Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Regularne badania to szansa na skuteczną walkę z rakiem

Redakcja
Andrzej Banaś
W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Pomimo coraz lepszego wyposażenia szpitali w sprzęt diagnostyczny i kampanii informacyjnej wciąż wielu pacjentów zbyt późno zgłasza się do lekarza. Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, tłumaczy dlaczego profilaktyka jest tak ważna.

Dlaczego warto regularnie się badać, a nie zgłaszać do lekarza, dopiero gdy coś nam dolega?

Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na wyleczenie, bo skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie. Blisko 8 mln zł Małopolski Oddział NFZ chce przeznaczyć w tym roku na cytologię i mammografię wykonywaną w ramach programów profilaktycznych.

Ile badań udało się przeprowadzić w 2017 r.?

W ramach programów finansowanych przez Narodowy Fudnusz Zdrowia z badań mammograficznych w Małopolsce skorzystało 69 tys. kobiet, natomiast z badań cytologicznych 43,9 tys. Mammo-busy wyjeżdżały do mniejszych i większych miejscowości 816 razy. Dla wielu kobiet to szansa na wykonanie badania jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Mieszkanki Małopolski mogą również skorzystać z bezpłatnej mammografii w ośrodkach stacjonarnych.

Dlaczego te badania są tak ważne?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Doprowadza do zgonów u 5,2 tys. Polek rocznie. Rak piersi działa podstępnie, szybko, bez wyraźnych objawów, choć da je się zauważyć. Czas naszej reakcji może uratować życie. Najprostszą metodą jest profilaktyka. W ubiegłym roku ze wszystkich kobiet, które zrobiły mammografię w ramach programu, 3 tys. zostało skierowanych do dalszej diagnostyki - dodatkową mammografię, USG, biopsję, aby określić ewentualny sposób leczenia.

Gdzie można wykonać badanie cytologiczne?

Cytologia to jedyne badania, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Badanie można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ w dogodnym dla siebie terminie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto