Małopolska zachodnia. Jak gminy walczą ze smogiem?

Największe dofinansowanie na ograniczenie niskiej emisji zdobyły w tym roku Wolbrom, Kęty i Trzebinia
 Archiwum Dziennika Polskiego

Tylko 10 z 30 gmin w Małopolsce zachodniej wystąpiło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Krakowie o dotacje dla mieszkańców do wymiany starych pieców grzewczych na nowe w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Tam, gdzie nie wystąpiono o dofinansowanie, urzędnicy tłumaczą, że szukają innych źródeł finansowania walki ze smogiem.

Tymczasem, jak zwraca uwagę Wojciech Ślusarczyk z Kalwaryjskiego Alarmu Smogowego, problem smogu wbrew temu co powszechnie się sądzi dotyczy nie tylko dużych miast, ale także małych miejscowości. – Potwierdza to przykład Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie powietrze jest bardzo złe – mówi Wojciech Ślusarczyk. Szacuje, że w Kalwarii i okolicy nawet do 99 proc. mieszkańców korzysta jeszcze z przestarzałych palenisk. Jak dodaje, w przypadku Kalwarii sytuację pogarsza jeszcze fakt, że w domowych piecach spala się tutaj odpady poprodukcyjne z zakładów meblarskich i szewskich.

Największą kwotę, ponad 668 tys. zł w ramach PONE w tym roku uzyskał Wolbrom. Drugie na tej liście są Kęty, których umowa z WFOŚiGW opiewa na ponad 481 tys. zł.

Pieniędzy powinno wystarczyć na wymianę starych kotłowni w 86 domach na nowoczesne kotły gazowe, węglowe i biomasę. Burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar podkreśla, że zainteresowanie ze strony mieszkańców przerosło oczekiwania urzędu.

– Możliwość uzyskania dofinansowania do 6,5 tys. zł przy wymianie na ekologiczny piec węglowy i do 9,5 tys. zł na gazowy jest ofertą znacznie lepszą niż w latach poprzednich - ocenił burmistrz Kęt.

Danuta Grzesiak, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Chrzano­wie tłumaczy, że gmina próbowała zdobyć ponad 665 tys. zł z programu Kawka.

– Jest bardziej opłacalny dla mieszkańców, ale na początku sierpnia okazało się, że program nie będzie realizowany na dotychczasowych zasadach – mówi urzędniczka. To nie znaczy, że chrzanowianie nie mogą liczyć na żadne wsparcie.

W tym roku na wymianę starych źródeł ciepła przeznaczono tutaj 260 tys. zł. Na 60 złożonych w tym roku wniosków przez mieszkańców o dofinansowanie podpisano już 53 umowy.

– W przypadku PONE było mało czasu na realizację – tłumaczy z kolei Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Jak dodaje jednak, olkuski urząd liczy na dofinansowanie w ramach Subregionu Małopolska Zachodnia. Jeśli złożone wnioski zostaną przyjęte, to kwota przeznaczona na dotacje dla mieszkańców gminy Olkusz przekroczy 1,82 mln zł, w tym jej wkład własny wyniesie 364 tys. zł.

Z kolei w Oświęcimiu tłumaczą, że w ramach PONE dotacje do pieca węglowego można uzyskać, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej. Taka jest w Oświęcimiu, ale chętnych jest niewielu.
Stąd zdecydowano się nie przystępować do tego programu, ale dopłaty do wymiany pieców z własnego budżetu są cały czas realizowane. Dotąd skorzystało z niego 176 osób, a na dotacje wydano 825 tys. zł.

Kto wziął pieniądze?

- W 2016 roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wpłynęło 29 wniosków w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji na łączną kwotę 14,9 mln zł.

W Małopolsce zachodniej dotacje uzyskały – w powiecie chrzanowskim: Trzebinia – 427,5 tys.zł, Libiąż – 117,2 tys. zł ; w powiecie olkuskim: Wolbrom – 668,3 tys. zł; w powiecie oświęcimskim: Kęty – 481,2 tys. zł, Brzeszcze – 188,8 tys. zł, Chełmek – 142,5 tys. zł; w powiecie wadowickim: Wadowice – 332 tys. zł, Kalwaria Zebrzydowska – 203,3 tys. zł, Wieprz – 188,8 tys. zł, Tomice – 161,8 tys. zł
- W ub. roku najwięcej starych kotłów w Małopolsce zachodniej zlikwidowano w Andrychowie – 72.
Ponadto stare piece na nowe ekologiczne wymieniono w: Kętach – 61, Chrzanowie – 56, Chełmku – 49, Libiążu
– 47, Wieprzu – 46, Trzebini – 41, Oświęcimiu mieście – 38, Wadowicach – 28, Bukownie– 15, Bolesławiu – 8, Brzeszczach – 4, Olkusz – 2, Alwernia – 1, Osiek – 1, Oświęcim gmina wiejska – 1. W sumie w całym województwie zlikwidowano 4446 starych kotłów.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.