Panie lepszymi kierowcami – statystycznie i w Dniu Kobiet. Na drogach powiatu oświęcimskiego trzy kolizje

Monika Pawłowska
Fot. KPP Oświęcim
Chwila nieuwagi za kierownicą i… kolizje drogowe. W ten wyjątkowy dla pań poranek, trojgu kierującym ta chwila zakończyła się zderzeniem z innym pojazdem. Według policyjnych statystyk, kobiety spowodowały mniej wypadków niż mężczyźni. Tak w całej Małopolsce, ale też w powiecie oświęcimskim.

W czwartek o godz. 8.30 na ul. Konopnickiej w Oświęcimiu, 21-letnia mieszkanka Trzebini, kierując chevroletem aveo, najechała na tył toyoty auris, którym kierował mieszkaniec Libiąża.

Godzinę później na ul. Słowackiego w Oświęcimiu, kierowca opla mokka cofając z parkingu zderzył się z fiatem seceinto, którym kierował mieszkaniec Woli.

Do kolejnej kolizji drogowej doszło o godz. 9.35 na ul. Głowackiego w Kętach. 26-letni mieszkaniec powiatu janowskiego kierując fordem mondeo uderzył w słup energetyczny.

Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi.

Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowanych przez rzecznika oświęcimskiej policji, panie spowodowały mniej wypadków niż mężczyźni. W 2017 roku kobiety w Małopolsce spowodowały 177 wypadków, natomiast panowie 2246.

- Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to w ubiegłym roku z winy kierującej śmierć poniosło 16 osób – informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Z winy kierującego zginęły 104 osoby – dodaje.

Znacznie mniej kobiet decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu. Z danych wynika, że w ciągu roku panie „na podwójnym gazie” spowodowały 14 wypadków drogowych bez ofiar śmiertelnych, podczas gdy panowie aż 130 wypadków, w których zginęło 13 osób.

Z kolei na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do 17 wypadków drogowych z winy pań. Nie było Panowie spowodowali 71 wypadków, w których zginęło 11 osób.

- Jak wynika ze statystyk, panowie popełniają więcej wykroczeń, jeżdżą znacznie szybciej oraz częściej nie ustępują pierwszeństwa zwłaszcza na przejściach dla pieszych – wylicza Jurecka. - Można zatem powiedzieć, że kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, powodują mniej wypadków i rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu - dodaje.

Prokurator o zwłokach mężczyzny znalezionych w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie