Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. W przedszkolach jest wiele wolnych miejsc

Katarzyna Ponikowska
Wszyscy mali oświęcimianie mają szansę na przedszkole
Wszyscy mali oświęcimianie mają szansę na przedszkole Katarzyna Tadych
Nie zapisałeś dziecka do przedszkola samorządowego, bo wydawało ci się, że i tak się nie dostanie? Błąd. W tym roku gminy przygotowały więcej miejsc niż we wcześniejszych latach, a chętnych było mniej. Nadal można zapisywać pociechy do większości przedszkoli. W niektórych gminach będzie druga rekrutacja.

Rodzice są zadowoleni
Marlenie Wąsik z Olkusza cztery lata temu odmówiono przyjęcia do przedszkola ośmioletniego teraz syna Kamila. Dla czterolatków nie było miejsca. Teraz nie zapisała swojego 3-letniego, drugiego syna, bo wydawało jej się, że też będą problemy. Kilka dni temu zadzwoniła jednak do przedszkola na os. Pakuska i usłyszała, by składać podanie.
- Powiedzieli mi, że 3-latek ma szansę na przyjęcie, jak nie u nich, to gdzie indziej. Jest jeszcze wiele miejsc w mieście - mówi. Ma zamiar pisać podanie, a potem poszukać pracy na kilka godzin dziennie.
Mateusz Adamus z Oświęcimia nie miał żadnego problemu z zapisaniem córki do przedszkola.
- Maja w czasie rekrutacji dostała się aż do trzech przedszkoli, bo tyle można było zaznaczyć w podaniu. Wybraliśmy ósemkę, bo jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania - mówi.

Plany były na wyrost
W Olkuszu dwa lata temu zabrakło miejsc dla ponad setki chętnych. W tym roku zaplanowano, że zostanie utworzonych 1136 miejsc, by każde dziecko mogło być przyjęte. Okazało się, że wcale tylu chętnych nie ma. Gmina 10 sierpnia rozpoczyna nabory uzupełniające.
W gminie Bolesław maluchy wrócą do odnowionych placówek. - W prace bardzo chętnie angażują się rodzice - mówi Janina Borowiec, dyrektor Samorządowego Zespołu Oświaty i Wychowania w Bolesławiu.
W gminie Wolbrom od września zostanie otwarte nowe przedszkole w Łobzowie.
- Dzieci z Łobzowa do tej pory uczęszczały do Przedszkola nr 1 w Wolbromiu. Teraz rodzice będą mieli wygodniej, bo nie będą musieli dowozić maluchów - mówi Jagoda Marchaj z Urzędu Miasta i Gminy w Wolbromiu.
W Oświęcimiu w miejskich przedszkolach było przygotowanych 597 miejsc, a przyjęto 560 dzieci, nawet 2,5-latki.
Dodatkowa rekrutacja jest prowadzona w Przedszkolu nr 7 na ul. Słowackiego oraz Przedszkolu nr 18 na ul. Nideckiego.
- Informacji o dodatkowej rekrutacji udzielają dyrektorzy i nauczyciele w przedszkolach - zaznacza Ewa Bogacz z Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich w Oświęcimiu.

Nieraz miejsca na styk
W Kluczach z kolei zabrakło miejsca, ale tylko dla jednego dziecka. Problem już rozwiązano. - To maluszek, 3-latek, więc zostanie przyjęty do Klubu Dziecięcego w Kluczach - mówi Jarosława Kraszewska, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Kluczach.
W tej gminie kilkanaście wolnych miejsc zostało w przedszkolach w Kwaśniowie i w Rodakach.
W Chrzanowie tylko w jedynce jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
W gminie Wadowice przyjęto na rok 2015/2016 715 dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. W samym mieście nie ma już wolnych miejsc, ale są w przedszkolach pod Wadowicami, w Kleczy i Jaroszowicach. Największe oblężenie przedszkola było w tej gminie w Choczni.

Dzieci z odroczenia
We wrześniu część miejsc w przedszkolach zajmą 6-latki, których rodzice nie chcą posłać do szkoły uważając, że nie są na to jeszcze gotowe i będą mieć na to potwierdzenie z poradni psychologiczno-pedagogicznych. - Mamy już kilka takich podań - informuje Edyta Skrzyniarz, wicedyrektor przedszkola w Bukownie.
W Przeciszowie 12 miejsc w rezerwie dla odroczonych 6-atków, których rodzice zrezygnują z posłania ich do szkoły.
W Libiążu po pierwszym etapie rekrutacji do trzech przedszkoli samorządowych pozostały 52 wolne miejsca.
- W liczbie przewidziano miejsca dla dzieci, które otrzymają odroczenia - mówi Magdalena Koperniak, kierowniczka Wydziału Oświaty w libiąskim magistracie. Dodaje, że nabór uzupełniający do przedszkoli planowany jest w terminie od 17 do 21 sierpnia.

Tu są jeszcze wolne miejsca

**
W większości gmin w przedszkolach są jeszcze wolne miejsca. Najlepiej o nie pytać w poszczególnych placówkach.
Najwięcej miejsc jest w przedszkolach w powiecie olkuskim. W gminie Bolesław są w każdym z czterech przedszkoli, w sumie 42. W Bukownie jest aż 130 wolnych miejsc. W gminie Wolbrom - 53. W gminie Klucze - 60, a w gminie Olkusz ponad 250.

Dużo wolnych miejsc jest też w powiecie chrzanowskim. Najwięcej w gminie Trzebinia - 71, z czego aż 16 we wsi Psary.
Gorzej jest w Chrzanowie. Tam kilka pojedynczych miejsc zostało w Przedszkolu nr 1. W Libiążu po pierwszym etapie rekrutacji do trzech przedszkoli samorządowych pozostały 52 wolne miejsca. (Przedszkole nr 2 w Libiążu: 28 miejsc, w Gromcu: 17 miejsc i w Żarkach: 7 miejsc)

W Oświęcimiu we wszystkich przedszkolach jest jeszcze wolnych 37 miejsc. W Kętach warto pytać się w przedszkolach. Nawet 2,5-latki mają tu szanse, bo pomimo przeprowadzenia już drugiej rekrutacji, nadal są luzy. W gminie Przeciszów mogą przyjąć jeszcze 27 maluchów.

Takiej możliwości nie ma już w Wadowicach. Zostało za to po kilka miejsc w przedszkolach w gminie: w Kleczy - 7, w Jaroszowicach - 8.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto