Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Bezpłatna i natychmiastowa pomoc dla osób z traumą

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
bartosz frydrych / nowiny
Udział w wypadku samochodowym, utrata dorobku życia w pożarze, doświadczenie różnych form przemocy czy też nadużyć seksualnych - tego typu wydarzenia bez wątpienia nie pozostają bez wpływu na naszą kondycję psychiczną. Osoby, które doświadczyły traumy mogą jednak liczyć na bezpłatną pomoc specjalistyczną. Leczenie zapewnione jest w ramach nowego programu pilotażowego, który został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia. Na terapię można zgłosić się bez skierowania. W Małopolsce do pilotażu dołączyły trzy krakowskie placówki.

Pilotaż ma ułatwić osobom cierpiącym z powodu traumy uzyskanie specjalistycznej pomocy oraz pozwolić na przetestowanie modelu opieki nad takimi pacjentami. W Małopolsce program jest obecnie realizowany przez trzy krakowskie placówki: Szpital Uniwersytecki, CM Unimed oraz Stowarzyszenie „W Dobrą Stronę’.

Z pomocy specjalistów mogą skorzystać m.in. osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, ucierpiały w wypadku komunikacyjnym czy też musiały uciekać przed wojną. Trauma jak wyjaśniają specjaliści to każde przeciążające doświadczenie, które destabilizuje zdrowie psychiczne człowieka w sposób, który wpływa na jego funkcjonowanie emocjonalne i zdrowie somatyczne.

Terapia zaś ma pacjentom pomóc im w powrocie do zdrowia oraz codziennych aktywności oraz nauczyć, jak radzić sobie ze stresem i dbać o kondycję psychiczną.

- Leczeniem traumy w naszym ośrodku zajmujemy się od lat. Pilotaż, który kilka miesięcy temu uruchomił resort zdrowia ma na celu zwrócenie uwagi na ten problem, który przez lata bywał bagatelizowany – mówi prof. Krzysztof Rutkowski szef Zakładu Psychoterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który też jest w grupie ośrodków realizujących pilotaż.

Szczegółowy plan terapii jest dostosowywany do potrzeb każdego pacjenta. Opieka może obejmować m.in. konsultacje z psychiatrą, pomoc psychologa, psychoterapię indywidualną czy grupową.

- Poza osobami po traumie dziecięcej lub seksualnej dużo pacjentów z traumą, którzy się do nas zgłaszają w ostatnim czasie to osoby, które doświadczyły traumy wojennej. Dlatego też jesteśmy w trakcie rekrutacji specjalistów mówiących w języku ukraińskim, tak aby zapewnić im jak najlepsze i najbardziej komfortowe warunki leczenia w ich ojczystym języku – dodaje prof. Rutkowski.

Nie potrzeba skierowań

Leczenie w ramach programu pilotażowego jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

[/cyt] - Żeby skorzystać z opieki nie jest potrzebne skierowanie, ani wcześniejsza diagnoza. Wystarczy zgłosić się do ośrodka – dodaje prof. Rutkowski. [/cyt]

Program pilotażowy potrwa do końca 2024 roku. Poza małopolskimi placówkami, realizują go również ośrodki w innych częściach kraju – m.in. Poznaniu i Szczecinie. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w Polsce jest ok. 200 tys. pacjentów cierpiących na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, którzy będą mogli skorzystać z tej pomocy.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Bezpłatna i natychmiastowa pomoc dla osób z traumą - Gazeta Krakowska

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto