18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spowiedź wielkanocna 2014

Katarzyna Kojzar
Przez Wielki Tydzień do spowiedzi idą tłumy - mówi ojciec Donaj
Przez Wielki Tydzień do spowiedzi idą tłumy - mówi ojciec Donaj Robert Kowalski
Spowiedź wielkanocna w Krakowie 2014. Przed Wielkanocą w kościołach tłumy wiernych czekają w kolejkach do konfesjonałów. Szczególnie dużo ludzi przychodzi w Wielki Piątek po południu.

Spowiedź wielkanocna 2014

"Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym należy przyjąć komunię świętą" - tak brzmi jedno z pięciu przykazań kościelnych. Według zeszłorocznych danych Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego, w zwykłą niedzielę w diecezji krakowskiej komunię przyjmuje (czyli także spowiada się) 18 proc. wiernych.

Przed Wielkanocą do spowiedzi idzie nieporównanie więcej osób. Z tego powodu wierni stoją w długich kolejkach przykonfesjonałach. - Rzeczywiście, teraz przy konfesjonałach pojawiają się tłumy, szczególnie w Wielki Piątek po południu. Tak w ostatniej chwili. Wtedy więcej księży ma dyżury, jednak czasami nawet to nie wystarcza, by wyspowiadać wszystkich - mówi ks. Grzegorz Szewczyk, proboszcz parafii św. Floriana w Krakowie. Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, więc ludziom zależy, by przeżyć je godnie.

- Wielki Tydzień jest najlepszym momentem do zastanowienia się nad sobą. Wiąże się z tym znaczenie świąt - Pan Jezus przeszedł od śmierci do życia. Tak samo wierni chcą coś w swoim postępowaniu poprawić, zmienić. Spowiedź i przystąpienie do komunii jest formą takiego przejścia do nowego, lepszego życia - opowiada ojciec Marek Donaj, augustianin, proboszcz w parafii św. Katarzyny.

Z jakich grzechów spowiadają się wierni? - Żałują zaniedbania. Mówią, że mogli zrobić coś dobrego w życiu, ale to przeoczyli - opowiada ojciec Donaj.

Ks. Szewczyk twierdzi, że Wielkanoc to czas oceniania siebie i swojej religijności. Jeżeli ktoś uznaje, że nie sprostał wymaganiom, wyznaje to.

- Na szczęście od wieków nie wymyślili nic nowego - uśmiecha się Ks. Jerzy Bryła, duszpasterz środowisk artystycznych archidiecezji krakowskiej - Ludzie spowiadają się z łamania 10 przykazań bożych, 5 przykazań kościelnych i popełniania 7 grzechów głównych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto