Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid ostrzega: uwaga na fontanny [ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Najbliższy tydzień ma być bardzo gorący. Nic tak nie chłodzi jak tryskająca zimna wodą. W Oświęcimiu, Wadowicach, Andrychowie i Olkuszu popularnym miejscem do wodnych zabaw są miejskie fontanny i wodotryski. Sanepid ostrzega: taka kąpiel może doprowadzić do chorób. W wodzie są groźne bakterie i grzyby.

Sanepidy w Wadowicach i Oświęcimiu właśnie wydały ostrzeżenia: w wodzie z fontann znajdują się groźne dla zdrowia bakterie, także coli i salmonelli.
- "W wodzie z fontann są liczne bakterie czy grzyby oraz różnego typu zanieczyszczenia pochodzące np. od zwierząt czy ptaków" - informuje oświęcimski sanepid.

Pluskanie w fontannie
W Andrychowie w wodotrysku na pl. Mickiewicza wielu mieszkańców wręcz się kąpie.
- Wielokrotnie widziałem, jak przychodzą tutaj i po prostu się myją Nawet mydło z sobą mają - opowiada Jan Zaremba z Andrychowa.
Reporter "Gazety Krakowskiej" kilka dni temu zaobserwował, jak pito wodę tryskającą z dyszy.
W Oświęcimiu na Rynku w upalne dni wodotrysk pełen jest biegających dzieci. Zdarza się, że przychodzą tu w strojach kąpielowych. Z kolei na placu Pokoju chlapią się w brodzikach pięknej nowej fontanny.
- Jest tutaj stosunkowo płytko, więc dziecko kapie się bezpieczne - podkreśla Kamila Marcinek, która w sobotę była z 2-letnią córką Emilką i pięć lat starszym synem Kamilem.
Jak przyznaje, dotychczas nie zastanawiała się, czy woda jest czysta. - Ale faktycznie, w lipcu Kamila swędziała skóra po zabawie tutaj. Może coś złapał - mówi pani Kamila.
Wodotryski i fontanny w Małopolsce zachodniej są czyszczone i konserwowane. Część z nich - te nowsze - mają instalację do samooczyszczania się wody. Wszystkie działają jednak w obiegu zamkniętym. Woda jest dolewana automatycznie, kiedy wyparuje. Tak jest również na wadowickim rynku.
- Woda zasilająca fontannę zgromadzona jest w zbiorniku na osiem tysięcy litrów (osiem metrów sześciennych). Tłoczy się 66 metrów sześciennych na godzinę - wylicza Sławomir Chudoba, mistrz kamieniarstwa z firmy Road Memory, z Grabowca, która postawiła fontannę w Wadowicach. Czyli w ciągu godziny przepływa osiem razy.

Latem bakterii jest więcej
Specjaliści przestrzegają, że kontakt z taką wodą może u niektórych osób wywołać podrażnienia, alergie, a nawet doprowadzić do choroby skóry. Jeszcze groźniejsze jest picie, nawet niezamierzone, np. zlizanie kropli z warg.
- W nagrzanej latem wodzie rozwój drobnoustrojów i zarazków jest wzmożony - przypomina biolog Zuzanna Jończyk z Kalwarii Zebrzydowskiej, z Obywatelskiej Organizacji Monitorującej m.in. Cieki Wodne Watch Dog. - Z każdym wzrostem temperatury rośnie zagrożenie rozwinięcia się w wodzie kolejnych bakterii - ostrzega.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto