Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Andrychów będzie mieć swoje autobusy

Bogumił Storch
Urzędnicy z Andrychowa w fabryce autobusów. Do miasta trafią takie pojazdy jak ten w tle, ale w innym kolorze
Urzędnicy z Andrychowa w fabryce autobusów. Do miasta trafią takie pojazdy jak ten w tle, ale w innym kolorze Nowiny Andrychowskie
Urząd Marszałkowski zdecydował się jednak nie wykreślać gminy Andrychów z listy wniosków o 16 mln zł unijnego dofinansowania. Nie ma przeszkód, by pierwsze, fabrycznie nowe pojazdy, pojawić się mają już za tydzień. Reszta dotrze w grudniu.

W październiku nieoczekiwanie gmina Andrychów nie otrzymała unijnego dofinansowania na zakup 14 autobusów. Tym samym pod dużym znakiem zapytania stanęło utworzenie od 1 stycznia 2018 roku samodzielnej gminnej komunikacji, na którą mieszkańcy bardzo liczyli.

Skuteczne odwołanie

Władze andrychowskie odwołały się jednak od tej decyzji. Jak się teraz okazuje, skutecznie. Teraz mogą więc wrócić do realizacji planów uruchomienia komunikacji, o której mówiło się tutaj od dawna.

Andrychów wystąpił ze spółki Międzygminnego Zakładu Komunikacyjnego w Kętach, a potem zamówił wspomniany nowy tabor. Cała inwestycja szacowana była na 22 mln zł. Kwota ogromna. Stąd unijne wsparcie było zbawienne. Zaskoczenie było więc duże, gdy andrychowski wniosek został jednak negatywnie oceniony przez ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego.

Ich zdaniem nie spełniał jednego z kryteriów, dotyczącego wpływu na integrację całego systemu transportowego gminy.

- Zapewniliśmy, że tak będzie i niezwłocznie wysłaliśmy nasze odwołanie od tej decyzji - wyjaśnia Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa.

Po kilku korektach projekt na dofinansowanie unijne został ostatecznie zaakceptowany i wrócił na listę. Chociaż były również wątpliwości.

Przypomnijmy, że władze Andrychowa złożyły wniosek o dofinansowanie zakupu 14 autobusów miejskich dla nowo tworzonej komunikacji gminnej.

Produkcja już ruszyła

Autobusy są już zamówione i trwa ich montaż w firmie MMI w Zbyszewie. Wizytę w tamtejszej fabryce złożyli przedstawiciele andrychowskiego magistratu z burmistrzem Żakiem i jego zastępcą Mirosławem Wasztylem.

Pierwsze minibusy typu Kapena Urby 72 mają trafić do Andrychowa już z końcem listopada i na początku grudnia. Jak zapewnił ich prezes MMI Stanisław Zdrojewski, są to bardzo nowoczesne autobusy, które spełnią oczekiwania pasażerów. Na trasy mają ruszyć jednak od 1 stycznia 2018 r. Mieszkańcy pojazdy będą mogli zobaczyć nieco wcześniej.

- Jeszcze w grudniu planujemy zorganizować w centrum miasta specjalną prezentację autobusów. To ma być taka niespodzianka dla mieszkańców - powiedział burmistrz Tomasz Żak. -Umowy o dofinansowaniu jeszcze nie podpisaliśmy, czekamy na informację z Urzędu Marszałkowskiego, o tym, kiedy to nastąpi dodaje.

Minibusy obsługiwać będą linie wewnątrz gminy. Samorząd nie zatrudni jednak własnych kierowców. Pojazdy i kursy mają być obsługiwane przez prywatnych przewoźników, wybranych przez gminę.

Oprócz autobusów inwestycja obejmie także przystanki, które będą zinformatyzowane i monitorowane, z nowoczesnym oświetleniem i bez barier architektonicznych.

Na takim przystanku pasażer będzie miał informację, kiedy nadjedzie najbliższy autobus. W pobliżu andrychowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej powstaje już zajezdnia, stanowisko dyspozytorskie, garaże i warsztaty do obsługi nowych autobusów.

Całość projektu budowy nowego systemu komunikacji publicznej w Andrychowie potrwa do 2019 roku.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy w supermarketach? Sprawdźcie

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto