Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Firm wciąż przybywa, ale przedsiębiorcy boją się hamowania przez koszty. Budownictwo już staje. Podwyżki płac poniżej inflacji

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W Małopolsce wciąż więcej firm rejestruje się niż zamyka. W ostatnim miesiącu ta nadwyżka wynosiła w całym regionie 1848, a największa była w Krakowie, gdzie otwarło się 1276 nowych przedsiębiorstw, a 417 znikło. Równocześnie rekordowo dużo firm zawiesiło działalność.
W Małopolsce wciąż więcej firm rejestruje się niż zamyka. W ostatnim miesiącu ta nadwyżka wynosiła w całym regionie 1848, a największa była w Krakowie, gdzie otwarło się 1276 nowych przedsiębiorstw, a 417 znikło. Równocześnie rekordowo dużo firm zawiesiło działalność.
Dalszy wzrost zatrudnienia, produkcji i wynagrodzeń oraz spadek bezrobocia przy jednoczesnym gwałtownym spadku nowo rozpoczętych budów i rosnących obawach o bliższą i dalszą przyszłość – tak można streścić to, co w ostatnich tygodniach dzieje się w małopolskich firmach. Najlepiej sytuację opisują dane, jakie krakowski GUS otrzymał z przedsiębiorstw budowlanych: liczba mieszkań oddanych do użytkowania była w minionym miesiącu aż o 30 proc. większa niż przed rokiem, a zarazem dramatycznie, bo o blisko 50 procent, zmniejszyła się liczba lokali, których budowę rozpoczęto. Pokazuje to, z jak wielką siłą rozpędu biznes wkroczył w rok 2022 i z jak ostre hamowanie teraz mu grozi. Głównym problemem są rosnące koszty działalności firm (energia!) i inflacja.

Efekt siły rozpędu widać było w sierpniu jeszcze w kilku branżach, w tym szeroko pojętej turystycznej, logistycznej oraz w przetwórstwie przemysłowym. Efektem był wzrost zatrudnienia - od 2 do 6,5 proc. w skali roku. Na osobne opracowanie zasługuje sytuacja w sektorze IT i nowoczesnych usług biznesowych (sekcja informacja i komunikacja), gdzie zatrudnienie wzrosło w rok o… 39 procent. Równocześnie w coraz liczniejszych obszarach gospodarki widać spadki zatrudnienia: w firmach zaopatrujących mieszkańców w media oraz wywożących odpady – o 1 proc., w budownictwie o 1,3 proc., w handlu i naprawie pojazdów – o 2 proc., a w gronie specjalistów działających poza wspomnianą branżą IT i globalnych usług dla biznesu – o ponad 4 proc.

Widać wyraźnie, że gdyby nie skokowy wzrost liczby pracowników w sektorze usług biznesowych oraz rekordowe od trzech lat ożywienie w zakwaterowaniu i gastronomii, mielibyśmy w Małopolsce do czynienia z pierwszym od lat spadkiem zatrudnienia. Na większości obszaru naszego regionu zjawisko to nie wynika jednak ze zwolnień i rosnącego bezrobocia, tylko z demografii: populacja młodych pracowników jest zbyt mała, by zastąpić pokolenia odchodzące na emerytury.

Wzrost wynagrodzeń w Małopolsce nie nadąża za inflacją: 10 proc. kontra 16 proc.

Z opracowania GUS wynika, że wzrost wynagrodzeń w naszym regionie stanowczo przestał nadążać za rosnącą inflacją. W sierpniu wyniósł średnio 10,2 proc. - gdy inflacja 16,1. Ponad inflacyjną kreską znaleźli się tylko pracownicy transportu i gospodarki magazynowej (wzrost pensji o 28 proc.!), a blisko niej – pracownicy obsługi rynku nieruchomości (wzrost o 15,4 proc.), handlu (15,1) oraz informacji i komunikacji (13,6). Natomiast bardzo silnie tracili pracownicy przemysłu, budownictwa, a zwłaszcza zajmujący się administrowaniem i działalnością wspierającą. Najwyższy nominalny poziom zarobków osiągnęli pracownicy informacji i komunikacji (12,1 tys. zł), a najniższy – zakwaterowania i gastronomii (niespełna 4,6 tys. zł).

W Małopolsce wciąż więcej firm rejestruje się niż zamyka. W ostatnim miesiącu ta nadwyżka wynosiła w całym regionie 1848, a największa była w Krakowie, gdzie otwarło się 1276 nowych przedsiębiorstw, a 417 znikło. Równocześnie rekordowo dużo firm zawiesiło działalność.

Liczba firm w Małopolsce stale rośnie. Ale równocześnie padł kolejny rekord liczby zawieszonych działalności gospodarczych

Najświeższe dane GUS wskazują zatem na wciąż relatywnie dobrą kondycję małopolskiej gospodarki, przy wciąż rosnących obawach większości przedsiębiorców o przyszłość i to nie tylko najbliższą zimę (w kontekście kosztów ogrzewania), ale też - kolejny rok (w kontekście „proponowanych” przez spółki energetyczne nowych cen energii elektrycznej).

Na razie utrzymuje się tendencja z ostatnich kilkunastu miesięcy, czyli więcej nowych firm rejestruje działalność niż znika z rejestrów. GUS po raz kolejny odnotował to zjawisko we wszystkich miastach i powiatach Małopolski, przy czym najlepiej wygląda to w Krakowie oraz powiatach: wielickim, tatrzańskim, tarnowskim, suskim, oświęcimskim, myślenickim i krakowskim, a najsłabiej w Tarnowie oraz powiatach nowosądeckim, nowotarskim i chrzanowskim.

Równocześnie padł kolejny rekord liczby firm z zawieszoną działalnością: na koniec lata było ich w Małopolsce 57,3 tys., z czego 19,3 tys. w Krakowie, 5,1 tys. w powiecie krakowskim i prawie 3 tys. w powiecie nowosądeckim. W Tarnowie jest więcej zawieszonych firm niż w Nowym Sączu (1738 wobec 1369). Najwięcej nowych zawieszeń GUS odnotował w Krakowie (159) oraz w powiatach wielickim (40), olkuskim i nowosądeckim (po 34). Szybko przybywa też zawieszonych działalności na ziemi limanowskiej.

Gdzie jest najwięcej firm w Małopolsce

Najwięcej firm na tysiąc mieszkańców przypada w Krakowie (211) oraz powiecie tatrzańskim (180). Trzecie miejsce na podium zajmuje powiat wielicki (143). Za tą trójką znalazł się powiat krakowski (137), który wyprzedził Nowy Sącz (132). Średnia dla Małopolski to 134. Wyraźnie odstają od niej powiaty: dąbrowski (71) tarnowski (81), gorlicki (84), nowosądecki (94), brzeski (96) i limanowski (97). Z kolei najwięcej osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przypada na tysiąc mieszkańców w powiecie tatrzańskim (143), Krakowie (132) i powiecie wielickim (113),. Za podium znalazł się powiat krakowski (109).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto