsy odczuwane są przez załogę i pasażerów, i powodują obawy wielu turystów.

Czy turbulencje mogą spowodować katastrofę samolotu?

Czy turbulencje mogą strącić samolot? Tego właśnie obawia się wiele osób cierpiących na strach przed lataniem.

Krótka odpowiedź brzmi na szczęście: nie. Nie zdarzył się jeszcze przypadek, by samolot spadł na ziemię z powodu turbulencji. Turbulencje nie są w stanie oderwać skrzydeł czy silników samolotu, nie mogą obrócić maszyny tyłem naprzód ani do góry nogami. Mogą spowodować pomniejsze uszkodzenia, ale załodze ani pasażerom nie grozi śmierć z powodu turbulencji.

Nowoczesne radary pogodowe pomagają pilotom omijać turbulencje lub ostrzegać o nich załogę i pasażerów z dużym wyprzedzeniem.
Nowoczesne radary pogodowe pomagają pilotom omijać turbulencje lub ostrzegać o nich załogę i pasażerów z dużym wyprzedzeniem. kasto, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Razem w samolocie. Jak za darmo dostać miejsca obok siebie w tanich liniach Ryanair czy Wizz Air? Sprawdź, jakie są na to sposoby

Dlaczego turbulencje mogą być groźne i powodować obrażenia?

Choć żaden samolot nie spadnie z powodu turbulencji, załoga i pasażerowie mogą boleśnie odczuć skutki gwałtownego poruszenia się powietrza wokół maszyny. Szczególnie silne wstrząsy mogą przewrócić pasażerów, a nawet oderwać ich od podłogi.

Na szczęście ostatni potwierdzony przypadek śmierci pasażera w wyniku turbulencji zdarzył się w 1966 r. Trzeba jednak pamiętać, że gwałtowne wstrząsy mogą narazić podróżujące samolotem osoby na nieprzyjemności i obrażenia, w zależności od siły napotkanych turbulencji.

Pod względem siły wstrząsów turbulencje dzieli się na trzy rodzaje:

  1. Turbulencje lekkie: ledwo odczuwalne, nie przeszkadzają w normalnym przemieszczaniu się po samolocie.
  2. Turbulencje umiarkowane: grożą przewróceniem osób stojących w samolocie. Jeśli zostaną wykryte przez radar pogodowy, załoga poprosi o zajęcie miejsc i zapięcie pasów.
  3. Turbulencje silne: mogą poderwać pasażerów z siedzeń, jeśli nie zapięli pasów bezpieczeństwa. Takie turbulencje grożą uderzeniem głową w sufit samolotu i złamaniem kończyn przy upadku. Zdarzają się bardzo rzadko – większość pilotów nie doświadcza ich w czasie całej swojej kariery.

Przykład średnich turbulencji możecie zobaczyć na filmie poniżej (1:20-2:20):

Na skutki silnych turbulencji szczególnie narażeni są członkowie załogi, zwłaszcza stewardessy, pchające ciężkie wózki z jedzeniem i napojami.

Co zrobić, gdy samolot wpadnie w turbulencję?

O zbliżających się turbulencjach pasażerowie bardzo często ostrzegani są z wyprzedzeniem przez kapitana. Kiedy w czasie lotu kapitan wyda ostrzeżenie i zapalą się lampki nakazu zajęcia miejsca i zapięcia pasów, należy zastosować się do tych instrukcji.
To właśnie zapięte pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym środkiem obronnym przeciw turbulencjom, nawet bardzo silnym.

Które miejsca w samolocie są najlepsze na wypadek turbulencji?

Jeśli bardzo boicie się turbulencji, zarezerwujcie dla siebie miejsca nad skrzydłami samolotu, a więc w okolicy środka maszyny. Właśnie w tym obszarze turbulencje odczuwane są najsłabiej – skrzydła służą m.in. stabilizacji samolotu, więc siłą rzeczy wszelkie wstrząsy są w ich pobliżu najłagodniejsze.

Inne dobre miejsca to te z przodu samolotu, oddalone od środka ciężkości maszyny. Także tutaj odczuwalność turbulencji może być mniejsza niż z tylu samolotu.

Turbulencje odczuwane są najsłabiej przy skrzydłach samolotu. To najlepsze miejsca dla osób bojących się wstrząsu.
Turbulencje odczuwane są najsłabiej przy skrzydłach samolotu. To najlepsze miejsca dla osób bojących się wstrząsu. Marek Zakrzewski / Polska Press

Czytaj też: Pierwsza podróż samolotem: instrukcja krok po kroku dla początkujących. Lotnisko, odprawa i kontrola bezpieczeństwa nie muszą być stresujące

Sposoby na uniknięcie turbulencji. Kiedy najlepiej latać, by podróż odbyła się bez wstrząsów?

  • Eksperci doradzają, by osoby szczególnie obawiające się turbulencji wybierały loty poranne – rano powietrze jest spokojniejsze. Warto też podróżować dużymi maszynami – już sam ich rozmiar powoduje, że wszelkie poruszenia powietrza oddziałują znacznie mniej na samolot i jego pasażerów.
  • Jeśli chodzi o pory roku, turbulencje zdarzają się rzadziej wiosną i jesienią, a najczęstsze są zimą.
  • Jeśli podróżujemy latem, dobrze jest wybrać rejs z trasą przesuniętą bardziej na północ, a jeśli zimą – z trasą południową. W ten sposób prawdopodobieństwo natrafienia na burze będzie mniejsze.

Źródło: esky.pl, rynek-lotniczy.pl, safetyfirst.airbus.com

Im większy samolot, tym mniej podatny na turbulencje. Jeśli bardzo chcecie uniknąć wstrząsów w czasie lotu, wybierzcie lot dużym airbusem albo boein
Im większy samolot, tym mniej podatny na turbulencje. Jeśli bardzo chcecie uniknąć wstrząsów w czasie lotu, wybierzcie lot dużym airbusem albo boeingiem. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: TOP 22 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić za granicą. Towarzyskie gafy, utrata pieniędzy, kradzież danych – jak ich uniknąć?

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Turbulencje: co robić, gdy samolot nagle zacznie się trząść? Czy grozi wtedy katastrofa? Które miejsce wybrać, by nie odczuwać wstrząsów? - Strona Podróży

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto