Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

161. rocznica wybuchu powstania styczniowego w Czernej. Hołd dla św. Rafała Kalinowskiego i widowisko "Poszli nasi w bój bez broni"

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rekonstruktorzy przygotowali scenki historyczne, a w nich starcie powstańców z patrolem rosyjskim
Rekonstruktorzy przygotowali scenki historyczne, a w nich starcie powstańców z patrolem rosyjskim Barbara Ciryt
Pamięć o powstańcach styczniowych, wśród nich o św. Rafale Kalinowskim, była okazją dorocznych obchodów 161. rocznicy powstania styczniowego w klasztorze oo. Karmelitów Bosych w Czernej w gminie Krzeszowice. Uroczystości organizowane pod hasłem "Poszli nasi w bój bez broni" połączono z 41.Pielgrzymką Ludzi Pracy do czerneńskiego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Przygotowano prezentację historyczna oraz widowisko rekonstrukcyjne przypominające walki powstańców z zaborcami.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny i ludzi pracy. Podczas mszy św. kazanie wygłosił ks. Władysław Palmowski, referent Duszpasterstwa Ludzi Pracy, kapelan NSZZ "Solidarność" w Archidiecezji Krakowskiej. Mówił o umniejszaniu w dzisiejszej Polsce wartości i słów: Bóg, Honor, Ojczyzna, natomiast gloryfikowaniu innych: pieniądze, kariera, władza. Grzmiał: Nie o taką obcą Polskę walczyliście.

Na obchody przybyli pielgrzymi z Małopolskiej Solidarności oraz przedstawiciele władz: parlamentarnych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych. Dla uczczenia bohaterów powstania w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego złożono kwiaty, a w miejscu jego pierwotnego grobu na przyklasztornym cmentarzu zapalono znicze.

Organizatorzy uroczystości obchodów 161 . rocznicy wybuchu powstania, czyli krzeszowicka Fundacja Pro Artem, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Czernej, Klasztor oo. Karmelitów Bosych i koordynator przedsięwzięcia Andrzej Mędrala zadbali o przypomnienie walk w formie widowiska historycznego. Rekonstrukcję starcia powstańców z rosyjskimi zaborcami przygotowali członkowie Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków.

Po widowisku organizatorzy zaprosili jeszcze na prelekcję Doroty Strojnowskiej zatytułowaną "Ślady powstania styczniowego na ziemi krzeszowickiej" oraz projekcję filmu "Mała rapsodia polska".

Celem uroczystości było przypomnienie historii z 1863 roku i kultywowanie tradycji powstańczych. Wybór Czernej jako miejsca scenerii odtworzenia widowiska historycznego nie było przypadkowe, bo tutaj posługiwał św. Rafał Kalinowski, który przed wstąpieniem do zakonu był dowódcą powstania styczniowego na Litwie, którego władze carskie zesłały na Syberię na 10 lat . Po powrocie wstąpił do karmelitów bosych. Na terenie sanktuarium w Czernej ma grób.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krzeszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto