Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kryteria oceniania egzaminu ósmoklasisty 2024. Co się zmieni na egzaminie w roku szkolnym 2023/2024? Uczniom będzie łatwiej

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Na egzaminie ósmoklasisty 2024 uczniów czekają zmiany kryteriów oceniania. Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała zmiany w sposobie oceniania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Na co zwraca uwagę egzaminator? Ile błędów można popełnić w wypracowaniu? Jakie zmiany zostały wyprowadzone? Przedstawiamy nowe kryteria oceniania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Spis treści

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty to obowiązkowy egzamin dla uczniów ósmych klas szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się on wcześniej niż w ubiegłych latach.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części:

  • pierwszej, która składa się z dwóch tekstów: literackiego i nieliterackiego oraz zawiera pytania w większości odnoszące się do powyższych tekstów;
  • drugiej, w której uczeń pisze wypracowanie (na co najmniej 200 słów) na jeden z dwóch podanych tematów .

Za wypracowanie można zdobyć maksymalnie 20 punktów.

W informatorze opublikowanym przez Centralną Komisję Edukacyjną znajdziemy zmiany w kryteriach oceniania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego od 2024 roku.

Co zmieni się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2024 roku?

CKE ujawniło nowe kryteria oceny wypracowania. Uczniom łatwiej będzie zdobyć większą liczbę punktów.

Zmiany dotyczą oceniania języka dłuższej wypowiedzi pisemnej ucznia.

Tak będzie oceniany język na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2024 roku.
Tak będzie oceniany język na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2024 roku. zrzut ekranu/CKE Informator o egzaminie z języka polskiego od roku szkolnego 2018/2019

W tym roku szkolnym zmienia się liczba dopuszczalnych błędów. Dotychczas uczeń mógł zrobić maksymalnie 10 błędów językowych w wypracowaniu, w tej chwili będzie to aż 14 dopuszczalnych błędów. Oznacza to, że uczeń może popełnić 4 błędy językowe i otrzymać maksymalną liczbę punktów za język w wypracowaniu.

Tak do tej pory oceniano język na egzaminie ósmoklasisty.
Tak do tej pory oceniano język na egzaminie ósmoklasisty. zrzut ekranu/OKE Poznań: Zasady oceniania rozwiązań zadań

Zmieni się również ocenianie interpunkcji. Do tej pory, aby otrzymać 1 punkt za interpunkcję, uczeń nie mógł zrobić więcej niż 5 błędów interpunkcyjnych.

Tak będzie oceniana interpunkcja na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku.
Tak będzie oceniana interpunkcja na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku. zrzut ekranu/CKE Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego od roku szkolnego 2018/2019

W tej chwili będzie mógł popełnić maksymalnie 9 błędów interpunkcyjnych. To duża różnica.

Tak do 2023 roku była oceniana interpunkcja na egzaminie ósmoklasisty.
Tak do 2023 roku była oceniana interpunkcja na egzaminie ósmoklasisty. zrzut ekranu/OKE Poznań: Zasady oceniania rozwiązań zadań

Manga i powieść obrazkowa nie są utworami literackimi

W uwagach dodatkowych zawarto nowe informacje o utworach rozumianych jako utwór literacki w wypracowaniu. Do utworu literackiego nie zalicza się: mangi, powieści obrazkowej, scenariusza filmowego oraz gry komputerowej.

Wyjaśniono też dokładnie, czym jest funkcjonalne wykorzystanie utworu literackiego w wypracowaniu. Wielu uczniów zastanawiało się, jak wykorzystać lekturę w tekście, by egzaminator wiedział, że uczeń zna jej treść, ale jednocześnie nie opowiadać całej fabuły.

Szczegółowe ocenianie wypracowania
zrzut ekranu/CKE Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego od roku szkolnego 2018/2019

Uczeń nie musi streszczać całej fabuły, by egzaminator mógł uznać, że funkcjonalnie wykorzystano znajomość lektury obowiązkowej. Nie wystarczy jednak samo wspomnienie imienia bohatera.

Nowe kryteria oceniania są bardzo ważne z punktu widzenia nauczycieli, którzy przygotowują uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i starają się sprawdzać wypracowania zgodnie z ustalonymi przez CKE wytycznymi. Wprowadzone zmiany obowiązują już w roku szkolnym 2023/2024.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe kryteria oceniania egzaminu ósmoklasisty 2024. Co się zmieni na egzaminie w roku szkolnym 2023/2024? Uczniom będzie łatwiej - Strefa Edukacji

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto