Sanepid ostrzega: uwaga na fontanny [ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Najbliższy tydzień ma być bardzo gorący. Nic tak nie chłodzi jak tryskająca zimna wodą. W Oświęcimiu, Wadowicach, Andrychowie i Olkuszu popularnym miejscem do wodnych zabaw są miejskie fontanny i wodotryski. Sanepid ostrzega: taka kąpiel może doprowadzić do chorób. W wodzie są groźne bakterie i grzyby.

Sanepidy w Wadowicach i Oświęcimiu właśnie wydały ostrzeżenia: w wodzie z fontann znajdują się groźne dla zdrowia bakterie, także coli i salmonelli.
- "W wodzie z fontann są liczne bakterie czy grzyby oraz różnego typu zanieczyszczenia pochodzące np. od zwierząt czy ptaków" - informuje oświęcimski sanepid.

Pluskanie w fontannie
W Andrychowie w wodotrysku na pl. Mickiewicza wielu mieszkańców wręcz się kąpie.
- Wielokrotnie widziałem, jak przychodzą tutaj i po prostu się myją Nawet mydło z sobą mają - opowiada Jan Zaremba z Andrychowa.
Reporter "Gazety Krakowskiej" kilka dni temu zaobserwował, jak pito wodę tryskającą z dyszy.
W Oświęcimiu na Rynku w upalne dni wodotrysk pełen jest biegających dzieci. Zdarza się, że przychodzą tu w strojach kąpielowych. Z kolei na placu Pokoju chlapią się w brodzikach pięknej nowej fontanny.
- Jest tutaj stosunkowo płytko, więc dziecko kapie się bezpieczne - podkreśla Kamila Marcinek, która w sobotę była z 2-letnią córką Emilką i pięć lat starszym synem Kamilem.
Jak przyznaje, dotychczas nie zastanawiała się, czy woda jest czysta. - Ale faktycznie, w lipcu Kamila swędziała skóra po zabawie tutaj. Może coś złapał - mówi pani Kamila.
Wodotryski i fontanny w Małopolsce zachodniej są czyszczone i konserwowane. Część z nich - te nowsze - mają instalację do samooczyszczania się wody. Wszystkie działają jednak w obiegu zamkniętym. Woda jest dolewana automatycznie, kiedy wyparuje. Tak jest również na wadowickim rynku.
- Woda zasilająca fontannę zgromadzona jest w zbiorniku na osiem tysięcy litrów (osiem metrów sześciennych). Tłoczy się 66 metrów sześciennych na godzinę - wylicza Sławomir Chudoba, mistrz kamieniarstwa z firmy Road Memory, z Grabowca, która postawiła fontannę w Wadowicach. Czyli w ciągu godziny przepływa osiem razy.

Latem bakterii jest więcej
Specjaliści przestrzegają, że kontakt z taką wodą może u niektórych osób wywołać podrażnienia, alergie, a nawet doprowadzić do choroby skóry. Jeszcze groźniejsze jest picie, nawet niezamierzone, np. zlizanie kropli z warg.
- W nagrzanej latem wodzie rozwój drobnoustrojów i zarazków jest wzmożony - przypomina biolog Zuzanna Jończyk z Kalwarii Zebrzydowskiej, z Obywatelskiej Organizacji Monitorującej m.in. Cieki Wodne Watch Dog. - Z każdym wzrostem temperatury rośnie zagrożenie rozwinięcia się w wodzie kolejnych bakterii - ostrzega.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie