Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
W postać Jezusa wcielił się brat Terencjan z Wyższego Seminarium Duchownego.
W postać Jezusa wcielił się brat Terencjan z Wyższego Seminarium Duchownego. Bogumił Storch
Jezus z Seminarium Duchownego na 9-letnim osiołku o imieniu Benio, w asyście apostołów i tłumu wiernych, wjechał na szczyt wzniesienia, znajdującego się obok bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inscenizacje biblijnych scen obserwowało tysiące pielgrzymów z całej Polski.

Niedziela Palmowa: tysiące wiernych oglądało sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy i wypędzenia kupców ze świątyni. Tak zaczął się odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Chrystus, w którego postać wcielił się brat Terencjan z Wyższego Seminarium Duchownego, na grzbiecie osiołka o imieniu Benio wyjechał na szczyt wzniesienia znajdującego się obok bazyliki Matki Bożej Anielskiej. W apostołów wcielili się alumni z bernardyńskiego seminarium i przewodnicy kalwaryjscy, a tłum zagrali po prostu licznie zgromadzeni pielgrzymi z różnych stron Polski.

Równe duże zainteresowanie licznie zgromadzonych pielgrzymów budził osiołek:
- Benio ma 9 lat i chętnie fotografuje się z dziećmi - tłumaczył nam opiekujący się nim zakonnik.

Kalwaria Zebrzydowska zwana jest „polską Jerozolimą” a bazylika podczas inscenizacji symbolizowała świątynię jerozolimską. Tradycja organizowania w tu misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale potem rozszerzone zostały o Wielki Czwartek. W Niedzielę Palmową w 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Od 1953 roku misterium odbywa się w zbliżonej do obecnej formule, i za każdym razem gromadzi coraz więcej wiernych i turystów.

Niedzielne uroczystości odbyły się na Dróżkach Kalwaryjskich. Kolejne części misterium, „Uczta u Szymona” i „Zdrada Judasza”, zostaną przedstawione w Wielką Środę. W Wielki Czwartek o godz. 13. kustosz sanktuarium umyje nogi dwunastu apostołom, po czym wyruszy procesja pasyjna. Na zakończenie dnia zostanie odprawiona uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która zacznie się o godz. 19.30 na placu Rajskim przed bazyliką.

W Wielki Piątek uroczystości zainauguruje o świcie „Poranny sąd” przy kaplicy Dom Kajfasza. Następnie procesja wyruszy do Piłata i Heroda. O godz. 8 przy pałacu Piłata pielgrzymi wysłuchają pasterskiego słowa metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza. Potem duchowni i wierni ruszą w tradycyjną drogę krzyżową, której zakończenie będzie miało miejsce na Wzgórzu Ukrzyżowania.

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemoc
Wideo

Strefa Biznesu: Jak wygląda życie na Ukrainie 2 lata od wybuchu wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto