Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To najbardziej motywuje Polaków do szczepień przeciwko COVID-19. W Małopolsce zaszczepionych jest już ponad 50 proc. mieszkańców

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Motywacje Polaków do szczepienia przeciw COVID-19 [INFOGRAFIKI]
Motywacje Polaków do szczepienia przeciw COVID-19 [INFOGRAFIKI] unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Z badania przeprowadzonego przez portal Kiwi.com we współpracy z agencją badawczą ARC Rynek i Opinia wynika, że są dwa powody, dla których Polacy, zarówno już zaszczepieni, jak i ci, którzy nie przyjęli ani jednej dawki, najczęściej decydują się na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczegóły poniżej oraz w galerii.

To motywuje Polaków do szczepień. Wyniki badania

Z raportu Kiwi.com wynika, że największą motywacją do szczepień są dla Polaków względy zdrowotne i ochrona własnego zdrowia. 39 proc. ankietowanych uważa, że szczepienia powinny być obligatoryjne, natomiast prawie połowa przyznaje, że nawet po zakończeniu pandemii planują stosować środki ostrożności, jak noszenie masek czy dezynfekcja.

Drugą zachętę do szczepień stanowi możliwość łatwiejszego podróżowania - do takiej motywacji przyznaje się 1/5 badanych. Stąd też obawa przed lockdownem jest wśród Polaków silniejsza niż strach przed zakażeniem COVID-19 - 31 proc. respondentów obawia się lockdownu, natomiast 27 proc. zakażenia. 15 proc. jako czynnik wzbudzający niepokój wskazało także konieczność odbycia kwarantanny.

Ile jest osób zaszczepionych w Małopolsce?

Zgodnie z danymi opublikowany na stronie gov.pl, w Małopolsce zaszczepionych jest 54 proc. mieszkańców. W rankingu szczepień znajduje się na 10 miejscu wśród wszystkich województw. Najwięcej zaszczepionych, bo prawie 70 proc. znajduje się w powiecie Kraków, kolejno w powiecie krakowskim - ok. 60 proc. Trzecie miejsce przypada powiatowi oświęcimskiemu z liczbą 89 549 zaszczepionych osób, co daje ponad 58 proc.

Metodologia badania:

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1006 Polaków w wieku od 18 do 65 lat oraz dodatkowo w grupie mieszkańców największych miast Polski (miasta powyżej 500 000 mieszkańców) N=300. Realizacja badania została przeprowadzona w grudniu 2021 oraz styczniu 2022 roku.

FLESZ - Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto