Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Mieszkańcy pytają, gdzie znajdą lekarza w nocy i święta

Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy Oświęcimia zastanawiają się, gdzie będzie opieka nocna i świąteczna od nowego roku
Mieszkańcy Oświęcimia zastanawiają się, gdzie będzie opieka nocna i świąteczna od nowego roku Bogusław Kwiecień
Spółka z Libiąża zrezygnowała z prowadzenia opieki całodobowej dla Oświęcimia i okolic. Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja pacjentów i zapowiada rozpisanie wkrótce nowego konkursu

Miejskie Centrum Medyczne w Libiążu wycofuje się z prowadzenia w Oświęcimiu świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Mieszkańcy Oświęcimia pytają, kto udzieli im pomocy, gdy zachorują, a ich przychodnie będą zamknięte?

Spółka z Libiąża podjęła tę decyzję w połowie pięcioletniego kontraktu. – MCM motywuje rozwiązanie umowy problemami z jej realizacją, spowodowanymi m.in. rezygnacją z pracy lekarzy – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Nie opłaciło się

Prezes zarządu Miejskiego Centrum Medycznego Jarosław Woźniak przyznaje, że istotniejsze okazały się sprawy finansowe. – Najogólniej rzecz biorąc, w tym przypadku prowadzenie świadczeń w Oświęcimiu nie opłaciło się. Kontrakt jest za mały – mówi szef MCM.

Przyznaje, że chcąc wygrać konkurs na początku 2014 r., jego spółka przyjęła niższe możliwe ceny świadczeń.
Libiąska spółka świadczyła opiekę całodobową w Oświęcimiu od 1 kwietnia 2014 roku, odbierając te świadczenia Zakładowi Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu, którego organem prowadzącym jest miasto. ZLA prowadził je wcześniej przez 15 lat.

Sprawa budziła emocje, szczególnie wśród mieszkańców dwóch dużych oświęcimskich osiedli Zasole i Błonie, bo dotąd opieka całodobowa była świadczona właśnie na Zasolu w przychodni przy ul. Garbarskiej.
Tymczasem MCM na potrzeby nocnego ambulatorium wynajęło pomieszczenia w ośrodku Multimedu przy ul. Chemików, po drugiej stronie miasta.

– Dwa razy korzystałam z opieki całodobowej w ramach MCM i byłam zadowolona – ocenia Zuzanna Jurczak, mieszkanka Zaborza. Nie ukrywa, że dla niej z kolei obecna lokalizacja tej opieki była najlepsza.

Będzie nowy konkurs

Józef Gabryś, inny pacjent z Oświęcimia, martwi się, gdzie teraz będzie można znaleźć w nocy lekarza. MCM wypowiedziało umowę z NFZ pod koniec września, ale jak zapewnia prezes Woźniak, spółka będzie obecna w Oświęcimiu do końca tego roku.

Także w NFZ uspokajają, że pacjenci w powiecie oświęcimskim nie zostaną pozbawieni tej formy opieki także od stycznia 2017 roku. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs, który wyłoni nowego wykonawcę świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Czasu pozostało bardzo mało.

Potwierdza to również dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu Wojciech Wokulski, który nie ukrywa, że przystąpi do konkursu. – Mamy możliwości lokalowe, aby podjąć się tego zadania – mówi szef ZLA. Będzie jednak musiał zatrudnić nowych lekarzy.

Na razie nie wiadomo, kto może być konkurentem oświęcimskiego ambulatorium. Mocną pozycję na lokalnym rynku medycznym ma wspomniany Multimed, ale szef ZLA przypuszcza, że może pojawić się konkurencja także spoza powiatu oświęcimskiego.

– Byłoby dobrze, gdyby opieka całodobowa wróciła do przychodni na ul. Garbarskiej – uważa Janina Mitoraj z os. Zasole. Podobnego zdania są inni mieszkańcy tego osiedla, którzy od dłuższego czasu skarżą się na utrudniony dostęp do lekarzy w swojej przychodni. Liczą, że jeśli będzie opieka nocna, to skrócą się kolejki w ciągu dnia.

Inny kontrakt

- W Libiążu i Chrzanowie, gdzie świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej także prowadzi Miejskie Centrum Medyczne z Libiąża, nic się zmieni. Jak podkreśla prezes MCM Jarosław Woźniak, to są inne kontrakty.

Ponad 100 tys. pacjentów

- Punkt opieki nocnej i świątecznej w Oświęcimiu obejmuje ponad dwie trzecie powiatu oświęcimskiego. Poza mieszkańcami miasta i gminy Oświęcim w rejonie jego działania znajduje się ludność z gmin: Brzeszcze, Chełmek, Przeciszów i Zator. Łącznie jest to ok. 103 tys. osób.

- Świadczenia w ramach opieki nocnej i świątecznej dla ludności pozostałej części powiatu, w tym gmin: Kęty, Polanka Wielka i Osiek, świadczy Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kętach przy ul. Sobieskiego 45, nr tel. 33 845 21 00 .

- Miejskie Centrum Medyczne w Libiążu świadczenia opieki całodobowej w Oświęcimiu prowadzi przy ul. Chemików 5 i tak będzie do końca tego roku, tel. 33 488 60 97

- Opieka nocna i świąteczna prowadzona jest w dni robocze od godz. 18 do godz. 8, a w święta i dni wolne od pracy całodobowo.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto