Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po świętach w Krakowie uroczyste zakończenie Roku Tetmajera

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Korowód kolędników otworzył i zakończy Rok Tetmajera
Korowód kolędników otworzył i zakończy Rok Tetmajera Joanna Urbaniec / Polska Press
Uroczysty pochód kolędników w grudniu ubiegłego roku rozpoczął obchody Roku Włodzimierza Tetmajera. 28 grudnia kolędnicy ponownie wyruszą z Rydlówki na Rynek Główny, by zakończyć wydarzenia roku poświęconego artyście i działaczowi społecznemu związanemu z Krakowem. Muzealnicy zapraszają krakowian do udziału w wydarzeniu.

28 grudnia Kraków zamknie Rok Tetmajera, równie uroczyście, jak rozpoczął. Artysta i społecznik związany był szczególnie mocno z Bronowicami, to właśnie stamtąd - z Rydlówki, domu niegdyś należącego właśnie do Włodzimierza Tetmajera, dziś oddziału Muzeum Krakowa - o godz. 16.30 wyrusz tradycyjny korowód kolędniczy z gwiazdą i Turoniem, który poprowadzą aktorzy Regionalnego Teatru Złoty Róg oraz górale ze Związku Podhalan z Harklowej, gdzie urodził się Tetmajer.

Na pętli Bronowice Małe kolędnicy wsiądą do specjalnego, świątecznego tramwaju, który przewiezie wszystkich uczestników do centrum miasta. Na scenie na Rynku Głównym będzie już koncertowała Joanna Słowińska. Będzie także wspólne kolędowanie, wspólne odśpiewanie pieśni – kolędy dla Gospodarza i Gospodyni.

Bogaty program obchodów roku Tetmajera obejmował różnorodne wydarzenia, wśród których każdy mógł znaleźć propozycje przybliżające działalność i twórczość słynnego mieszkańca Bronowic. Kulminacyjnym punktem obchodów była wystawa monograficzna „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer”.

- Tetmajer był wyjątkowym twórcą sztuki młodopolskiej, jego twórczość jest niezwykłym lustrem, pokazującym prawdę o wsi, wiejskiej kobiecie, a także o Polsce. Jednym z głównych tematów w tej twórczości są Bronowice, ale tak naprawdę stanowią one jedynie pretekst, tło, tworzywo, z którego Tetmajer lepił opowieści o Polsce i naszym narodzie. Patrząc na bronowickich bohaterów tego malarstwa, odkrywamy siłę ludu, ale też dostrzegamy, w jakiej kondycji jest ten lud. Piękne kolory, dominujące na obrazach, przykrywają kanciaste postaci. Nie jest to z pewnością malarstwo dekoracyjne, nie jest to „lato z radiem”, a cztery pory roku. A jednocześnie obraz Bronowic początku XX wieku jest historią uniwersalną, która mówi o nas dziś – mówił o Tetmajerze przy okazji otwarcia wystawy poświęconej artyście dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Włodzimierz Tetmajer to postać szczególnie istotna w Krakowie. W swoim malarstwie czerpał m. in. z życia podkrakowskich, wówczas, Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

- Umiejętność bycia Tetmajera na styku różnych światów to wartość, którą chyba udało nam się w tym roku przywołać - mówi Joanna Zdebska-Schmid.

W 1890 roku Włodzimierz Tetmajer ożenił się z Anną Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic. Częstym gościem w bronowickiej chacie był poeta Lucjan Rydel, który poślubił siostrę Anny Tetmajerowej, żony Włodzimierza - Jadwigę Mikołajczykównę. Uroczystości weselne tej pary przedstawił Stanisław Wyspiański w "Weselu". Tetmajer został w nim uwieczniony jako Gospodarz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po świętach w Krakowie uroczyste zakończenie Roku Tetmajera - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto