Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy pielgrzymów powrócą na słynne kalwaryjskie dróżki po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Wielki Tydzień w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - zdjęcia archiwalne
Wielki Tydzień w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - zdjęcia archiwalne Bogumił Storch
Po dwóch latach przerwy wywołanej przez pandemię koronawirusa tłumy pielgrzymów powrócą na słynne kalwaryjskie dróżki. Od poniedziałku (28.03.2022) rząd zapowiedział zniesienie większości obostrzeń. Dlatego też m.in. uroczystości, związane z Wielkim Tygodniem w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą się bez ograniczeń. AKTUALIZACJA

W tym roku uroczystości, związane z Wielkim Tygodniem w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą się bez ograniczeń. Dotąd można było chodzić np. po dróżkach w małych, rodzinnych grupkach.

Modlitwa tysięcy pielgrzymów na Dróżkach Kalwaryjskich ma szczególne znaczenie, dlatego w tym trudnym czasie zachęcamy do licznego udziału w tegorocznych uroczystościach Wielkiego Tygodnia

zaapelował bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik prasowy sanktuarium.

W Niedzielę Palmową (10.04.2022) odbędzie się Misterium Męki Pańskiej z inscenizacjami: „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy”, i ”Wypędzenie przekupniów”. W Wielki Piątek (15.04.2022) odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem metropolity krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Covid-19. Pandemia paraliżowała kalwaryjskie uroczystości Wielkiego Tygodnia od 2020 roku

W 2020 r., już po wybuchu pandemii koronawirusa, w Triduum Paschalnym wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa odbywały się w kalwaryjskiej bazylice bez udziału wiernych. Były transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Bernardyni wtedy zachęcali do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach.

Z kolei w 2021 roku opiekunowie sanktuarium zachęcali do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. W efekcie zamiast dziesiątek tysięcy wiernych (jak bywało przed pandemią), było ich tym razem co najwyżej kilka tysięcy.

Wcześniej zakonnicy z kalwaryjskiego sanktuarium poinformowali, że nie zorganizują tradycyjnej, inscenizowanej z aktorami Drogi Krzyżowej, a za to każdy chętny może przejść słynnymi kalwaryjskimi dróżkami trasę od stacji "U Piłata" aż po górę Ukrzyżowania indywidualnie. Modlących się ludzi strzegły liczne patrole policji. Pilnowano, czy przestrzegane są obostrzenia: prawie wszyscy mieli maseczki, ale był problem z zachowaniem dystansu społecznego.

Covid-19. Rząd znosi obostrzenia

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że od 28 marca zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Dodał, że nie dotyczy to podmiotów leczniczych (pacjentów i pracowników), tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy.

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kalwaria Zebrzydowska zwana jest „polską Jerozolimą” a bazylika podczas inscenizacji symbolizowała świątynię jerozolimską. Tradycja organizowania w tu misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale potem rozszerzone zostały o Wielki Czwartek. W Niedzielę Palmową w 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Od 1953 roku misterium odbywa się w zbliżonej do obecnej formule, i za każdym razem gromadzi coraz więcej wiernych i turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto