Hotel „Glob” znika, ale jego symbol pozostanie w mieście. Grupa zapaleńców zatroszczyła się o jedną z rzeźb

Monika Pawłowska
W szybkim tempie hotel „Glob” znika z powierzchni ziemi. Fragment kolejowego reliktu postanowił zachować Tomasz Klepacz. Mieszkaniec Oświęcimia za 1500 zł kupił jedną z dwóch dużych konstrukcji o kształcie kuli, które były wizytówką hotelu. Druga wciąż jest do wzięcia. Ktoś chętny?

Rozbiórka byłego hotelu „Glob” przy ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu rozpoczęła się w połowie lutego. Działająca na zlecenie miasta firma wyburzeniowa, chcąc ocalić namiastkę trzygwiazdkowego hotelu, kiedyś będącego własnością PKP, wystawiła na sprzedaż dwie rzeźby - stalowe globusy, które wieńczyły całą konstrukcję. Cena każdej rzeźby wynosiła 1500 zł.
- Kupiłbym ją, gdybym miał na zbyciu taką kasę - wyznaje Jarosław Fiedor, oświęcimianin, który codziennie uwiecznia wyburzenie hotelu. - Nie dawało mi to spokoju, więc rozpuściłem wici i odezwał się Tomek, dzięki któremu jedna z rzeźb nie pójdzie na złom – dodaje.

Tomasz Klepacz, właściciel firmy Elterm nie miał wątpliwości, że należy zachować cząstkę historii miasta.
- Kiedyś, gdy jeszcze mieszkałem na wsi, ten hotel był szczytem marzeń, luksus - wyznaje Tomasz Klepacz. - Któregoś dnia, jak wziąłem zasiłek, to po prostu przespałem go w tym hotelu - dodaje 43-latek.
Jak mówi hotel ma dla niego wartość sentymentalną. Chciał zachować i urzeczywistnić choćby jego część. Stąd zakup. - Nie chciałem, aby to przepadło - mówi Klepacz. - Teraz przygotowujemy dla tej rzeźby godne miejsce - dodaje.

200-kilogramowy kolos po konserwacji stanie na trzech głazach. Zostanie podświetlony i opisany.
- Mam cząstkę hotelu u siebie - cieszy się Klepacz. - Zapraszam do obejrzenia przy myjni samochodowej na ul. Gospodarczej 16 – dodaje.

Druga kula wciąż jest do wzięcia. Wbrew obiegowej opinii, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut nie jest zainteresowany kupnem.
- Obiekt dawnego hotelu „Glob” ani żaden jego element nie ma wartości historycznej - wyjaśnia
Katarzyna Kwiecień, rzecznik oświęcimskiego magistratu. - Miasto określiło, że nie będzie pozyskiwało żadnych materiałów z rozbiórki, co w znacznym stopniu wpłynęło na wycenę złożonych ofert w przetargu na rozbiórkę byłego hotelu - dodaje.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie