Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panie lepszymi kierowcami – statystycznie i w Dniu Kobiet. Na drogach powiatu oświęcimskiego trzy kolizje

Monika Pawłowska
Fot. KPP Oświęcim
Chwila nieuwagi za kierownicą i… kolizje drogowe. W ten wyjątkowy dla pań poranek, trojgu kierującym ta chwila zakończyła się zderzeniem z innym pojazdem. Według policyjnych statystyk, kobiety spowodowały mniej wypadków niż mężczyźni. Tak w całej Małopolsce, ale też w powiecie oświęcimskim.

W czwartek o godz. 8.30 na ul. Konopnickiej w Oświęcimiu, 21-letnia mieszkanka Trzebini, kierując chevroletem aveo, najechała na tył toyoty auris, którym kierował mieszkaniec Libiąża.

Godzinę później na ul. Słowackiego w Oświęcimiu, kierowca opla mokka cofając z parkingu zderzył się z fiatem seceinto, którym kierował mieszkaniec Woli.

Do kolejnej kolizji drogowej doszło o godz. 9.35 na ul. Głowackiego w Kętach. 26-letni mieszkaniec powiatu janowskiego kierując fordem mondeo uderzył w słup energetyczny.

Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi.

Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowanych przez rzecznika oświęcimskiej policji, panie spowodowały mniej wypadków niż mężczyźni. W 2017 roku kobiety w Małopolsce spowodowały 177 wypadków, natomiast panowie 2246.

- Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to w ubiegłym roku z winy kierującej śmierć poniosło 16 osób – informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Z winy kierującego zginęły 104 osoby – dodaje.

Znacznie mniej kobiet decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu. Z danych wynika, że w ciągu roku panie „na podwójnym gazie” spowodowały 14 wypadków drogowych bez ofiar śmiertelnych, podczas gdy panowie aż 130 wypadków, w których zginęło 13 osób.

Z kolei na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do 17 wypadków drogowych z winy pań. Nie było Panowie spowodowali 71 wypadków, w których zginęło 11 osób.

- Jak wynika ze statystyk, panowie popełniają więcej wykroczeń, jeżdżą znacznie szybciej oraz częściej nie ustępują pierwszeństwa zwłaszcza na przejściach dla pieszych – wylicza Jurecka. - Można zatem powiedzieć, że kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, powodują mniej wypadków i rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto