Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. To zydel z egzekucji Rudolfa Hössa? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Monika Pawłowska
Fot. Stanisław Dąbrowiecki/Archiwum
Komendant KL Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss został powieszony w 1947 r. Czy stał na tym taborecie, który od kilku dni znajduje się w prywatnych zbiorach Mirosława Ganobisa? Kolekcjoner z Oświęcimia twierdzi, że to autentyk. Otrzymał go od wnuka byłego więźnia.

Po 70 latach od egzekucji Rudolfa Hössa taboret, na którym stał komendant KL Auschwitz-Birkenau pod szubienicą, został odnaleziony. Ofiarodawca, który za niewielką opłatą przekazał go Mirosławowi Ganobisowi, przekonuje, że to autentyk. Czy rzeczywiście na taborecie o wysokości 40 cm, długim na 45 cm i szerokim na 30 cm 16 kwietnia 1947 r. stał zbrodniarz?

Wyrok na oczach więźnia

O istnieniu zydelka Mirosław Ganobis dowiedział się jakiś czas temu, ale wówczas nie udało mu się pozyskać eksponatu do jego prywatnego muzeum.
- Syn byłego więźnia obozu Auschwitz wszedł w jego posiadanie po śmierci ojca - relacjonuje Mirosław Ganobis, miłośnik oświęcimskiej historii i kolekcjoner pamiątek. - Z informacji, które mi przekazano, wiem, że kilkanaście lat temu chciał go sprzedać Państwowemu Muzeum, ale ono nie było zainteresowane - dodaje.

Taboret przechowywany był w piwnicy jednego z kloków na os. Chemików. Dopiero wnuk byłego więźnia zdecydował się przekazać go Mirosławowi Ganobisowi.
- Mógł go sprzedać na aukcjach internetowych lub wywieźć do Niemiec, gdzie dostałby za niego krocie, ale chciał, by został w Oświęcimiu - mówi kolekcjoner. - Jestem skłonny nieodpłatnie udostępnić go Państwowemu Muzeum, bo tam jest jego miejsce. A poza tym lepiej, żeby go oglądały miliony niż kilkaset osób u mnie -twierdzi.

Skąd pewność, że to ten taboret, na którym stał w czasie egzekucji Rudolf Höss? - Były więzień obozu Auschwitz, który go przekazał synowi, zaraz po zakończeniu działań wojennych powrócił do Oświęcimia i zamieszkał na terenie niegdysiejszego obozu, w dawnej komendanturze - opowiada Mirosław Ganobis. - I albo był świadkiem egzekucji Hössa, albo też widział ją z okien swojego pokoju - dodaje.

Komendantura jest w bezpośrednim sąsiedztwie szubienicy, którą postawiono dla komendanta obozu i która stoi tam do dziś. Jak utrzymuje Ganobis, były więzień po egzekucji podszedł do szubienicy i zabrał taboret oraz sznur.
- Dla niego była to swoistego rodzaju pamiątka, może nawet relikwia, dowód na to, że zbrodniarz odszedł na zawsze. Być może zrobił to instynktowne, a być może chciał zachować dla potomnych. Sznur, niestety, zaginął - mówi kolekcjoner.

Na taborecie nie ma żadnych śladów. - Jest za to data egzekucji napisana ołówkiem i sygnatura Państwowego Muzeum - dodaje. Jak przekonuje, gdyby udało się odnaleźć sznur, badanie DNA dałoby wiarygodną odpowiedź, czy to on zacisnął się na szyi Hössa.

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau do znaleziska podchodzą ostrożnie.
- Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć jego autentyczności - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum. - Nie ma takich technologii, które dałyby pewność, że to jest właśnie ten przedmiot. Nie ma również żadnych relacji byłych więźniów, które mówiłyby, co stało się z zydlem, na którym stał Höss podczas egzekucji - dodaje.

Archiwalne zdjęcia

W czasie egzekucji dwóch fotografów robiło zdjęcia. Jednemu z nich klisze zostały skonfiskowane przez funkcjonariuszy Ministerstwa Sprawiedliwości. Drugi fotograf zaraz po egzekucji zniknął w tłumie. Przyglądało się jej ponad 100 osób. To była ostatnie publiczne wykonanie wyroku śmierci w Polsce.

Nie wyrażono zgody na publikację zdjęć. Miały na zawsze pozostać w archiwach. Po latach je opublikowano. Widać na nich Rudolfa Hössa stojącego na taborecie bardzo podobnym do tego obecnie odnalezionego.
Jak podkreśla Bartosz Bartyzel, takich zydlów, jak ten prezentowany przez Ganobisa, w Muzeum jest kilkaset.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto