MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsi wójtowie i burmistrzowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Uroczysta gala zakończyła 16. edycję plebiscytu na najpopularniejszego gospodarza miasta i gminy. Spośród prawie setki kandydatów nasi Czytelnicy wybrali samorządowych debiutantów i weteranów.

Autor: Joanna Urbaniec

Niektórzy urzędowe obowiązki pełnią od lat, inni dopiero debiutują w roli gospodarzy miast i gmin. Łączy ich jedno: wszyscy zjednali sobie sympatię mieszkańców i zdobyli tytuły „Najpopularniejszego Wójta i Burmistrza Małopolski”.

W tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez „Gazetę Krakowską” oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich zgłoszono 60 wójtów i 35 burmistrzów. Spośród nich wybrano 10 wójtów, którym wręczono Witosowe Kapelusze i 5 burmistrzów nagrodzonych honorowymi insygniami władzy. Nasi Czytelnicy oddali ponad 20 tys. głosów. Wczoraj podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie laureatom wręczono nagrody.

Spośród wójtów najwięcej głosów uzyskał wójt Kocmyrzowa-Luborzycy Marek Jamborski. Już po raz 14. mieszkańcy go docenili. - To dla mnie niezwykła radość. Każdy z nas stara się jak najlepiej dbać o interes swojej gminy, ale niestety ludzie częściej wypominają to, co nie wyszło, nie patrząc na rzeczy, które nam się udają - powiedział Jamborski podczas odbierania nagrody. - Cieszę się, że „Gazeta Krakowska” od lat organizuje plebiscyt, w którym nareszcie ktoś nas docenia.

Wśród laureatów po raz kolejny znalazł się także wójt Jabłonki Antonii Karlak. - Pamiętajcie: im więcej pracujecie, tym więcej od was wymagają - mówił do pozostałych nagrodzonych. - My polityką się nie zajmujemy, ale niech politycy pozwolą nam pracować.

Niekwestionowanym liderem w gronie laureatów jest Marian Zalewski, wójt Szczurowej, który odebrał podczas gali swój 16 kapelusz. - Razem z plebiscytem dotrwałem do emerytury. To wyróżnienie należy się nie tylko mnie, ale wszystkim moim współpracownikom, z którymi razem walczymy o dobro naszej gminy - zauważył wójt Zalewski.

Obok tych, którzy są weteranami plebiscytu, znaleźli się także debiutanci, tacy jak Mariusz Palej, wójt Rzezawy. - Mam nadzieję, że będę miał okazję jeszcze kiedyś stanąć na tym zaszczytnym miejscu i odebrać nagrodę. Praca na rzecz gminy to duża odpowiedzialność, a dla mnie dodatkowo ogromny stres, bo po raz pierwszy sprawuję stanowisko wójta - przyznał Mariusz Palej.

Najwięcej głosów spośród burmistrzów otrzymał Adam Adamczyk z Trzebini. Po raz pierwszy otrzymał wyróżnienie w naszym plebiscycie. - Brakuje nam w obecnych czasach takich plebiscytów. To smutne, że ci, którzy poświęcają się pracy na rzecz lokalnej społeczności, częściej są krytykowani niż doceniani. Dlatego też ta nagroda tak bardzo cieszy - stwierdził Adamczyk.

Nagrody laureatom wręczył Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Jak podkreślał, nasze województwo jest jedynym, w którym udaje się przeprowadzić konkurs na „Najpopularniejszego Wójta i Burmistrza”, choć proponował to w wielu innych częściach Polski.

- Wójtowie i burmistrzowie są najbliżej ludzi, podejmują decyzje, które dotyczą ich codziennego życia - przypominał Barczyk. - To dla nas wszystkich wyjątkowa uroczystość, jedna z niewielu, kiedy mieszkańcy mogą powiedzieć im „dziękuję”, za pracę, którą wykonują na rzecz gmin.

Poniżej pełna lista laureatów według liczby otrzymanych głosów:

Wójtowie:

Marek Jamborski, Kocmyrzów - Luborzyca

Leszek Skowron, Korzenna

Antoni Karlak, Jabłonka

Marcin Kiwior, Skrzyszów

Sławomir Paterek, gmina Gnojnik

Janusz Kwaśniak, Borzęcin

Marian Zalewski, Szczurowa

Janusz Potaczek, Niedźwiedź

Mariusz Palej, Rzezawa

Arkadiusz Mikuła, Lisia Góra

Burmistrzowie :

Adam Adamczyk,Trzebinia

Wacław Ligęza, Bobowa

Artur Kozioł, Wieliczka

Zbigniew Mączka, Radłów

Tomasz Siemek, Alwernia

Wszystkimi laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy zwycięstwa w kolejnych edycjach naszego plebiscytu.

****

Andrzej Adamczyk z Trzebini pierwszy raz znalazł się wśród najpopularniejszych burmistrzów Małopolski.

Gdzie powiesi Pan dyplom?

W sekretariacie, obok innych dyplomów, ale na najbardziej zaszczytnym miejscu. To wielka radość, że znalazłem się w gronie laureatów plebiscytu stworzonego przez taki autorytet, jakim jest „Gazeta Krakowska”.

Od kiedy rządzi Pan w Trzebini?

Piastowałem stanowisko burmistrza przez trzy kadencje. W zeszłym roku, po czteroletniej przerwie, powróciłem do urzędu. Nigdy nie mówiłem, że to ja wygrałem wybory, ale że mieszkańcy.

Planuje Pan kandydować ponownie?

Nie, mam już 69 lat, więc to moja ostatnia kadencja. Niezmiernie się cieszę, że mieszkańcy mnie docenili i postanowili jeszcze raz zaufać.

****

Marian Zalewski ze Szczurowej już po raz 16. zdobył tytuł najpopularniejszego wójta Małopolski.

Mieszczą się w Pana szafie Witosowe Kapelusze zdobyte we wszystkich naszych plebiscytach?

Trzymam je w urzędzie gminy. To symbol uznania dla całego samorządu i mieszkańców.

Co jest kluczem do zdobycia sympatii mieszkańców?

Przede wszystkim pokora, której się nauczyłem jeszcze będąc sportowcem. Staram się robić wszystko, aby gmina była przychylna ludziom. Myślę o tym, jak ja, kiedy już nie będę wójtem, chciałbym, aby moje sprawy były załatwiane. To klucz do przyjaznej współpracy i dobrego życia.

Kapelusze dają satysfakcję?

Tak, cieszę się, że ponownie zasłużyłem na uznanie mieszkańców mojej gminy. To także ogromna mobilizacja do dalszej pracy na ich rzecz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto