Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cholesterol LDL - jakie są normy stężenia?

abcZdrowie.pl
by TheCulinaryGeek via Flicr.com
Oznaczanie stężenia cholesterolu to jedno z najbardziej popularnych badań diagnostycznych. Jakie wyniki badania są prawidłowe?

Mianem cholesterolu LDL określa się cholesterol obecny we frakcji lipoprotein o małej gęstości. Mimo iż cholesterol spełnia ważne funkcje w organizmie, frakcja LDL cieszy się złą sławą ze względu na niekorzystne oddziaływanie na układ krążenia – jej nadmiar przyczynia się do powstania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

Oznaczanie stężenia cholesterolu LDL we krwi

Badanie poziomu „złego” cholesterolu LDL jest wykonywane w ramach lipidogramu, czyli panelu badań, których celem jest ocena gospodarki lipidowej organizmu poprzez oznaczenie poziomu trójglicerydów, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz cholesterolu całkowitego. Stężenie LDL jest oznaczane w próbce krwi żylnej.

Jak przygotować się do badania, by jego wynik był jak najbardziej wiarygodny? „Należy pamiętać, by krew na badanie oddać ok. 16 godzin po ostatnim posiłku – w dniu poprzednim ostatnim posiłkiem powinien być obiad. Jeśli musimy coś zjeść wieczorem, niech to będzie owoc, a nie kromka chleba z masłem. W dniach przed badaniem dieta powinna być w miarę normalna – złym pomysłem jest więc udanie się do laboratorium na przykład w poniedziałek, po sobotnio-niedzielnym spotkaniu rodzinnym, spędzonym od rana do wieczora przy suto zastawionym stole” ‒ wyjaśnia lekarz internista Marcin Koncewicz.

Prawidłowe wartości LDL

Normy stężenia cholesterolu LDL są takie same dla obu płci. Wartości prawidłowe frakcji LDL nie przekraczają 135 mg/dl (3,5 mmol/l). Za wartości graniczne uważa się 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l), natomiast nieprawidłowe wartości LDL przekraczają 155 mg/dl (4,0 mmol/l). Warto podkreślić, iż normy poziomu „złego” cholesterolu są inne dla osób z dużym ryzykiem rozwoju cukrzycy, miażdżycy tętnic innych niż wieńcowe lub choroby niedokrwiennej serca. U osób szczególnie podatnych na wystąpienie wyżej wymienionych schorzeń prawidłowe wartości cholesterolu LDL nie przekraczają 115 mg/dl. Z kolei w przypadku osób doświadczających objawów tych chorób za normę stężenia LDL uważa się maksymalnie 100 mg/dl.

Co powoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL?

Zbyt wysokie stężenie „złego” cholesterolu to przede wszystkim wynik błędów żywieniowych (zwłaszcza spożywania dużych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego), siedzącego trybu życia, przewlekłego stresu i nieprawidłowej wagi. Hipercholesterolemia może być również skutkiem skazy genetycznej – mamy wówczas do czynienia z tak zwaną hipercholesterolemią rodzinną. Jak podkreśla lekarz Marcin Koncewicz, „zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL czasami na wiele lat wyprzedza rozwój chorób serca i naczyń krwionośnych, które w efekcie mogą doprowadzić do zgonu lub inwalidztwa. Należy również pamiętać, że cukrzyca to nie tylko choroba, która laboratoryjnie objawia się podwyższonym stężeniem cukru we krwi – ona również sprzyja pojawieniu się nieprawidłowych ilości cholesterolu we krwi wraz z wszystkimi tego następstwami”.

Zaburzenia lipidowe, takie jak hipercholesterolemia, mogą mieć poważne następstwa. Przy zbyt wysokim stężeniu cholesterolu LDL we krwi należy liczyć się z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca, udaru i miażdżycy tętnic wieńcowych w sercu, tętnic mózgowych i tętnic kończyn dolnych. Prawdopodobieństwo rozwoju tych schorzeń można redukować, stosując odpowiednią dietę i żyjąc aktywnie. Zdrowy tryb życia sprzyja bowiem utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zachowaniu stężenia cholesterolu w normie. Jeśli mimo starań, poziom LDL jest nadal zbyt wysoki, należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć przyjmowanie środków farmakologicznych obniżających stężenie trójglicerydów i cholesterolu.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto