Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzice czekają na 500 zł. Przygotowania do wydawania pieniędzy w Małopolsce zachodniej

Katarzyna Ponikowska
Iza, Jeremiasz i Gabrysia z Oświęcimia
Iza, Jeremiasz i Gabrysia z Oświęcimia Małgorzata Gleń
Ośrodki pomocy społecznej w połowie marca zaczną wydawać wnioski w programie „Rodzina 50". W naszym regionie z programu skorzysta kilka tysięcy dzieci. Rodzice już nie mogą się doczekać. Urząd Miasta w Olkuszu przygptował "ściągę" jak, gdzie i co przygotować, by dostać pieniądze. Informacja na końcu tekstu.

Za miesiąc rodziny spełniające określone w ustawie wymogi będą mogły sięgnąć po pieniądze z programu rządowego „Rodzina 500+”. Ośrodki pomocy społecznej przygotowują się do wydawania wniosków. Mieszkańcy Małopolski zach. nie mogą się już doczekać.

Zbawienie dla rodzin

- Te 500 zł na dziecko to dla mnie zbawienie - podkreśla Marzena Janowska z Osieka. Kobieta wychowuje dwie córki. Kinga ma osiem lat, a Nikola sześć. Pani Marzena do tej pory nie miała stałej pracy. Kilka miesięcy była na stażu w sklepie. Zarabiała 800 zł.
Teraz zaczyna pracę na umowę-zlecenie. Za 4-5 godzin pracy dziennie dostanie tylko 600 zł. Do tego dochodzi 530 zł alimentów.
Na stałą pracę nie może sobie pozwolić, bo musi opiekować się dziewczynkami. - Życie jest ciężkie, a jedna z córek ma za rok komunię. Co miesiąc planuję odkładać 500 zł, żeby uzbierać trochę pieniędzy do tego czasu. Z moich marnych groszy niewiele da się kupić czy załatwić - mówi pani Marzena.
Kobieta ma nadzieję, że dostanie po 500 zł na każdą córkę.

Iwona Krzyżecka z Oświęcimia, mama trójki pociech - pięcioletniego Jeremiasza, trzyletniej Gabrysi i półtorarocznej Izy - także nie może doczekać się, kiedy program 500+ ruszy.
- Te pieniądze bardzo przydadzą się naszej rodzinie, po prostu na codzienne wydatki - mówi szczerze. Choć oboje z mężem pracują, mają niskie dochody. - Możliwe, że wsparcie po 500 złotych dostaniemy na całą trójkę - przyznaje kobieta.
Jest też jednak trochę rozżalona. - Zamiast te pieniądze dostać, wolałabym mieć dobrą pracę, z dobrymi zarobkami - twierdzi. Uważa, że lepszym wsparciem dla rodzin byłyby np. darmowe żłobki i przedszkola. Jeremiasz chodzi do przedszkola, a jego siostrzyczki do żłobka. - Dzisiaj też byłem, i moje siostry też - chwali się rezolutny chłopiec idąc przez Oświęcim z mamą i dziadkiem. - Sama bym sobie nie poradziła z tą trójką. Trzeba mieć przy nich oczy dookoła głowy - śmieje się młoda mama.
Zaczęła już się interesować tym, jak zgłosić się do programu. - W Oświęcimiu nigdzie nie ma takich informacji. Przeglądnęłam wszystkie możliwe strony internetowe - podkreśla kobieta.

Urzędnicy prawie gotowi

Urzędnicy uspokajają, że przygotowania do tego, aby program ruszył, trwają. W większości gmin gotowe druki będą czekały na mieszkańców od połowy marca (wykaz miejsc, gdzie będą dostępne - w ramce obok).
- Dużo wcześniej rozpoczęliśmy przygotowania, bo dla wszystkich samorządów jest to nowe doświadczenie. O ile od strony organizacyjnej jesteśmy w stanie się przygotować, to liczymy się z tym, że mogą pojawić się jakieś przeszkody, których nie przewidzimy w tym momencie. Mogę jednak zadeklarować, że będziemy na bieżąco reagować - obiecuje Bożena Krok, wiceburmistrz Olkusza.
Tym bardziej, że zainteresowanych będzie kilka tysięcy opiekunów dzieci. W Wadowicach, Chrzanowie i Oświęcimiu szacują, że świadczenie może objąć od 2 do 4 tys. dzieci.

Dla kogo pomoc?

Z pomocy mogą korzystać rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko.
Rodziny z dochodem na osobę poniżej 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego otrzymają także wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko.

Co, jak, gdzie?

W Olkuszu, Chrzanowie, Wadowicach i Oświęcimiu wydawaniem wniosków zajmą się ośrodki pomocy społecznej. W Olkuszu również magistrat.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu, al. 1000-lecia 15c
oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Rynek 1

Ośrodek Pomocy Społecznej w Chrzanowie, ul. Oświęcimska 9

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wadowicach,ul. E. i K. Wojtyłów 4

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu, ul. Partyzantów 1. Możliwe, że będzie jeszcze drugi punkt

Terminy
Wnioski będą do pobrania od połowy marca. Składać będzie je można od 1 kwietnia.
Jeśli wniosek zostanie złożony do 1 lipca, pieniądze będą również wypłacane za okres od kwietnia do lipca. Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku (bez wyrównania za okres od 1 kwietnia 2016 r.)
Decyzja o przyznaniu pierwszego świadczenia jest ważna 1 rok do dnia 30 września 2017 r. Na kolejny okres będzie trzeba złożyć wniosek ponownie od 1 sierpnia danego roku.
Świadczenie będzie wypłacane niezwłocznie po wydaniu decyzji - przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Ściąga przygotowana przez UM Olkusz


Gmina Olkusz przygotowuje się do „Rodziny 500+”

Dokładnie za miesiąc rodziny spełniające określone w ustawie wymogi będą mogły sięgnąć po pieniądze z programu rządowego „Rodzina 500+”. Wnioski można będzie składać od 1 kwietnia 2016 r. w miejscu zamieszkania. W formularze wniosków lepiej zaopatrzyć się wcześniej. Gotowe druki będą czekały na mieszkańców od połowy marca. W Olkuszu instytucją koordynującą program jest Ośrodek Pomocy Społecznej, w którym przygotowania trwają od kilku tygodni.
Gdzie pobrać wniosek, a gdzie złożyć?
- Wnioski będzie można złożyć osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu al. 1000-lecia 15c w wersji papierowej , za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl , PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku w tradycyjnej formie, będą mogły pobrać papierowy kwestionariusz w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej lub w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz, a także wydrukować wzór pobrany z internetu – tłumaczy Danuta Pietraszewska, dyrektor olkuskiego OPS. Jak zapewnia, Ośrodek od kilku tygodni intensywnie przygotowuje się do przyjęcia wnioskodawców z naszej gminy. Pracownicy, którzy będą obsługiwać program w gminie Olkusz, musieli przejść odpowiednie szkolenia, a obecnie trwa organizowanie biura, zamówiono już druki wniosków. Można spodziewać się, że w ciągu pierwszego miesiąca siedzibę olkuskiego OPS odwiedzi kilka tysięcy osób.
- Za realizację procedury związanej z programem „Rodzina 500 +”, a więc wydawanie druków i przyjmowanie wniosków, ich weryfikacja oraz wypłacanie pieniędzy, odpowiadają gminy. Dlatego też dużo wcześniej rozpoczęliśmy przygotowania, ponieważ spodziewamy się wzmożonej pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej. Dla wszystkich samorządów jest to nowe doświadczenie. O ile od strony organizacyjnej jesteśmy w stanie się w sporym zakresie przygotować, tak liczymy się z tym, że mogą pojawić się jakieś przeszkody, których nie przewidzimy w tym momencie. Mogę jednak zadeklarować, że będziemy na bieżąco reagować – mówi Bożena Krok, wiceburmistrz Olkusza.
Ile rodzin z gminy Olkusz będzie objętych programem?
W tym momencie trudno powiedzieć, ile olkuskich rodzin jest uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Ze statystyk Urzędu Miasta i Gminy Olkusz wynika, że na terenie gminy mieszka 5 206 rodzin z dziećmi (stan na 17 lutego 2016 r.). Weryfikacja wniosków pozwoli dopiero ocenić, które z nich będą objęte programem „Rodzina 500+”. Rodzin z jednym dzieckiem mieszka w gminie Olkusz 2 895, z dwójką – 1873, z trójką – 314, natomiast rodzin z czworgiem i więcej dzieci 124.
Kilka ważnych terminów
1 kwietnia 2016 r. – od tego dnia można składać wnioski. W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w terminie od dnia 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. (włącznie ), prawo do świadczenia ustala się począwszy od dnia 1 kwietnia 2016 r. i w konsekwencji wypłata nastąpi z odpowiednim wyrównaniem, w terminie do trzech miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Od 1 lipca 2016 r. – Jeśli złożysz wniosek po tym terminie, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku ( bez wyrównania za okres od dnia 1 kwietnia 2016 r.).

1 rok – decyzja o przyznaniu pierwszego świadczenia jest ważna 1 rok do dnia 30 września 2017 r. Na kolejny okres będzie trzeba złożyć wniosek ponownie od dnia 1 sierpnia danego roku.
Wypłaty – świadczenie będzie wypłacane niezwłocznie po wydaniu decyzji administracyjnej w sposób dogodny dla rodziny : przelewem na konto lub przekazem pocztowym.
Jak się przygotować?
Ośrodek Pomocy Społecznej zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby procedura przyjmowania wniosków przebiegła tak sprawnie, jak to tylko będzie możliwe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że teoretycznie zainteresowanych będzie kilka tysięcy opiekunów dzieci, na które przysługuje świadczenie. Na skrócenie czasu oczekiwania w kolejce wpłynąć mogą w dużej mierze sami mieszkańcy, dlatego też warto, abyśmy wszyscy pamiętali o trzech ważnych zasadach, których stosowanie pomoże wszystkim.
1. Zaopatrz się we wniosek przed dniem 1 kwietnia.
2. Złóż prawidłowo wypełniony wniosek.
3. Skompletuj niezbędne załączniki.
Jeśli nie wiesz, co wpisać w daną rubrykę, zostaw w niej puste miejsce i poproś pracownika o pomoc. Informacje, których jesteś pewien (np. dane osobowe) wypełnij przed przyjściem do OPS. Bardzo ważny jest komplet załączników. Brak choćby jednego dokumentu skutkował będzie koniecznością jego uzupełnienia, a więc przedłuży czas oczekiwania na decyzję.
Formularze wniosków wydawane będą od 15 marca w:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu, Al. 1000-lecia 15c
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Rynek 1
w godzinach: poniedziałki 7:00-17:00, w pozostałe dni 7:00-15:00
Wzory można też pobrać za pośrednictwem internetu:
(WSTAWIĆ hiperłącze z wzorem wniosku http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,5538,7704,wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawcze-opublikowany.html)
Dla kogo pieniądze?
Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program „Rodzina 500 +” to pierwsze tak szerokie i systemowe wsparcie polskich rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Rodzina z dochodem na osobę poniżej 800 zł netto, lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego, otrzymają także wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto