Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ciemna strona bonu turystycznego. W internecie kwitnie nielegalny handel

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Karolina Misztal
Termin wykorzystania bonu zbliża się wielkimi krokami. Osoby, które posiadają bon mogą wykorzystać go do 30 września. To powoduje, że na stronach internetowych pojawiają się ogłoszenia od osób, które jeszcze rzekomo przed wyznaczonym terminem planują "pozbyć" się swojego bonu. „Sprzedam bon turystyczny o wartości 570 złotych za kwotę 350, osoby zainteresowane priv” – takie ogłoszenia niejednokrotnie można znaleźć na portalach społecznościowych i sprzedażowych. Okazuje się, że wszelkie próby sprzedaży bonu są nielegalne i za tego typu działania grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Oferty sprzedaży bonów w internecie pojawiały się tuż po tym, kiedy w 2020 r. rząd przyznał rodzinom z dziećmi pierwsze bony do wykorzystania w wakacje. Pomimo tego, że niejednokrotnie pojawiały się informacje, że sprzedaż bonów jest nielegalna, problem nadal istnieje, a w mediach społecznościowych i na stronach sprzedażowych wciąż można przeczytać ogłoszenia dotyczące sprzedaży bonu.

Nieprawidłowe wykorzystanie bonu, polegające na przykład na próbie jego sprzedaży, nasilone jest przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Z prowadzonych przez Polską Organizację Turystyki statystyk, które dotyczą właśnie nieprawidłowości związanych z zastosowaniem bonów turystycznych - przyjmowanie i realizowanie płatności niezgodnie z ustawą - wynika, że do tej pory (17 sierpnia) do POT wpłynęło w sumie 180 zgłoszeń – tłumaczy Przemysław Marczewski, rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej. - POT do tej pory skierowała 18 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa – dodaje.

Rzecznik POT podkreśla, że pobieranie płatności za towary oraz usługi wbrew założeniom zawartym w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym także jest niezgodne z prawem i zgodnie z artykułem określonym w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym za nieprawidłowe wykorzystanie bonu grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Marczewski przyznaje, że nieprawidłowości związane z wykorzystaniem bonu turystycznego powinny być kierowane bezpośrednio do POT, jednak część działań zgłaszana jest do innych instytucji, czy bezpośrednio na policję, w związku z czym możliwa jest sytuacja, w której liczba nieprawidłowości jest znacznie większa. Zgłoszenia wpływają zarówno od osób, które na mediach społecznościowych czy stronach sprzedażowych zauważyły ogłoszenie dotyczące sprzedaży bonu, od przedsiębiorców, ale także od osób, które za bon turystyczny próbują kupić np. zabawki.

Wszelkie nieprawidłowości związane z wykorzystywaniem bonu turystycznego zgłaszane są na skrzynkę pocztową, po czym POT weryfikuje, czy konkretna płatność faktycznie miała miejsce i czy została zrealizowana niezgodnie z ustawą zarówno po stronie przedsiębiorcy, czy po stronie osób, które planują sprzedać bon.

Bon turystyczny

Bon turystyczny obejmuje kwotę 500 zł, która zostaje przyznana na jedno dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przyznana kwota wynosi 1000 zł. Bon przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w chwili wejścia w życie przepisów o bonie, lub jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Podczas aktywowania bonu poza kodem, wymagane jest także podanie czterocyfrowego kodu pin, który jest przesyłany na numer telefonu w trakcie jego aktywacji, a który jest wymagany do potwierdzenia rezerwacji. Dlatego, nawet jeśli ktoś zdecydował się na zakup bonu z ogłoszenia w internecie w momencie realizacji może okazać się, że bon jest już nieaktywny.

Warto przypomnieć, że w Małopolsce firmy turystyczne odebrały przeszło 964 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę niemal 525 mln złotych. To pierwszy wynik w kraju przed województwami pomorskim i zachodniopomorskim. W całej Polsce kwota transakcji przekroczyła 2,4 mld złotych.

Najczęściej fałszowane produkty spożywcze na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ciemna strona bonu turystycznego. W internecie kwitnie nielegalny handel - Gazeta Krakowska

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto