Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okuliści alarmują: zaćma nie poczeka na koniec pandemii

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Na zaćmę cierpi około 800 tys. Polaków
Na zaćmę cierpi około 800 tys. Polaków Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W 2020 roku w Małopolsce wykonano o blisko 6 tys. operacji zaćm mniej niż w 2019 roku. Dane za 2021 rok również pokazują malejącą liczbę tych zabiegów - do końca października było ich niespełna 19 tys. Jak zaznaczają okuliści, to w dużej mierze konsekwencja pandemii COVID-19.

FLESZ - Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

od 16 lat

Lekarze różnych specjalności coraz głośniej mówią, że pandemia będzie miała fatalne skutki w różnych obszarach zdrowia. Pacjenci, z racji utrudnionego dostępu do leczenia, ale też w obawie przed zakażeniem, zwlekają z wizytami u specjalistów. Efekt jest taki, że trafiają do lekarzy w gorszym stanie. Tak jest m.in. w przypadku pacjentów z zaćmami.

- Czynników, które wpłynęły na spadek liczby pacjentów zdiagnozowanych i poddawanych operacji zaćmy jest wiele. Kluczowym jest oczywiście obecna od ponad 1,5 roku pandemia. Istotny jest także fakt, że po uwolnieniu limitów w latach 2018-2019 wielu pacjentów wówczas zdecydowało się na zabieg - mówi nam dr Małgorzata Orska, ordynator oddziału okulistyki w szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie - mówi nam dr Małgorzata Orska, ordynator oddziału okulistyki w szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie.

W 2020 roku w Małopolsce wykonano 20 784 zabiegów usunięcia zaćmy, blisko 6 tys. mniej niż w 2019 roku (26 705). Dane do końca października 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się na podobnie niskim poziomie, co w roku ubiegłym. Jak podaje NFZ - w okresie od stycznia do października 2021 w województwie małopolskim wykonano 18 503 zabiegów usunięcia zaćmy.

Jednak zaćma to wciąż duży problem, gdyż – jak się szacuje – cierpi na nią w Polsce ok. 800 tys. osób. To choroba, która polega na zmętnieniu soczewki. Jest to najczęściej skutkiem starzenia się organizmu, ale przyczynami zaćmy mogą być również urazy, stany zapalne błony naczyniowej oka, leki. Sprzyjają jej: palenie tytoniu, niedostateczna ochrona oczu przed słońcem, cukrzyca oraz geny.

Medycy alarmują jednak, by mimo pandemii nie zwlekać z operacją, a przede wszystkim nie zwlekać z wizytą u okulisty w przypadku problemów ze wzrokiem. Zaćma jest bardzo częstą przyczyną pogorszenia widzenia, ale nie jedyną. Niejednokrotnie u pacjentów zgłaszających się do operacji zaćmy diagnozowane są również inne współistniejące schorzenia wymagające pilnego leczenia.

- Z biegiem czasu naturalna soczewka oka mętnieje upośledzając znacząco widzenie i obniżając komfort życia, niejednokrotnie uniemożliwiając samodzielną egzystencję starszych pacjentów. Nie należy czekać z operacją w przypadku zdiagnozowania zaćmy. Poprawa widzenia i jakości życia pacjentów po usunięciu zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki jest praktycznie natychmiastowa - tłumaczy dr Orska.

Ważne jest, więc żeby nie odkładać zabiegu i zoperować zaćmę w odpowiednim momencie, tak by pacjent mógł wyraźnie widzieć całe otoczenie. Cała procedura mimo trwającej pandemii jest bezpieczna.

- Po pierwsze dlatego, że pracownicy są zaszczepieni. Po drugie, wprowadziliśmy bardzo restrykcyjne zasady reżimu sanitarnego. Po trzecie, efekty są bardzo satysfakcjonujące, dlatego, nie bójmy się i nie zwlekajmy z zabiegiem – przekonuje dr Orska.

Operacje usunięcia zaćmy przeprowadzane są w trybie jednodniowym. Pacjent kilka godzin po niej, z założonym opatrunkiem, opuszcza więc szpitalny oddział.

Aktualnie na zabieg usunięcia zaćmy średnio czeka się około miesiąca, czyli bardzo krótko. Jest to więc bardzo dobry czas na taką operację. Lekarze jednak obawiają się, że gdy pandemia się skończy, pacjenci „obudzą się” i mogą lawinowo chcieć poddać się zabiegom i znowu utworzą się kolejki.

Co ważne, skierowanie na refundowany zabieg usunięcia zaćmy może wystawić również lekarz udzielający świadczeń poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Okuliści alarmują: zaćma nie poczeka na koniec pandemii - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto