Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Tłumy witały pociąg retro [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Najmłodsi członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei wcielili się w rolę konduktorów
Najmłodsi członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei wcielili się w rolę konduktorów Bogumił Storch
Słynnym kalwaryjskim ogórkiem i skocznymi melodiami powitali na dworcu PKP mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony miłośników kolejnictwa z całej Polski, którzy w sobotę podróżowali składem retro.

W sobotę na stację Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona punktualnie o godz 11. 47 wjechał zabytkowy Pociąg Retro. Cały skład przejechał z Krakowa przez Kalwarię Zebrzydowską i Lanckoronę do Wadowic i Andrychowa z okazji dziesięciolecia powstania Kolejowego Szlaku Papieskiego.

To inicjatywa Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei pod nazwą „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej – II edycja”. Dzięki projektowi uruchomionych zostało 25 przejazdów turystycznych po najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski.

W skład Pociągu Retro wchodzi parowóz Ty42-107 z 1946 roku, oraz historyczne, drewniane wagony z lat 1920 – 1935.

W Kalwarii Zebrzydowskiej Pociąg Retro zatrzymał się na ok. 20 minut i został uroczyście powitany przez okolicznych mieszkańców, który na dworzec Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona ściągnęli całymi rodzinami, by z bliska podziwiać lokomotywą parową i zabytkowe wagony. Pociągiem podróżują miłośnicy kolei z całej Polski.

Na stacji w Kalwarii przygotowano dla nich rozmaite atrakcje: częstowano m.in słynnym ogórkiem kalwaryjskim oraz innymi potrawami regionalnymi, przygotowanymi przez „Swojskie Klimaty” Barwałdu Średniego i Stowarzyszenie "3 Wionków" z Jastrzębi.Można sobie też było zrobić zdjęcie z lokalną grupą folklorystyczną Zebrzydowscy, grupą militarną z Barwałdu Średniego a Gminna Orkiestra z Lanckorony na peronie grała skoczne marsze.

Po południu zabytkowy pociąg zawita na dworzec w Wadowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto