Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezus Chrystus królem Polski? Samorządy zasypane petycjami

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Uroczystości religijne
Uroczystości religijne Wojciech Matusik
W programie najbliższej, czwartkowej, sesji andrychowskiej Rady Miasta jest projekt uchwały dotyczący rozpatrzenia petycji zawierającej postulat poparcia intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. To pomysł prawniczki z Rabki Zdroju, którym musi się teraz zająć wiele małopolskich samorządów. Wysyła do nich projekty niemal hurtowo.

Autorką petycji jest Renata Sutor, prawniczka z Rabki-Zdroju, która chce, by rada Andrychowa swoją uchwałą poparła jej pomysł.
W internecie na portalu Youtube zamieściła krótki film, w którym opowiada o swojej inicjatywie.

Wyjaśnia w nim, że petycję o dokonanie pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski wysłała 27 listopada 2019 r. do Konferencji Episkopatu Polski oraz Prymasa Polski a potem również do większości samorządów lokalnych w Polsce, w tym tych z powiatu chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego. Takie pismo trafiło też do andrychowskiego magistratu.

Wszystko jest jak najbardziej legalne, dzięki ustawie o petycjach z lipca 2014 roku. Zgodnie z prawem, każdy może skierować do dowolnego organu władzy petycję, którą ten organ musi rozpatrzyć, odpowiedzieć autorowi albo skierować do innego organu.

Skąd ten pomysł?

Sprawa wiąże się z religijnym wydarzeniem z 2016 roku, które miało miejsce w sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie odbyły się uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Odczytano tam Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa na Króla i Pana. Po przyjęciu komunii i błogosławieństwie nastąpiło oficjalne ogłoszenie Jezusa Chrystusa "Królem Polski". Najwyraźniej prawniczce z Rabki-Zdroju to nie wystarczyło.

– Głównym powodem napisania i wysłania tej petycji była pielgrzymka, którą odbyłam do Krakowa, do Łagiewnik, na uroczystości intronizacyjne. Gdy byłam na tej uroczystości to część wiernych mówiła, że ta uroczystość jest niepełna, że intronizacja powinna być jeszcze raz zrobiona, uroczyście, przez wszystkich wiernych, przez wszystkie władze świeckie i kościelne – tłumaczy Renata Sutor.

Decyzja 23 stycznia

Do przegłosowania intronizacji Chrytusa w Andrychowie potrzeba głosów większości, czyli przynajmniej 11 z 21 rajców. Zanosi się jednak na to, że szanse nie są duże. Komisja skarg i petycji RM w Andrychowie rekomendowała już radnym, by tę uchwałę odrzucili. Uznano, że przyjęcie uchwały ją popierającą mogłoby godzić w zapisy Konstytucji RP. Zgodnie z nimi władze publiczne w Polsce "zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

Głosowanie odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, na sesji Rady Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jezus Chrystus królem Polski? Samorządy zasypane petycjami - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto