MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masz kredyt we frankach? Przeczytaj, czy zawsze warto iść do sądu z bankiem

MMG
Czytelnik pyta: Posiadam kredyt we frankach szwajcarskich. Ostatnio wiele słyszałem o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który podobno jest bardzo korzystny dla kredytobiorców. Czy w każdym przypadku warto iść do sądu? - na pytanie odpowiada prawnik Jonasz Kita.

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, w dniu 3 października 2019 roku wydał wyrok, w którym udzielał odpowiedzi na tzw. pytania prejudycjalne skierowane przez polski sąd rozpatrujący indywidualną, konkretną sprawę. Wydane orzeczenie jest z pewnością korzystne dla kredytobiorców, można je uznać za wskazówkę dotyczącą orzekania przez polskie sądy, jednak należy pamiętać, iż każda sprawa ma odmienny stan faktyczny, a także każda umowa kredytowa może zawierać odmienne zapisy – jedne mogą zostać unieważnione lub zmienione - inne nie. Umowy o kredyt frankowy mogą być indeksowane, denominowane, zabezpieczone hipoteką, zawierające konkretne klauzule abuzywne itp., stąd każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

Co można uzyskać występując z roszczeniem przeciwko bankowi do sądu? Tak jak zostało wskazane powyżej, każda umowa jest inna, stąd powinna zostać przeanalizowana przez prawnika przed wystąpieniem z roszczeniem w stosunku do banku. W sytuacji, gdy umowa zawierała niedozwolone klauzule, sąd może orzec o przewalutowaniu umowy, co wiąże się z tym, że z umowy zostaną usunięte tzw. klauzule indeksacyjne, a kredytobiorca uzyska zwrot nadpłaconych rat. Ponadto sąd może również orzec o unieważnieniu całej umowy kredytowej.

Warto wskazać, iż umowy o kredyt frankowy były zawierane głównie w latach 2006 - 2009, dlatego też należy pamiętać, aby nie zwlekać z wystąpieniem z ewentualnym roszczeniem w stosunku do banku, gdyż każda rata przedawnia się indywidualnie (z reguły kredyty spłacane są w okresach miesięcznych – zatem co miesiąc przedawnia się kolejna rata).

Należy również pamiętać, iż w dniu 7 listopada 2019 roku weszły w życie przepisy, pozwalające złożyć pozew w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania powoda, co z pewnością jest rozwiązaniem korzystnym dla kredytobiorców, którzy od teraz nie muszą składać pozwu w sądach właściwych dla banków (z reguły były to sądy warszawskie), a w związku z tym nie muszą tracić czasu oraz pieniędzy na dojazd do odległego sądu.

Jonasz Kita jest radcą prawnym z kancelarii Lex Projects (www.lexprojects.pl).

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto