Nasza Loteria

Małopolska zachodnia. W hotelach brakuje miejsc!

Sławomir Bromboszcz, Bogusław Kwiecień
Tadeusz Kasperczyk, kierownik budowy w hotelu Olecki w sąsiedztwie Muzeum Auschwitz-Birkenau
Tadeusz Kasperczyk, kierownik budowy w hotelu Olecki w sąsiedztwie Muzeum Auschwitz-Birkenau Bogusław Kwiecień
Mariola Więcek z mężem Andrzejem i dwojgiem dzieci - Zosią i Kamilem, wczoraj byli w Domu Jana Pawła II w Wadowicach. Dzisiaj mają zamiar jechać do Eneryglandii.

- Może zostaniemy jeszcze kilka dni dłużej i pójdziemy w góry. Są wakacje, nic nas nie trzyma w domu - mówi pani Mariola. Przyjechali z okolic Poznania.

Takich rodzin, pojedynczych turystów albo grup przyjeżdża do Małopolski zachodniej coraz więcej. Nocują tu, bo w ciągu kilku lat przybyło atrakcji. Są nowe parki rozrywki, całkowicie przebudowane muzeum papieskie w Wadowicach. Wielu przyciąga też Beskid Mały, gdzie pobudowano ośrodki z wyciągami narciarskimi i spa, oblegane szczególnie zimą.

Właśnie Muzeum Papieskie oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau są najczęściej odwiedzanymi miejscami w regionie. W 2015 r. Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło ponad 1,72 mln osób. W muzeum papieskim w ciągu dwóch lat od ponownego jego otwarcia było już ponad 0,5 mln ludzi. Z tym że ci przyjeżdżający do Oświęcimia rzadziej w nim nocują.

W tym roku hotelarze spodziewają się kolejnego bardzo dobrego sezonu z uwagi na odbywające się w Polsce Światowe Dni Młodzieży.

Paweł Kram, szef hotelu Olimpijski w Oświęcimiu, twierdzi, że na te dni biura podróży składały rezerwacje już dwa lata temu. Hotele w regionie oblężone były też podczas niedawnej siódmej edycji Life Festival Oświęcim.

Rosnące zainteresowanie turystów regionem powoduje rozwój bazy hotelowej. W sąsiedztwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dobiega końca budowa drugiego skrzydła hotelu Olecki, który będzie największy w mieście. - Finał prac przewidziano na wrzesień. Będzie w nim 200 miejsc w jedno- i dwuosobowych pokojach oraz w apartamentach - mówi Tadeusz Kasperczyk, kierownik budowy hotelu.

W starej części hotelu jest 60 miejsc. - Z roku na rok przybywa gości - przyznają w Oleckim.

Coraz więcej ludzi przyjeżdża w góry. - Bliskość zabytków oraz parków rozrywki sprawia, że turyści chętnie odwiedzają nasz region. Andrychów jest doskonałą bazą wypadową - podkreśla Aneta Wnęk z Urzędu Miasta w Andrychowie.

W powiecie wadowickim jest wiele hoteli o dobrym standardzie, które powstały w ciągu ostatnich lat, jak np. hotel Czarny Groń w Rzykach. Jak podkreśla Joanna Kuderska, pracowniczka hotelu, jego atut stanowi doskonała lokalizacja.

- Trafiają do nas turyści, którzy lubią niższe góry i mają dość zatłoczonego Zakopanego. Na wzrost turystów wpływa też sytuacja na świecie. Polacy wolą wypoczywać w kraju, gdzie jest bezpiecznie - uważa Joanna Kuderska.

Hotel Łysoń w Inwałdzie szczególnie dużo gości ma zwykle w sezonie letnim. Odwiedzają głównie parki rozrywki.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto