Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce Tele-Anioły zadbają o zdrowie i bezpieczeństwo chorych seniorów

Iwona Krzywda
Umowa w sprawie Tele-Aniołów została podpisana w piątek
Umowa w sprawie Tele-Aniołów została podpisana w piątek Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W województwie małopolskim rusza projekt Tele-Aniołów. To jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce, dzięki której ze specjalnej pomocy skorzysta 10 tys. najstarszych chorych pozbawionych dziś wsparcia ze strony rodziny.

Jeszcze w tym roku pierwsi seniorzy będą mogli skorzystać z usług małopolskiego Tele-Anioła. Projekt przygotowany przez urząd marszałkowski zakłada m.in. objęcie zdalną opieką medyczną najstarszych, niesamodzielnych pacjentów, którzy mieszkają samotnie i na co dzień nie mają zapewnionego wsparcia ze strony rodziny. Każdy z nich otrzyma specjalną opaskę na rękę, dzięki której w łatwy sposób będzie mógł skontaktować się ze specjalistami czuwającymi nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem.

- W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, która dodatkowo jest sama w domu, ma niewielkie szanse na uzyskanie profesjonalnej pomocy. To właśnie z myślą o takich Małopolanach powstał Tele-Anioł, który umożliwi szybką komunikację z centrum pomocowym, a w efekcie natychmiastową i skuteczną pomoc. A czas reakcji w takiej sytuacji ma przecież ogromne znaczenie – tłumaczy Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

W ciągu najbliższych trzech lat Tele-Anioły trafią do ok. 10 tys. seniorów z całego regionu. Rekrutacja pacjentów, którym zostaną rozdane opaski w ramach pierwszej tury wystartuje w marcu. Decydującym kryterium będzie stan zdrowia chorego. Zdalna opieka zostanie zaoferowana przede wszystkim samotnym seniorom z chorobami przewlekłymi, którzy w każdej chwili mogą wymagać pilnej interwencji lekarza. Tele-Anioł zapewni większe bezpieczeństwo osobom narażonych na udar mózgu, cierpiącym na zaawansowaną cukrzycę, choroby serca i układu krążenia czy depresję.

Za realizację projektu będą odpowiadać Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek. Całość pochłonie 38 mln zł.

- Obserwujemy obecne tendencje demograficzne i dostrzegamy wyzwania, jakie wiążą się z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Jestem pewny, że za kilka lat teleopieka będzie powszechnym rozwiązaniem – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Średnia długość życia w naszym regionie należy do najwyższych w kraju. Z analiz przeprowadzonych przez pracowników urzędu marszałkowskiego wynika, że w Małopolsce samotnie żyje co najmniej 55 tys. osób po 75 roku życia. Tele-Anioł ma być odpowiedzią właśnie na ich potrzeby.

Jak dokładnie będą wyglądać opaski rozdawane seniorom okaże się dopiero po wyłonieniu firmy, której zostanie powierzona ich produkcja. Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej, który odpowiada za realizację tej część projektu, chce, żeby każda z nich działała podobnie do telefonu komórkowego i była wyposażona w specjalny przycisk SOS. Jego naciśnięcie wystarczy, żeby połączyć się ze specjalistą przez całą dobę czuwającym pod telefonem. Część opasek, dedykowanych najciężej chorym, ma być bardziej zaawansowana technologicznie i umożliwiać bieżące monitorowanie funkcji organizmu m.in. tętna czy też wykrywanie niepożądanych zdarzeń np. upadku.

- W Krakowie i Suchej Beskidzkiej powstaną dwa telecentra, działające przez całą dobę, podobnie jak pogotowie. Za odbieranie telefonów od pacjentów będą odpowiadać ratownicy medyczni. To oni, mając do dyspozycji także historię choroby konkretnej osoby, zdecydują jakiego rodzaju pomocy jej udzielić i czy jest konieczne wezwanie na miejsce ambulansu – wskazuje Piotr Bodzek, prezes Europejskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego.

W centrach telepomocy oprócz ratowników zostaną zatrudnieni także psycholodzy oraz asystenci teleopieki, z którymi senior będzie mógł się połączyć za pomocą opaski i po prostu porozmawiać o swoich problemach albo zdobyć potrzebne mu informacje np. dotyczące świadczeń socjalnych.

Dzięki współpracy z Caritas Diecezji Kieleckiej w ramach projektu Tele-Anioł ok. 3,2 tys. potrzebujących Małopolan dostanie także możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych w swoich domach. Chodzi nie tylko o pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach czy dotarciu na wizytę u lekarza. Za tego rodzaju wsparcie mają odpowiadać specjalnie przeszkoleni specjaliści oraz sąsiedzi samotnych seniorów, których przedstawiciele Caritasu planują zaangażować w projekt.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na andrychow.naszemiasto.pl Nasze Miasto