Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzeba więcej dróg do Zatora i Energylandii [GALERIA]

Monika Pawłowska
Wkrótce rozpocznie się budowa największego w Europie Mega Coastera o nazwie Hyperion
Wkrótce rozpocznie się budowa największego w Europie Mega Coastera o nazwie Hyperion Fot. Projekt Energylandia
Zator przed trzema laty stał się oazą dobrej zabawy i rozrywki. Do niewielkiej miejscowości zjeżdżają ludzie z całej Polski, żeby nie powiedzieć świata. Chcą m.in. skorzystać z największych roller coasterów i innych form rozrywki Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandia. W tym roku odwiedziło go ponad milion gości. W przyszłych latach, po rozbudowie, właściciele spodziewają się dwóch milionów osób. A ci muszą tu jakoś dojechać. Czy tysiące samochodów ciągnących do Zatora skutecznie zablokują Małopolskę zachodnią? Już teraz od kwietnia do października korki ciągną się kilometrami. Właściciel parku i lokalne samorządy zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu.

Dobra zabawa przyciąga

Energylandia obecnie rozciąga się na 26 hektarach. - Właściciela parku do 2020 roku chcą rozbudować go do prawie 150 hektarów, ja nie wiem, jak my to opanujemy komunikacyjnie - wyznaje szczerze Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski. Dlatego powiat, wspólnie z gminą Zator i Przeciszów oraz Energylandią własnymi siłami i środkami próbują jakoś rozwiązać ten komunikacyjny pat.

O trudnościach z poruszaniem się wiedzą nie tylko turyści, którzy w sezonie, czyli od kwietnia do października, przeżywają koszmar, nie mogąc dojechać na miejsce. Szczególnie mieszkańcy mają dość. - Zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy do Zatora ściągają gigantyczne tłumy, lepiej zostać w domu, bo na zakupy do Oświęcimia człowiek nie dojedzie - mówi pan Marek, mieszkaniec Piotrowic.
Kiedyś chciał jechać do Krakowa. Po trzech godzinach zrezygnował. Przejechał w tym czasie 3 km. Niezależnie która drogę wybierał, wszędzie były korki.

Lokalnych samorządów nie stać na wybudowanie nowych dróg. Liczą na wsparcie rządu i województwa. Na razie chcą ułatwić dojazd i wyjazd z centrum rozrywki.
- Będziemy prowadzić inwestycję na ul. Granicznej na skrzyżowaniu z drogą krajową 44 - mówi Bogdan Cuber, wójt gminy Przeciszów. - Będzie szersza, ze ścieżkami rowerowymi, a pod nią tunel dla pieszych, którym bezpiecznie dojdą do parku – dodaje.

Gmina Przeciszów nie robi tego całkiem bezinteresownie. „Uszczknie” również z tego tortu w postaci podatków. Park będzie rozbudowywać się na jej terenach. Gmina przygotowuje studium pod przyszły plan zagospodarowania przestrzennego, zmieniający przeznaczenie gminnych terenów pod budowę m.in. kompleksu hotelowego.

Powstanie również tam rondo, pod budowę którego teren odda Energylandia.
- W imieniu właściciela Parku Rozrywki Energylandia pragnę zapewnić, że pewne jest to, że ziemia pod tę inwestycję zostanie przekazana - informuję Kris Kojder, rzecznik prasowy Energylandii. - Aktualnie trwają rozmowy dotyczące finalizacji tego partnerstwa – dodaje.

Obecnie trwa budowa obwodnicy Podolsza i Zatora, która trochę ułatwi dojazd do parku.
- Jego właściciele powinni wcześniej pomyśleć, że klienci będą musieli tu jakoś dojechać, a ludzie żyć - podkreśla Justyna Marcinek, która mieszka w okolicy.

Ambitne plany

Wkrótce rozpocznie się budowa największego w Europie Mega Coastera o nazwie Hyperion. Wysokość konstrukcji tego urządzenia osiągnie aż 80 m, a wagoniki poruszać będą się z prędkością 140 km/h. Oprócz tego w latach 2019-2020 wybudowany zostanie pierwszy z całego kompleksu hoteli dla 530 gości. Będzie tu też część konferencyjna i rekreacyjna.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nas
ze Miasto

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto