Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pływanie. Oświęcim trzeci w lidze SMS, choć wygrał na długim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Wojciech Wojdak, jak na lidera SMS Oświęcim przystało, pływał nie tylko stylem dowolnym, ale punkty dla swojej szkoły zdobywał także w stylu zmiennym.
Wojciech Wojdak, jak na lidera SMS Oświęcim przystało, pływał nie tylko stylem dowolnym, ale punkty dla swojej szkoły zdobywał także w stylu zmiennym. Fot. Jerzy Zaborski
Oświęcim wygrał drugą rundę pływackiej ligi SMS, która odbyła się w Ostrowcu Świętokrzyskim, ale strata z pierwszej części rozgrywek, sprawiła, że na końcu sezonu zachowany został układ sił po rywalizacji na krótkim basenie. Wygrał Kraków (1789 pkt; 915 w pierwszej rundzie i 874 w drugiej) przed Wrocławiem (1753; 897/856) i Oświęcimiem (1736; 845/891). Tuż poza podium uplasował się Szczecin (1298; 623/674).

Oświęcim wygrał wprawdzie rywalizację na długim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim, wyprzedzając Kraków i Wrocław, ale nie udało mu się zniwelować strat z pierwszej rundy, z zimowej walki na krótkim basenie. Wtedy oświęcimianie uplasowali się na trzecim miejscu, tracąc do prowadzącego Krakowa aż 70 punktów.

– Zimą mieliśmy trochę słabszy skład od obecnego – przypomina Marek Dorywalski, prezes Unii i zarazem trener-koordynator w SMS. – Kilka osób było chorych, jak choćby Joanna Szczepanik, która tym razem brylowała w stylu motylkowym, wygrywając na 100 i 200 m. Przypomnę tylko, że – zgodnie z regulaminem – w każdym wyścigu punkty dla szkoły zdobywa najwyżej sklasyfikowana dwójka zawodników.

W pierwszym dniu rywalizacji wydawało się, że oświęcimianie są w stanie odrobić stratę z krótkiego basenu. W stylu motylkowym, na 200 m kobiet, wygrała Joanna Szczepanik (2.16,26), wyprzedzając inną oświęcimiankę, Wiktorię Musioł (2.16,79). Na 100 m stylem dowolnym wygrała Kamil Kunka (58.06).

Lider oświęcimian, Wojciech Wojdak, specjalizujący się w długich kraulach, szukał punktów dla swojej szkoły także innymi stylami, był drugi na 400 m stylem zmiennym (4.26,09). - Na tym samym dystansie i - tym samym stylu - trzeci był Wojciech Ulatowski, który wprawdzie nie pływał, bo jest na zgrupowaniu kadry narodowej przed Igrzyskami Europejskimi w Baku, ale - żeby nasza placówka nie była stratna - _regulamin pozwalał nam wpisać jego życiowy wynik. Jak się okazuje, warto mieć bardzo dobre życiówki, oscylujące wokół krajowej czołówki _– podkreśla Marek Dorywalski, prezes Unii i zarazem trener-koordynator w SMS.

Tradycyjnie Oświęcim był mocny w sztafetach. Chłopcy na 4x200 m stylem dowolnym wygrali z czasem 7.42,56 (Łukasz Goleniec, Arkadiusz Topolski, Remigiusz Grudziecki, Wojciech Wojdak). Z kolei dziewczęta, w tej samej sztafecie, były drugie (Kamila Kunka, Wiktoria Musioł, Urszula Michalczyk, Joanna Szczepanik – 8.33,71), przegrywając tylko z Krakowem.

Najbardziej prestiżowa jest mieszana na 8x50 m stylem dowolnym im. Andrzeja Sylwestrowicza, w której nagrodą dla zwycięskiej ekipy jest okazały tort. Od wielu lat wygrywali ją oświęcimianie. - Tak było i teraz _– podkreśla Marek Dorywalski. - _Dobrze ustawiliśmy zespół. Na pierwszych zmianach przewagę wypracowali Joanna Janiczek i Marcin Sowa. Na koniec zostawiliśmy naszych głównych asów, czyli Wojtka Wojdaka i Kamilę Kunkę. Trzeba jednak też wspomnieć, że doskonale popłynął Bartek Famulok, uzyskując na swojej „pięćdziesiątce” 23.94.

- W drugim dniu trudno było nam utrzymać wypracowaną przewagę, a co dopiero myśleć o zniwelowaniu strat do Krakowa z pierwszej rundy. Za dużo traciliśmy po zimowych zmaganiach, bo aż 70 punktów –
zwraca uwagę Marek Dorywalski. - Konkurencja przecież nie próżnowała. Wprawdzie w tym roku do rywalizacji dołączyły nowe szkoły z Bydgoszczy i Olsztyna, ale – póki co – od lat czołówka jest niezmienna, a zaliczają się do niej cztery pierwsze szkoły.

W lidze SMS wybiera się najlepszych zawodników w poszczególnych stylach. Oświęcimianie brylowali także w indywidualnych klasyfikacjach.

Joanna Szczepanik była najlepsza w stylu motylkowym, wyprzedzając koleżankę ze szkoły Wiktorię Musioł. Z kolei Kamila Kunka była bezkonkurencyjna w stylu dowolnym zarówno w sprincie, jak i długich dystansach. Urszula Michalczyk była druga w stylu klasycznym.

Z kolei wśród chłopców równych sobie w długich dystansach stylu dowolnego nie miał Wojciech Wojdak. Na czwartym miejscu uplasował się jego klubowy kolega Łukasz Goleniec.

- Mam nadzieję, że strata korony w lidze SMS była dla nas wypadkiem przy pracy, choć trzeba przyznać, że roku na rok poziom jest wyższy _– uważa Marek Dorywalski. - _Poza tym, zimą mieliśmy słabszą kadrę od obecnej. Zimą nie mogliśmy skorzystać z Joanny Szczepanik, która miała kłopoty zdrowotne. Jak wiele straciliśmy pokazują wyniki z rywalizacji na długim basenie.

Poza liderami, czyli Wojciechem Wojdakiem i Kamilą Kunką, pokazało się zaplecze. Bardzo dobre starty zaliczyła żabkarka Urszula Michalczyk (była trzecia na 50, 100 i 200 m).

Obiecujący występ zaliczyła Alina Zawisza (II klasa gimnazjum), która ścigała się w grzbiecie i stylem zmiennym.

W stylu zmiennym udanie startowała Adrianna Mendyk (była 3. na 400 m – 5.07,97), na dystansie o połowę krótszym była 9.

W długich kraulach na słowa uznania zasłużył Łukasz Goleniec. Z kolei Arkadiusz Topolski był mocnym punktem męskich sztafet. Spore nadzieje w Oświęcimiu wiążą z Bartłomiejem Famulokiem, który po półrocznym leczeniu kontuzji powoli wraca do formy.

Liga SMS to także walka o przyszłość oświęcimskiej placówki. Krajowa centrala chce, aby SMS był w każdym mieście, gdzie jest 50-metrowy basen. Taki na ukończeniu jest w Lublinie.

– Jest koncepcja uaktywnienia „ściany wschodniej” – zwraca uwagę Dorywalski. – Jest zielone światło dla szkoły w Łodzi. W tym roku wystartowały już nowe szkoły. To sprawia, że zawodnicy z Lubelszczyzny, okolic Białegostoku czy Łodzi, mogą w przyszłości wybierać placówki bliżej swojego miejsca zamieszkania, a mogliby trafić do Oświęcimia.

W Oświęcimiu wierzą jednak, że marka ich szkoły się obroni. Chodzi o bazę treningową, kadrę szkoleniową, warunki mieszkaniowe w internacie czy też socjalne. Wybitni sportowcy mogą liczyć na stypendia. To głównie rodzice biorą pod uwagę, decydując się na wybór szkół dla swoich dorastających dzieci.

Końcowa klasyfikacja ligi SMS w sezonie 2014/2015

1. Kraków, 2. Wrocław, 3. Oświęcim, 4. Szczecin, 5. Warszawa, 6. Racibórz, 7. Zielona Góra, 8. Bydgoszcz, 9. Olsztyn, 10. Poznań, 11. Ostrowiec Świętokrzyski, 12. Gdańsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto