Nadchodzą ferie dla Małopolan. TOP 10 stoków, wyciągów, stacji narciarskich

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wybór stoków w naszym kraju jest spory. To już ostatni dzwonek na decyzję, dlatego aby ułatwić jej podjęcie, redakcja Magazynu Travelist przygotowała ranking TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce.

1. Zieleniec Ski Arena

To jeden z najpopularniejszych kurortów w kraju, a zarazem największy w całych polskich Sudetach. Turystów zachwyca alpejski mikroklimat i obecność śniegu przez nawet 150 dni w roku. Można tu szusować od późnej jesieni do wczesnej wiosny, a co więcej – w ramach jednego karnetu korzystasz z całej sieci ośrodków w Górach Orlickich i Bystrzyckich. To łącznie 23 km tras. Co istotne, to właśnie w tym miejscu znajduje się jedyny w Polsce snowpark z torem snowcrossowym.

Magazyn Travelist

2. Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk przyciąga turystów nie tylko wyjątkowym klimatem, lecz także świetnym ośrodkiem narciarskim. Przyjeżdżający mogą cieszyć się śniegiem nawet do 5 miesięcy w roku, dlatego to doskonałe miejsce, aby poczuć prawdziwą zimę. Fani szusowania docenią kolej gondolową z 6-osobowymi kabinami. W ciągu godziny na szczyt tym sposobem może dostać się nawet 1600 osób.

Magazyn Travelist

Znajdziesz tu zróżnicowane trasy (w tym slalomowa z pomiarem czasu), snowpark, a w części odcinków oświetlenie i sztuczne naśnieżanie. Na początkujących czekają szkoła jazdy – osobne dla dorosłych i dla dzieci – oraz poletko szkoleniowe o powierzchni 3000 mkw. Na szczycie Jaworzyny Krynickiej, na wysokości 1122 m n.p.m. mieści się także platforma widokowa. Przez zamontowanie lunety można stamtąd dostrzec Tatry Wschodnie, Beskid Sądecki czy Bieszczady.

3. Ski Arena Szrenica

Jeśli szukasz emocji, bez wątpienia znajdziesz je tutaj. To właśnie w obrębie Ski Arena Szrenica mieści się jedna z najbardziej stromych tras w Polsce. Jej długość liczy 2 km, a różnica poziomów sięga aż 510 m. Odcinek o największym nachyleniu – 50% – określany jest mianem tzw. Ściany. Oprócz tej trasy, posiadającej homologację FIS, narciarze mają do dyspozycji popularne, rekreacyjne nartostrady, jak Lolobrygida (4,5 km), Śnieżynka (ponad 2 km) czy Puchatek (1,47 km). Nie lada atrakcją jest najdłuższa w polskich górach 6-osobowa kolejka krzesełkowa – liczy sobie 2393 m i nazywana jest „Karkonosz Express”.

Magazyn Travelist

4. PKL Kasprowy Wierch, Zakopane

Na kolejnym miejscu rankingu znalazł się najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce (1959 m n.p.m.). Na szczyt wjedziesz tu jedyną w kraju wysokogórską koleją linową, która zimą jednorazowo przewozi do 60 osób. Widoki zapierają dech w piersiach, dlatego to jedna z popularniejszych destynacji.

Magazyn Travelist

PKL Kasprowy Wierch to 14 km tras z homologacją FIS na naturalnym śniegu. Amatorzy narciarstwa mogą wykazać się na trasie Gąsienicowej czy na najwyżej położonej i zarazem najdłuższej w Polsce trasie Goryczkowej. To spore wyzwanie, bo różnica wzniesień wynosi tu aż kilometr. Uwaga! Są one przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych.

5. Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Top 5 zamyka kurort, który aż siedmiokrotnie został nagrodzony tytułem Poland’s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards. Wyróżnienie jest potwierdzeniem, że ośrodek trzyma iście alpejski poziom, doceniany również za granicą. Mowa oczywiście o Kotelnicy Białczańskiej, będącej największą stacją narciarską znajdującą się na Podhalu.

Magazyn Travelist

Znajdziesz tu łącznie 14 km tras, a wśród nich zarówno te proste, stworzone z myślą o początkujących, jak i nartostrady z homologacją FIS. Co więcej – stoki są oświetlone, dlatego można szusować na nich nawet do godziny 22. W tym miejscu mieści się także jeden z największych w Polsce snowparków z boksami, poręczami i skoczniami, liczący 300 metrów długości.

Turyści planujący wyjazd do Kotelnicy Białczańskiej mogą zakupić specjalny karnet Tatry Super Ski. Ten uprawnia do korzystania nie tylko z uroków tego ośrodka, ale i 17 innych stacji narciarskich w Polsce i na Słowacji, w tym aż trzech położonych w bardzo niewielkiej odległości od Kotelnicy – Bania Ski, Kaniówka i ośrodek Horników Wierch.

6. Szczyrk Mountain Resort

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim ośrodek udostępnia amatorom białej zabawy aż 23 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Jest gdzie zjeżdżać, a i z wjazdem na górę nie ma większych problemów. Na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa i aż trzy 6-osobowe koleje kanapowe, z których najmłodsza umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznem (w którym legendarna trasa Ondraszek zyskała nowy profil, nową (większą) szerokość i nowe zabezpieczenia).

Magazyn Travelist

Wirtualną, ale niezwykle pomocną, innowacją tego sezonu w Szczyrk Mountain Resort jest aplikacja gopass, dzięki której można nie tylko pozostawać na bieżąco z sytuacją na trasach (interaktywne mapy i transmisja z kamer internetowych), ale i zamówić bilety on-line. Dodajmy do tego duży parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bar Apres Ski i Chill Bar pod Gondolą oraz Restaurację Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej z dwoma wielofunkcyjnymi salami – i cieszmy się prawdziwym narciarskim eldorado na ziemi polskiej.

7. Karpacz Ski Arena (Kopa)

Choć największy kompleks narciarski pod Śnieżką, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jest najstarszym z terenów zjazdowych w polskich Sudetach, nie brakuje w nim atrakcji i udogodnień godnych nowoczesnego ośrodka narciarskiego. Na narciarzy i snowboardzistów czeka tu aż 9 wyciągów narciarskich – w tym 2278-metrowa nowoczesna kolejka „Zbyszek” z 4-osobową kanapą, który w 8 minut wwozi turystów na szczyt Kopy (skąd dostać się można pieszo na szczyt Śnieżki), kolej krzesełkowa „Liczykrupa” z 2-osobową kanapą czy najdłuższy w Polsce (225 m) wyciąg taśmowy o wdzięcznej nazwie „Leniuch”.

Magazyn Travelist

Zjazd ze stoków Ski Areny jest polecany zarówno wprawnym narciarzom i snowboardzistom, jak i tym, którzy mają przed sobą pierwsze narciarskie wprawki (również rodzinom z dziećmi), oraz tym, którzy powracają do nart po długiej przerwie. Na terenie ośrodka czeka tu na nich 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności (w tym dwie trasy czarne). Wszystkie trasy są w razie potrzeby poddawane sztucznemu naśnieżaniu.

8. Stacja Narciarska Wierchomla

Wierchomla – krzesełko (1800 m) do tego Polanki (1000 m), Toczek (550 m) i Stonoga (110 m) – orczyki. To właśnie czeka na narciarzy, którzy wybiorą położoną w Beskidzie Sądeckim, 12 km od Piwnicznej-Zdroju, stację narciarską . Ta nowoczesna stacja w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości (ba, to właśnie ta stacja jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch różnych miejscowości systemem wyciągów) – możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy.

Magazyn Travelist

Nie bez znaczenia jest wreszcie lokalizacja. Specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania. A jeśli nawet pogoda zacznie kaprysić, pomoże zmodernizowana w poprzednich sezonach spora część infrastruktury sztucznego naśnieżania.

9. Czarna Góra Resort

Czarna Góra – zwycięzca pierwszej edycji Poland’s Best Ski Resort – z sezonu na sezon awansuje w rankingach polskich ośrodków narciarskich i cieszy się coraz większą popularnością wśród narciarzy. Ma bowiem coś, czego nie mają inne kompleksy. Jest to, uruchomiona w 2016 roku, najszybsza w Polsce kolej linowa – Luxtorpeda. Ta nowoczesna, 6-osobowa kanapa, uwielbiana jest nie tylko za swoją prędkość, ale też za chroniące od wiatru bubliny i podgrzewane siedziska. Zaprojektowana przez firmę Leitner Ropeways kolejka o przepustowości 3000 osób na godzinę, 1358 m długości i 375 m różnicy poziomów zastąpiła leciwy wyciąg krzesełkowy Babcia, skracając wjazd na szczyt Czarnej Góry z kilkunastu do kilku minut.

Magazyn Travelist

Znajdziecie tu 12 wyciągów o fantazyjnych nazwach (m.in. Luxtorpeda, Efka i Żmija, Biba i Jaga ) oraz 4 polany i 8 tras łatwych dla początkująch, 5 tras czerwonych dla średniozaawansowanych i jedną trasę dla zaawansowanych narciarzy o łącznej długości ponad 1000 metrów, z których większość jest sztucznie naśnieżana, połowa – profesjonalnie oświetlona, a każda – 2 razy dziennie ratrakowana. Co więcej, obowiązujący tu od kilku sezonów karnet narciarski Blackcard honorowany jest także w innych ośrodkach Ski Regionu Śnieżnik, do których dotrzeć można komfortowo, korzystając z regularnie kursującego skibusa.

10. Jurgów Ski

Zdaniem stałych bywalców stoków piękniejsze widoki są tylko na Kasprowym. Dlatego nawet jeśli nie uważamy Jurgow Ski za jeden z najlepszych stoków w Polsce i nie zamierzamy zabawić tu dłużej, warto choć raz wjechać 4-osobowym krzesełkiem na szczyt Górków Wierchu, by nacieszyć oczy zachwycającą panoramą. Ale walory krajobrazowe to nie wszystko. Niewielka wioska leżąca nieco na uboczu podhalańskich szlaków, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim i zaledwie 500 m od granicy ze Słowacją w ciągu zaledwie kilku lat stała się jednym z najciekawszych i najprężniej rozwijających się ośrodków narciarskich pod Tatrami. W dodatku przeznaczonym w dużej mierze dla tych bardziej wprawionych miłośników emocjonujących zjazdów.

Magazyn Travelist

Stacja dysponuje 2 kolejkami z 4-osobowymi kanapami, 4 wyciągami talerzykowymi, przenośnikiem taśmowym dla początkujących i taśmą podjazdową na ośle łączki. Wśród 8 tras o łącznej długości ponad 4,5 km znajdziemy tu 2 trasy czerwone i 1 czarną, a najtrudniejsza z nich jest jedną z najbardziej wymagających w całym regionie. Jednak ci mniej zaawansowani nie mają powodów do obaw – z myślą o nich przygotowano łącznie 5 tras zielonych i niebieskich. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone oraz regularnie ratrakowane. Wyjątkowe widoki, solidna dawka adrenaliny, zadbana infrastruktura i zdecydowanie mniejsze kolejki niż w sąsiednich ośrodkach to naprawdę bardzo kusząca kombinacja – pożądana podczas wyjazdu na narty.

Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadchodzą ferie dla Małopolan. TOP 10 stoków, wyciągów, stacji narciarskich - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie