Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
2 z 15
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wydarzenie miało miejsce 14 stycznia 1993 r. o godz. 18:57....
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Małopolska Strefa Mroku albo lokalne Paranormal Activity. Makabryczne zbrodnie i niewyjaśnione zjawiska. Te historie mrożą krew w żyłach!

Biała Skała i tzw. "Incydent Jerzmanowicki"

Wydarzenie miało miejsce 14 stycznia 1993 r. o godz. 18:57.

Jeden po drugim w odstępie ok. 50 sekund na Babiej Skale w Jerzmanowicach doszło do dwóch wybuchów.

Uderzenie odłupało wierzchołek skały, zdewastowana została ziemia wokół. Na skutek wybuchu sześć ton fragmentów skał zostało wyrzuconych w powietrze. Odłamy spadały na okoliczne budynki w promieniu 150 – 200 metrów. Podobną siłę wybuchu można byłoby otrzymać po wystrzeleniu w powietrze 100 kg trotylu.

Błysk było widać wyraźnie nawet w Krakowie, na płycie Rynku (20 km w linii prostej od Jerzmanowic).

Wybuchy zniszczyły dachy budynków oraz urządzenia elektryczne w domach położonych najbliżej miejsca incydentu.

Co tak naprawdę się tam wydarzyło? Wykluczono uderzenie meteorytu – na miejscu nie stwierdzono żadnego leja czy krateru po jego uderzeniu. W celu wyjaśnienia zdarzenia zebrał się zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo – Hutniczej, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz specjalistów wojskowych.

Wytypowano szereg hipotez (za Tomek Witecki, tomekwitecki.pl):

- Bardzo silne liniowe wyładowanie atmosferyczne, czyli tzw. piorun gigantyczny, przed którym nie chronią żadne zabezpieczenia techniczne. Takich wyładowań rejestruje się na całym świecie zaledwie kilka w ciągu roku. Następnie mogło dojść do uderzenia pioruna kulistego. Stąd dwa odgłosy słyszane tego dnia. Oczywiście tutaj pojawiają się hipotezy wyjaśniające uszkodzenia linii energetycznej i przepalenia sprzętu AGD. Jego wybuch byłby podobny do wybuchu bomby grafitowej, powodującej przepięcia i zwarcia sieci energetycznej.

- Możliwość uderzenia fragmentu jądra komety Dunlopa. Możliwość wejścia w atmosferę ziemską zaginionej przed laty planetki Apollo.

- Nieznany eksperyment militarny w czasach, gdy Polska jeszcze nie należała do NATO, co było przedmiotem badań wojska i prokuratury.

- Prof. Andrzej Manecki sądzi, że w Jerzmanowicach mogło się zdarzyć to, co w 1908 r. w tajdze syberyjskiej, tylko w mniejszej skali. Przy eksplozji meteorytu tunguskiego w 1908 r. uległo zniszczeniu 2150 km2 tajgi. Fala uderzeniowa pochodziła od czegoś, co wyparowało w atmosferze. Dr Tomasz Ściężor mówi tak: „Gdybyśmy otrzymali zapisy z radarów, może bylibyśmy bliżej prawdy. A tak nie ma żadnych szans na udowodnienie, czym był incydent jerzmanowicki. To musi pozostać tajemnicą. Problem tylko w tym, że w każdej chwili może się on powtórzyć…”.

- Przypuszczano również, że w Jerzmanowicach spadło ciało niebieskie. Jedna z hipotez mówiła, że mogło spaść UFO. Kolejna hipoteza głosi o kraksie sztucznego satelity ziemi.
Przypuszczenie Roberta K. Leśniakiewicza mówiło o bombie E – nie zabija ludzi, lecz emituje krótkotrwały impuls elektryczny o dużej mocy, który powoduje zniszczenie elektroniki w promieniu nawet kilku kilometrów. Wówczas padło stwierdzenie: „Coś wymknęło się spod kontroli chłopcom w zielonych lub stalowych mundurach. Musiał ją zgubić polski lub amerykański samolot. Bo jak inaczej wytłumaczyć zadziwiającą aktywność wojska? Przecież nie interesuje się ono meteorytami".

Nikt nigdy nie powiedział ostatecznie, co to było za uderzenie.

Zobacz również

Utrudnienia w centrum Oświęcimia. Rozpoczyna się remont ul. Zaborskiej

NOWE
Utrudnienia w centrum Oświęcimia. Rozpoczyna się remont ul. Zaborskiej

Na co można pójść do kina w Skierniewicach w nadchodzącym tygodniu?

NOWE
Na co można pójść do kina w Skierniewicach w nadchodzącym tygodniu?

Polecamy

Ból nóg czy pleców nie daje ci spokoju? Może oznaczać poważną chorobę

Ból nóg czy pleców nie daje ci spokoju? Może oznaczać poważną chorobę

Cyfrowe podręczniki zastąpią papierowe? Wiceminister o pracach nad projektem

Cyfrowe podręczniki zastąpią papierowe? Wiceminister o pracach nad projektem

Szybkie sposoby na podratowanie słownictwa przed maturą z polskiego

Szybkie sposoby na podratowanie słownictwa przed maturą z polskiego