Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska mierzy się z plagą wypalania traw. W tym roku zjawisko jeszcze się nasiliło. Są też ofiary śmiertelne

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Urząd Wojewódzki w Krakowie
Tylko w tym roku małopolscy strażacy interweniowali 1750 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie powiatów krakowskiego – 477, nowosądeckiego – 257 i wadowickiego – 127 razy. Niestety, w pożarach, odnotowano już 2 ofiary śmiertelne oraz 10 osób rannych. W marcu 2022 roku małopolscy strażacy gasili już 1571 pożarów traw, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia – 871. W lutym odnotowano w Małopolsce 172 pożary, natomiast w styczniu 13 pożarów traw. W ubiegłym roku takich pożarów łącznie było 1896.

Od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. trwa kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”. Mówili o niej w środę (23 marca) na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Wojewoda małopolski podkreśli, że ten rok jest nasycony wypalaniem traw. Tylko w marcu doszło do niemal 2,5 tys. interwencji strażaków. Dla porównania w ubiegłym roku takich interwencji było cztery razy mniej.

- Przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Ludzie tłumaczą swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Tymczasem wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, a niejednokrotnie podczas wypalania giną ludzie, którzy nie zdążą uciec przed żywiołem. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób - mówił Łukasz Kmita.

W konferencji wziął udział również Piotr Filipek, małopolski komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, który zauważył, że angażowanie strażaków do walki z płonącymi trawami sprawia, że może zabraknąć osób do gaszenia bardziej poważnych pożarów.

- W marcu nastąpiła eskalacja tego zjawiska: odnotowujemy niemal po 100 pożarów dziennie. Akcja edukacyjna prowadzona jest już od wielu lat przez PSP. Oprócz naszego bieżącego zaangażowania wynikającego z ustawowych obowiązków, dochodzi dodatkowa konieczność interwencji w pożarach, których można było uniknąć, a które są bardzo niebezpieczne – podkreśla st. bryg Piotr Filipek.

FLESZ - Przyjęcia do szkół i przedszkoli dzieci z Ukrainy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska mierzy się z plagą wypalania traw. W tym roku zjawisko jeszcze się nasiliło. Są też ofiary śmiertelne - Gazeta Krakowska

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto