Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droższe egzaminy na prawo jazdy w Małopolsce. Jest projekt nowych stawek opłat

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego zdecydują jeszcze w tym miesiącu, czy podnieść opłaty za egzamin na prawo jazdy w całym województwie. Nowe stawki miałyby obowiązywać już na wiosnę. Przyszli kierowcy zapłacą więcej zarówno za egzamin teoretyczny jak i praktyczny. Teorię z reguły zdaje się bez większych problemów (wystarczy porozwiązywać wcześniej trochę testów), ale jazda, szczególnie po mieście, to już zupełnie coś innego. Często wymaga to powtarzania egzaminu, a to kosztuje, a ma kosztować więcej.

Proponowane stawki:

1)części teoretycznej egzaminu państwowego - w wysokości 50 zł;

2)części praktycznej egzaminu państwowego wymaganego do uzyskania prawa jazdy w zakresie uprawnień kategorii:

a)AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem – w wysokości 200 zł,

b)B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E - w wysokości 250 zł;

Dziś stawki są niższe i bardziej zróżnicowane jeśli chodzi o kategorie uprawnień:

Droższe egzaminy na prawo jazdy w Małopolsce. Jest projekt nowych stawek opłat
Małopolska.pl

Uzasadnienie podwyżki (uzasadnienie z projektu uchwały:

"Głównym zadaniem wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego jest organizacja egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1998r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 988 ze zm.), ośrodek prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie. Przychody wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w województwie małopolskim w ok. 90% pochodzą z wpływów za przeprowadzanie egzaminów państwowych. Dotychczas obowiązujące stawki opłat za przeprowadzenie egzaminów zostały określone w dniu 19 stycznia 2013 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów (Dz. U. z 2014r. poz. 974) i nie były zmieniane do chwili obecnej.

Oprócz głównego celu jakim jest organizacja egzaminów państwowych WORD-om powierzono zadanie realizacji działań publicznych związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Taki przyjęty model ekonomiczny funkcjonowania ośrodków egzaminowania zakładał, że uzyskanie przychody związane z realizacją egzaminów dodatkowo będą przeznaczone na finansowanie inicjatyw z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Obecnie z przyczyn ekonomicznych działalność ta praktycznie jest niemożliwa do zrealizowania bez zmiany strony przychodowej (cen egzaminów).

Od 2013 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw wzrosło z 3835,05zł do 6965,84 zł w IV kwartale 2022 roku (Dz. Urz. GUS z 2023 r. poz. 1). Ponadto w okresie tym znaczącemu wzrostowi uległy ceny mediów (energia elektryczna i cieplna, woda, gaz), stawki opłat za odbiór śmieci komunalnych i ścieków, podatków od nieruchomości oraz ceny paliwa. Wzrost wynagrodzeń, cen i danin publicznych w sposób istotny zwiększył koszt przeprowadzenia egzaminów państwowych na prawo jazdy, wzrost kosztów zakupów i utrzymania floty pojazdów oraz funkcjonowania systemu teleinformatycznego ośrodka. Dodatkowo w wyniku pandemii Covid-19 wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego ponosiły nieplanowane koszty dezynfekcji pomieszczeń i pojazdów, a także utrzymania bezpieczeństwa zatrudnionych pracowników i klientów ośrodka. Poniosły również stratę wynikającą z konieczności wstrzymania procesu egzaminowania w 2020r. - z uwagi na realne zagrożenie rozprzestrzeniania wirusa Covid – 19. Wzrost kosztów przeprowadzania egzaminów oraz wieloletni brak waloryzacji opłat za przeprowadzenie egzaminów doprowadził do ograniczania inwestycji w ośrodkach - do niezbędnego minimum.

Najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku, w związku ze spodziewaną zmianą przepisów dotyczących warunków technicznych pojazdów do przeprowadzania egzaminów na kategorię C+E prawa jazdy, WORD-y będą musiały posiadać ciągniki siodłowe z naczepami, które WORD-y będą musiały zakupić. Dodatkowo obok tych czynników, zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w uchwale zostały uwzględnione koszty rzeczowe i osobowe związane z przeprowadzaniem egzaminów państwowych (art. 56a ust. 2).Koszty przeprowadzania egzaminów w Wojewódzkich WORD-ach w 2022 r. znacznie przekraczały dla wszystkich kategorii praw jazdy ustalone stawki opłat za egzaminy.

Na ile procent Polska otrzyma pieniądze z KPO?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Droższe egzaminy na prawo jazdy w Małopolsce. Jest projekt nowych stawek opłat - Gazeta Krakowska

Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto