Pływanie. Dziesięć medali Unii Oświęcim w MP juniorów 15-letnich w Lublinie

Jerzy Zaborski
Sztafeta chłopców zdobyła trzy medale. Tutaj z trenerką Jadwigą Zieleńską-Starzec Fot. Zbiory SMS Oświęcim
Wspaniałe dla Unii Oświęcim były letnie mistrzostwa Polski juniorów 15-letnich na długim basenie, rozegrane w Lublinie. Podopieczni Jadwigi Zieleńskiej-Starzec zdobyli 10 medali (2 złote, 3 srebrne i 5 brązowych). Oświęcimianie 43 razy startowali w wyścigach finałowych.

Taki dorobek ustawił oświęcimian na 6. pozycji w klasyfikacji medalowej. Jednak już w klasyfikacji drużynowej Unia zajęła 2. miejsce, zdobywając 267 pkt. Wygrał G-8 Bielany Warszawa (324 pkt), a miejsce na najniższym stopniu podium przypadło Victorii Racibórz (215 pkt).

Oświęcimskim multimedalistą został Mikołaj Kozieł. Zdobył cztery medale indywidualnie i dwa drużynowo.

Medale z najcenniejszego kruszcu Kozieł zdobył w stylu motylkowym. Na 50 m uzyskał czas 25.81, wyprzedzając Nikodema Sobka z Olimpijczyka Lublin (26.40). Z kolei na 100 m uzyskał wynik 56.83, wyprzedzając także Nikodema Sobka (57.74).

Z kolei po srebrny medal Kozieł sięgnął na 200 m stylem motylkowym (2.07,25). Przegrał tylko z Adrianem Jaśkiewiczem z Muszelki Warszawa (2.05,87). Drugie srebro zdobył na 50 m stylem dowolnym (24.53). Przegrał tylko z Filipem Orliczem z G-8 Bielany Warszawa (23.97).

Z kolei wśród dziewcząt z brązowego medalu na 100 m stylem motylkowym cieszyła się Zuzanna Nowak (1.05,27). Na 200 m tym samym stylem brązowy “krążek” wywalczyła Martyna Prochownik (2.24,85). W finale płynęły także Zuzanna Nowak (6. miejsce) i Weronika Kusion (7. miejse).

Pozostałe medale oświęcimianie zdobyli w sztafetach. Chłopcy w dowolnej na 4x100 m i 4x200 m zdobyli brązowe medale w składzie: Mikołaj Kozieł, Maciej Alencynowicz, Bruno Gałuszka i Oskar Blachura. W tym samym zestawianiu, ale na 4x100 m stylem zmiennym, wywalczyli już srebro (4.07,95).

Z kolei dziewczęta w sztafecie zmiennej 4x100 m zdobyły brązowy medal (4.36,57). Popłynęły w składzie: Zuzanna Nowak, Julia Pawłowska, Weronika Kusion, Martyna Prochownik.