MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile warte były igrzyska europejskie w Krakowie i Małopolsce? Optymistyczne wyliczenia urzędników

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Igrzyska Europejskie w 2023 r. rozsławiały Kraków i Małopolskę
Igrzyska Europejskie w 2023 r. rozsławiały Kraków i Małopolskę Anna Kaczmarz
W sumie ok. 2,5 miliarda zł trzeba by wydać na promocję Małopolski, żeby osiągnąć efekt, jaki przyniosły nam ubiegłoroczne III Igrzyska Europejskie zorganizowane w Krakowie i naszym regionie. Jak poinformował przedstawiciel Małopolskiej Organizacji Turystycznej, tzw. ekwiwalent reklamowy tej imprezy wyniósł 731 mln zł tylko na terytorium naszego kraju, natomiast jeśli chodzi o wynik na świecie - szacowany jest on na ponad 400 milionów euro.

- To kwota, której nie wydaliśmy na promocję, ponieważ byliśmy gospodarzem tej największej multidyscyplinarnej imprezy sportowej w historii Polski, a w roku ubiegłym również największej imprezy sportowej w całej Europie - podsumował Rafał Kosowski, wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, radny województwa, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jak przypomniał, na igrzyskach gościliśmy ponad 6 tysięcy zawodników z ponad 40 krajów Europy.

Ekwiwalent promocyjny III Igrzysk Europejskich na poziomie prawie 2,5 miliarda zł zapewniły Małopolsce głównie transmisje telewizyjne, ale też informacje czy wzmianki zamieszczane w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy: w zawodach w ramach igrzysk, które trwały od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r., rywalizowało 6380 zawodników w 29 dyscyplinach. Zmagania odbyły się w 13 miastach. Rywalizacja w 24 dyscyplinach trwała w Małopolsce - w Krakowie, a także w: Krynicy-Zdroju, Tarnowie, Zakopanem, Nowym Targu, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Myślenicach, Kryspinowie oraz Oświęcimiu.

Świetny wynik w liczbie turystów, ale w promocji nie można ustawać

W tym tygodniu przedstawiciele władz regionu przekazali, że - jak wynika z badań ruchu turystycznego w Małopolsce w 2023 roku, przeprowadzone przez Małopolską Organizację Turystyczną - nasze województwo odwiedziło w ubiegłym roku w sumie 20,8 mln gości. Po raz pierwszy jest to wynik wyższy niż przed pandemią Covid-19. Turystów w 2023 r. było o 16,5 proc. więcej niż w dotychczasowym rekordowym roku 2019, kiedy Małopolskę zwiedzało i w niej wypoczywało 18 mln osób. Szacunkowe wpływy Małopolski z turystyki w 2023 roku wyniosły 13,03 mld zł - co z kolei oznacza wzrost o 16,2 proc. w stosunku do roku 2022.

Jak podkreśliła Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, aby takie efekty utrzymać, potrzebna jest nieustająca praca nad promocją regionu, działania marketingowe.

- Trzeba cały czas pobudzać zmysły, cały czas podkreślać, jakim dysponujemy pięknem Małopolski, trzeba mówić o nowych miejscach - stwierdziła Iwona Gibas.

Zachęta dla młodzieży: najpierw opera, potem zwiedzanie

W ubiegłym roku promowano regionalną ofertę turystyczną Małopolski podczas kampanii promocyjnej na rynkach zagranicznych w ramach projektu "Małopolska - cel podróży". Trwała też intensywna kampania promocyjna w kraju (m.in. w ramach projektu "Daj się ugościć w Małopolsce").

Jeśli chodzi o działania w 2024 roku, Iwona Gibas wspomina m.in: - Kolejny rok z rzędu będziemy realizować projekt skierowany do młodzieży: wycieczek szkolnych, które mają połączyć instytucje kultury ze zwiedzaniem, z atrakcją turystyczną. Będziemy naszą młodzież zachęcać do tego, żeby wsiedli w autobusy, przyjechali do opery czy do filharmonii na koncerty, zażyli wysokiej kultury, a potem poszli zwiedzać Kraków czy pojechali do Zakopanego. To projekt cieszący się bardzo dużą popularnością, jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - dodała przedstawicielka władz regionu.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto